REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Boni ma plan współpracy z samorządami: MAC chce być ich rzecznikiem

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Szef MAC Michał Boni przedstawił plan współpracy z samorządami. Jego resort chce być rzecznikiem samorządów w rządzie, jeśli te będą wspierały reformy. Zapowiedział też regularne spotkania strony rządowej i samorządowej oraz debatę na temat obszarów metropolitalnych.

Boni przedstawił priorytety swego resortu dotyczące samorządów podczas środowego posiedzenia komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

REKLAMA

Minister zadeklarował, że MAC chce być rzecznikiem strony samorządowej w rządzie. "Jednak musi się to dziać we wzajemnej równowadze, to znaczy oczekujemy, że samorząd będzie rzecznikiem reform w kraju" - zaznaczył. Jak dodał, rząd chce tak planować reformy, by były realistyczne pod kątem możliwości finansowych budżetu państwa i jednostek samorządu.

Zaproponował też, by poza posiedzeniami KWRiST systematycznie, co kwartał odbywały się spotkania korporacji samorządowych i przedstawicieli rządu dotyczące spraw bieżących.

REKLAMA

Szef MAC zapowiedział, że ministerstwo przygotuje zieloną księgę w sprawie debaty metropolitalnej, która będzie punktem wyjścia do dalszej dyskusji na ten temat. Jak mówił, resort zamierza przeprowadzić debatę i wypracować rozwiązania ustrojowe dotyczące obszarów metropolitalnych.

"Nie da się w XXI wieku mówić o rozwoju kraju bez metropolii. Chcę jednak od razu powiedzieć, że nie oznacza to, że będziemy działać na rzecz rozwoju metropolii, a nie będziemy działać na rzecz rozwoju innych obszarów" - podkreślił minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boni poinformował, że MAC razem z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego zamierza też podjąć działania na rzecz wprowadzenia Krajowej Polityki Miejskiej.

Nad projektem ustawy dotyczącej metropolii pracował rząd PO-PSL w poprzedniej kadencji. Prace utknęły jednak w martwym punkcie ponad trzy lata temu; nie wyszły poza KWRiST. Kością niezgody była m.in. kwestia dotycząca tego, jak liczne obszary mogą być uznane za metropolie. Podwyższenie konkurencyjności głównych ośrodków miejskich Polski w przestrzeni europejskiej przewiduje rządowa Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK).

REKLAMA

Zdaniem Boniego konieczna jest debata na temat doskonalenia ustroju terytorialnego państwa. "Oznacza to stawianie pytań dotyczących zwiększenia efektywności realizacji zadań publicznych" - powiedział. Jak dodał, chodzi nie tylko o efektywność opisywaną liczbami, ale przede wszystkim o rzeczywistą satysfakcję obywateli.

"Kiedy mówimy o przeglądzie ustrojowym, trzeba zadać pytania dotyczące racjonalności podziału terytorialnego państwa, ale nie na zasadzie jakiegoś widzimisię ideologicznego, co lubimy, czego nie lubimy, tylko poprzez ocenę skuteczności działań urzędów" - uważa Boni.

Szef MAC zaznaczył, że resort odpowiada za realizację strategii Sprawne Państwo. Tym samym bierze na siebie odpowiedzialność za doskonalenie ustroju terytorialnego. Jak tłumaczył, chodzi m.in. o usprawnienie mechanizmów współpracy między jednostkami samorządu, ocenę skuteczności działań urzędów oraz zwiększenie zachęt do łączenia w większe jednostki samorządowe.

Boni wyraził ponadto przekonanie, że ważnym czynnikiem, który może poprawić efektywność funkcjonowania administracji, jest informatyzacja samorządów i budowanie społeczeństwa informacyjnego. Jak zaznaczył, nie da się tego zrobić bez współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. "Mamy miejsce dla przedstawicieli samorządu w Radzie ds. Informatyzacji" - oświadczył szef MAC.

Przy MAC działa Rada Informatyzacji, która jest organem opiniodawczo-doradczym ministra. W jej skład wchodzą eksperci ze świata nauki, z organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele administracji. Zadaniem Rady jest m.in. opiniowanie projektów ustaw, polskich stanowisk w sprawach dokumentów Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz projektu Planu Informatyzacji Państwa.

Jak powiedział Boni, do 2015 r. w Polsce powstanie 27 tys. kilometrów linii światłowodowych. "One są zaadresowane do samorządów. Nikt sobie tak do końca nie zadał pytania: czy jesteśmy gotowi z projektami, które będą wykorzystywały ten wielki szlak światłowodowy?" - powiedział minister. Jak zaznaczył, kwestią tą chce zająć się jego resort.

Boni zapowiedział też przeprowadzenie audytu usług publicznych wykonywanych za pomocą internetu oraz usprawnienie funkcjonowania Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, czyli tzw. ePUAPu.

Zapowiedział też działania na rzecz zwiększenia swobody finansowej samorządów, co ma pomóc w procesie decentralizacji władzy. "Ale takiej swobody, która będzie w harmonii z celami i zadaniami publicznymi realizowanymi przez państwo" - podkreślił Boni.

Dlatego - jak zaznaczył minister - z jednej strony potrzebne jest uelastycznienie wydatków samorządów, ale z drugiej strony konieczne są też zmiany w prawie umożliwiające oszczędności np. na zamówieniach publicznych. "Trzeba przedyskutować nowe źródła dochodów samorządów, ale bez pogorszenia sytuacji budżetowej państwa" - oświadczył.

Zapowiedział również przygotowanie i poprowadzenie pilotażowego programu dotyczącego budżetu partycypacyjnego samorządów. Chodzi o zwiększenie udziału społeczności lokalnej w procesie przygotowywania budżetu.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA