REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozytywna opinia w sprawie wydobycia węgla pod Bytomiem

REKLAMA

Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach (OUG) wydał w czwartek pozytywną opinię w sprawie wydobycia węgla pod Bytomiem. Przedłużył ważność szczegółowej części planu ruchu zakładu do końca 2012 r. - podał Wyższy Urząd Górniczy (WUG).

Żeby prowadzić dalsze wydobycie w przyszłym roku, zatrudniająca 3,5 tys. osób kopalnia Bobrek-Centrum potrzebowała nowego, określającego m.in. zasady wydobycia dokumentu, tzw. planu ruchu. Dotychczasowy plan traci ważność 31 grudnia.

REKLAMA

W nadchodzących 12 miesiącach wydobycie pod Bytomiem będzie prowadzone na podstawie ściśle sprecyzowanych zasad profilaktyki górniczej i budowlanej - zaznaczyła rzeczniczka Urzędu, Jolanta Talarczyk.

REKLAMA

Sprawa występujących od wielu lat w Bytomiu szkód górniczych stała się głośna w Polsce we wrześniu i październiku. Wtedy, z powodu uszkodzeń budynków, będących następstwem szkód górniczych, konieczne okazało się wykwaterowanie kilkuset mieszkańców dzielnicy Karb. Samorząd i Kompania Węglowa, do której należy fedrująca pod Bytomiem kopalnia Bobrek-Centrum, porozumiały się już w sprawie odszkodowania, sięgającego 25 mln zł.

Dyrektor OUG Piotr Karkula przypomniał, że związku z uszkodzeniem budynków w Karbiu było sporo wątpliwości dotyczących prowadzenia wydobycia w tym rejonie. Zapewnił, że plan ruchu kopalni uwzględnia wnioski sformułowane przez Komisję ds. Ochrony Powierzchni przy WUG. 9 grudnia Komisja podjęła uchwałę, w której uznając eksploatację za możliwą, określiła zarazem warunki konieczne dla zminimalizowania skutków oddziaływania na powierzchnię.

Pozytywną opinię dotycząca wydobycia węgla wydał dwa tygodnie temu także prezydent Bytomia, który jednocześnie sformułował wiele warunków, pod jakimi powinna być prowadzona eksploatacja. Dotyczą one m.in. zapewnienia niezbędnych środków finansowych na usuwanie wszelkich szkód górniczych i zapewnienia lokali zastępczych dla mieszkańców obiektów, które w wyniku szkód zostałyby wyłączone z użytkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dyrektor Karkula zapewnia, że nadzór górniczy dołożył wszelkich starań, aby sytuacja z tego roku nie powtarzała się. "Przede wszystkim dodatek do planu ruchu został przygotowany na podstawie rzetelnej inwentaryzacji budynków na powierzchni. Ponadto bardzo precyzyjnie określono zasady profilaktyki górniczej i budowlanej, których kopalnia musi przestrzegać" - powiedział. Jak dodał, nad przestrzeganiem zasad profilaktyki czuwał będzie trójstronny Zespół Porozumiewawczy z udziałem specjalistów OUG, urzędu miasta i kopalni.

W ubiegłym roku kopalnia Bobrek-Centrum wydobyła spod Bytomia 2,2 mln ton węgla; z szacunków spółki wynika, że pod miastem jest jeszcze ok. 12 mln ton tego surowca. Analizy potwierdziły, że za uszkodzenia budynków w Karbiu odpowiada kopalnia. Według WUG, przyczyną było prowadzenie eksploatacji pod Karbiem według planu ruchu kopalni, przygotowanego na podstawie nierzetelnej oceny stanu budynków w rejonie wydobycia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA