REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK: ocena dla Orlików pozytywna, choć były zastrzeżenia

REKLAMA

Najwyższa Izba Kontroli wykryła naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych przy zawieraniu umów dotyczących Orlików. Ocena Programu "Moje Boisko - Orlik 2012" przygotowanego przez resort sportu i turystyki jest jednak pozytywna - podała NIK.

NIK podała, że przyjmując ocenę pozytywną uwzględniła działania Ministerstwa Sportu i Turystyki na rzecz rozwoju i poprawy infrastruktury sportowej w Polsce, polegające na przygotowaniu programu oraz zaawansowaniu jego realizacji.

REKLAMA

Realizowany od 2008 r. program zakłada budowę w każdej gminie ogólnodostępnych, bezpiecznych i nowoczesnych kompleksów rekreacyjno-sportowych. Składają się one z boiska piłkarskiego, boiska wielofunkcyjnego oraz budynku sanitarno-szatniowego, umożliwiających prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz uprawianie różnych dyscyplin sportowych przez osoby we wszystkich grupach wiekowych.

W latach 2008-2010 wybudowano 1803 kompleksy rekreacyjno-sportowe za łączną kwotę ponad 2,2 mld zł. Udział budżetu państwa oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej stanowił 607,4 mln zł, czyli 27 proc.

Nieprawidłowości wykryte przez NIK dotyczyły m.in. naruszenia przepisów ustawy o zamówieniach publicznych przy zawarciu umów o przeniesienie autorskich praw majątkowych z wykonawcą dwóch projektów budowlanych.

REKLAMA

W opinii Ministerstwa Sportu i Turystyki sformułowania w wystąpieniu pokontrolnym NIK, dotyczące naruszenia ustawy o prawie autorskim są przedwczesne. Sprawa naruszenia tych przepisów nie jest jednoznaczna i przesądzona - stwierdziło MSiT w przesłanym PAP komunikacie. Wskazano tam, że samo Kolegium NIK zastrzega, że pod pewnymi warunkami może zmienić zdanie, co do wykorzystania przez ministerstwo skontrolowanego projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NIK zgłosiła też zastrzeżenia co do nieprzestrzegania Prawa zamówień publicznych. Odnosząc się do tego, MSiT stwierdziło, że stanowisko Izby jest sprzeczne ze stanowiskiem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, która 30 czerwca 2011 r. umorzyła postępowanie w zakresie naruszenia Prawa zamówień publicznych, "wskazując na brak podstaw do postawienia zarzutu dotyczącego nieuprawnionego podziału zamówienia na części".

Ministerstwo sportu podkreśliło również, że program "Moje Boisko - Orlik 2012" od początku był monitorowany przez CBA i ABW. Zaznaczyło też, że wszystkie samorządy, które zostały zgłoszone do programu, otrzymały promesę na dofinansowanie ze środków budżetu państwa, zasady dofinansowania były jednakowe dla wszystkich, a przetargi na budowę kompleksów przeprowadzały samorządy, a nie resort.(
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA