| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > NIK: ocena dla Orlików pozytywna, choć były zastrzeżenia

NIK: ocena dla Orlików pozytywna, choć były zastrzeżenia

Najwyższa Izba Kontroli wykryła naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych przy zawieraniu umów dotyczących Orlików. Ocena Programu "Moje Boisko - Orlik 2012" przygotowanego przez resort sportu i turystyki jest jednak pozytywna - podała NIK.

NIK podała, że przyjmując ocenę pozytywną uwzględniła działania Ministerstwa Sportu i Turystyki na rzecz rozwoju i poprawy infrastruktury sportowej w Polsce, polegające na przygotowaniu programu oraz zaawansowaniu jego realizacji.

Realizowany od 2008 r. program zakłada budowę w każdej gminie ogólnodostępnych, bezpiecznych i nowoczesnych kompleksów rekreacyjno-sportowych. Składają się one z boiska piłkarskiego, boiska wielofunkcyjnego oraz budynku sanitarno-szatniowego, umożliwiających prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz uprawianie różnych dyscyplin sportowych przez osoby we wszystkich grupach wiekowych.

W latach 2008-2010 wybudowano 1803 kompleksy rekreacyjno-sportowe za łączną kwotę ponad 2,2 mld zł. Udział budżetu państwa oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej stanowił 607,4 mln zł, czyli 27 proc.

Nieprawidłowości wykryte przez NIK dotyczyły m.in. naruszenia przepisów ustawy o zamówieniach publicznych przy zawarciu umów o przeniesienie autorskich praw majątkowych z wykonawcą dwóch projektów budowlanych.

W opinii Ministerstwa Sportu i Turystyki sformułowania w wystąpieniu pokontrolnym NIK, dotyczące naruszenia ustawy o prawie autorskim są przedwczesne. Sprawa naruszenia tych przepisów nie jest jednoznaczna i przesądzona - stwierdziło MSiT w przesłanym PAP komunikacie. Wskazano tam, że samo Kolegium NIK zastrzega, że pod pewnymi warunkami może zmienić zdanie, co do wykorzystania przez ministerstwo skontrolowanego projektu.

NIK zgłosiła też zastrzeżenia co do nieprzestrzegania Prawa zamówień publicznych. Odnosząc się do tego, MSiT stwierdziło, że stanowisko Izby jest sprzeczne ze stanowiskiem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, która 30 czerwca 2011 r. umorzyła postępowanie w zakresie naruszenia Prawa zamówień publicznych, "wskazując na brak podstaw do postawienia zarzutu dotyczącego nieuprawnionego podziału zamówienia na części".

Ministerstwo sportu podkreśliło również, że program "Moje Boisko - Orlik 2012" od początku był monitorowany przez CBA i ABW. Zaznaczyło też, że wszystkie samorządy, które zostały zgłoszone do programu, otrzymały promesę na dofinansowanie ze środków budżetu państwa, zasady dofinansowania były jednakowe dla wszystkich, a przetargi na budowę kompleksów przeprowadzały samorządy, a nie resort.(

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »