reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Łódź: Blisko 830 mln zł mają zainwestować firmy w ŁSSE

Łódź: Blisko 830 mln zł mają zainwestować firmy w ŁSSE

22 zezwolenia na prowadzenie działalność gospodarczej przyznała w 2011 r. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Firmy, które je otrzymały, mają zainwestować 829,5 mln zł i utworzyć ponad 1200 nowych pracy oraz utrzymać ponad 2880 już istniejących.

Prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński podkreślił w czwartek, że łódzka strefa w rankingach za 2011 r. zajęła pierwsze miejsce (wśród 14 polskich stref) pod względem wydanych zezwoleń, drugą lokatę za tworzenie nowych miejsc pracy i czwarte miejsce biorąc pod uwagę wysokość nakładów.

Sadzyński przypomniał także, że według najnowszego raportu firmy doradczej KPMG - ŁSSE jest najlepiej ocenianą przez inwestorów strefą w Polsce.

W ub. roku zezwolenia na działalność w Strefie otrzymały m.in.: Ceramika Paradyż, Indesit, ABB, Hamburger Pini, Press-Glas, Medana Pharma, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego czy Gillette Poland International. Wśród 22 zezwoleń - 15 otrzymały nowe firmy, a siedem to reinwestycje już obecnych w Strefie.

Firma Gillette w 2011 r. zadeklarowała 130 mln zł na inwestycje, czyli najwięcej w Strefie. Natomiast najwięcej nowych miejsc pracy ma utworzyć Indesit Company, który w nowych fabrykach okapów kuchennych i komponentów plastikowych w Łodzi chce zatrudnić ok. 270 osób.

Sadzyński podkreślił, że rozwijają się także firmy z branży BPO (Business Process Outsourcing). Dwie takie firmy - AMG.lab oraz Ericpol - chcą zatrudnić w sumie co najmniej 250 osób.

"Warto zwrócić uwagę, że są to firmy, które powstały w Łodzi, które się w tym mieście rozwijają i są zbudowane z polskiego kapitału" - powiedział dziennikarzom Sadzyński.

ŁSSE planuje w tym roku zwiększyć działania promocyjne w Niemczech w ramach projektu "Łódzkie - Strefa biznesu szyta na miarę", na jego realizację otrzymała unijne dofinansowanie.

Za niemal milion złotych Strefa chce promować siebie i cały region łódzki m.in. na targach w Monachium - jednej z największych europejskich imprez targowych dotyczących inwestycji i obrotu nieruchomościami. W ramach projektu zaplanowano także kampanie medialne w Niemczech i w Polsce.

Władze Strefy chcą także skoncentrować się na małych i średnich przedsiębiorstwach. Rozważają zaangażowanie środków ŁSSE w budowę niewielkich hal produkcyjnych.

"Okazuje się, że jest zainteresowanie takim pomysłem wśród małych firm. Nie stać ich na budowę swojego zakładu, ale stać byłoby na wynajęcie przestrzeni na terenie ŁSSE. Jeśli nam pozwolą finanse, będziemy bardzo poważnie zastanawiali się nad taką inwestycją w Łodzi" - dodał prezes ŁSSE.

Sadzyński podkreślił, że w marcu powinien być też gotowy kolejny wniosek o rozszerzenie ŁSSE. Liczy także na wzrost w tym roku nakładów inwestycyjnych. "Myślę, że będziemy w tym roku stawiali na podniesienie nakładów inwestycyjnych. Mamy kilka projektów bardzo dobrze rokujących na ten rok" - przyznał.

Nie chciał zdradzić, z jakimi inwestorami Strefa prowadzi negocjacje, ale przyznał, że są to zarówno nowi inwestorzy, jak i obecni w ŁSSE.

Według władz Strefy ważnym projektem na ten rok jest adaptacja i rozbudowa zespołu budynków XIX-wiecznej fabryki Grohmana, należących do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W obiekcie znajdą się m.in. pomieszczenia biurowe na wynajem i siedziba Strefy. Inwestycja, która ma kosztować 16 mln zł, zostanie oddana do użytku w marcu 2013 roku.

ŁSSE powstała w 1997 r. i ma działać do 2020 roku. Obejmuje ponad 1276 ha; składa się z 44 podstref w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim. Aktywnie funkcjonuje w niej ponad 148 inwestorów. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła dotąd ponad 9 mld zł, natomiast liczba deklarowanych miejsc pracy sięga ponad 25 tys.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama