REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: rozdysponowano 42 proc. środków z programu Leader

REKLAMA

W województwie śląskim rozdysponowano 42 proc. z ponad 138,7 mln zł przypadających na region w ramach unijnego programu Leader, realizowanego głównie na terenach wiejskich. Dotychczas podpisano 560 umów na ponad 58,5 mln zł.

Z informacji urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego w Katowicach wynika, że dotąd zrealizowano 278 płatności na prawie 14,2 mln zł; to ponad 10 proc. wszystkich środków, przeznaczonych na ten cel w regionie.

REKLAMA

Leader jest częścią Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Służy przede wszystkim aktywizacji mieszkańców oraz stymulowaniu powstawania nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich, a także m.in. polepszeniu zarządzania lokalnymi zasobami. Program opiera się na Lokalnych Grupach Działania, realizujących lokalne strategie rozwoju.

REKLAMA

W Polsce jest 337 Lokalnych Grup Działania, najwięcej - ponad 30 - w Małopolsce, na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Podkarpaciu. W woj. śląskim jest ich 15. Obejmują obszar 99 gmin, zamieszkany przez ponad 940 tys. osób. Najmniej takich grup - 10 - jest w Lubuskiem i na Opolszczyźnie - 12.

Leader skonstruowany jest tak, by lokalne strategie rozwoju powstawały oddolnie, w wyniku współdziałania partnerów z sektora publicznego, gospodarczego i społecznego. To właśnie lokalne organizacje, firmy i władze tworzą Lokalne Grupy Działania, opracowujące i realizujące miejscowe strategie.

W woj. śląskim największym, bo sięgającym 14-15 mln zł, budżetem dysponują grupy "Żywiecki Raj", "Ziemia Bielska", "Cieszyńska Kraina" i "Spichlerz Górnego Śląska" (ta grupa skupia najwięcej, bo 12 gmin). Budżet 9-10,5 mln zł mają grupy: "Zielony Wierzchołek Śląska", "Ziemia Pszczyńska", "Partnerstwo Północnej Jury" oraz "Brynica to nie granica". Pozostałe grupy dysponują kilkumilionowym budżetem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach programu Leader wspierane jest nie tylko tworzenie Lokalnych Grup Działania, ale przede wszystkim projekty z dziedziny odnowy i rozwoju wsi, tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw, a także przedsięwzięcia służące różnicowaniu wiejskiej gospodarki w kierunku działalności nierolniczej.

REKLAMA

Oprócz większych przedsięwzięć wspierane są też małe projekty, np. w wiejskiej infrastrukturze. Takich projektów jest w woj. śląskim najwięcej - jak dotąd - ponad 350; to ponad 63 proc. wszystkich podpisanych umów w ramach programu Leader.

Kolejnych blisko 110 projektów (prawie 20 proc.) dotyczy odnowy i rozwoju wsi. Zdecydowanie mniej jest projektów dotyczących tworzenia małych firm oraz wspierania działalności nierolniczej.

W ramach programu Leader podpisano dotąd w Polsce ok. 10,3 tys. umów, z czego blisko tysiąc dotyczy funkcjonowania 337 Lokalnych Grup Działania, a ponad 9,2 tys. - wdrażania lokalnych strategii rozwoju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA