reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Boni ma plan współpracy z samorządami: MAC chce być ich rzecznikiem

Boni ma plan współpracy z samorządami: MAC chce być ich rzecznikiem

Szef MAC Michał Boni przedstawił plan współpracy z samorządami. Jego resort chce być rzecznikiem samorządów w rządzie, jeśli te będą wspierały reformy. Zapowiedział też regularne spotkania strony rządowej i samorządowej oraz debatę na temat obszarów metropolitalnych.

Boni przedstawił priorytety swego resortu dotyczące samorządów podczas środowego posiedzenia komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Minister zadeklarował, że MAC chce być rzecznikiem strony samorządowej w rządzie. "Jednak musi się to dziać we wzajemnej równowadze, to znaczy oczekujemy, że samorząd będzie rzecznikiem reform w kraju" - zaznaczył. Jak dodał, rząd chce tak planować reformy, by były realistyczne pod kątem możliwości finansowych budżetu państwa i jednostek samorządu.

Zaproponował też, by poza posiedzeniami KWRiST systematycznie, co kwartał odbywały się spotkania korporacji samorządowych i przedstawicieli rządu dotyczące spraw bieżących.

Szef MAC zapowiedział, że ministerstwo przygotuje zieloną księgę w sprawie debaty metropolitalnej, która będzie punktem wyjścia do dalszej dyskusji na ten temat. Jak mówił, resort zamierza przeprowadzić debatę i wypracować rozwiązania ustrojowe dotyczące obszarów metropolitalnych.

"Nie da się w XXI wieku mówić o rozwoju kraju bez metropolii. Chcę jednak od razu powiedzieć, że nie oznacza to, że będziemy działać na rzecz rozwoju metropolii, a nie będziemy działać na rzecz rozwoju innych obszarów" - podkreślił minister.

Boni poinformował, że MAC razem z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego zamierza też podjąć działania na rzecz wprowadzenia Krajowej Polityki Miejskiej.

Nad projektem ustawy dotyczącej metropolii pracował rząd PO-PSL w poprzedniej kadencji. Prace utknęły jednak w martwym punkcie ponad trzy lata temu; nie wyszły poza KWRiST. Kością niezgody była m.in. kwestia dotycząca tego, jak liczne obszary mogą być uznane za metropolie. Podwyższenie konkurencyjności głównych ośrodków miejskich Polski w przestrzeni europejskiej przewiduje rządowa Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK).

Zdaniem Boniego konieczna jest debata na temat doskonalenia ustroju terytorialnego państwa. "Oznacza to stawianie pytań dotyczących zwiększenia efektywności realizacji zadań publicznych" - powiedział. Jak dodał, chodzi nie tylko o efektywność opisywaną liczbami, ale przede wszystkim o rzeczywistą satysfakcję obywateli.

"Kiedy mówimy o przeglądzie ustrojowym, trzeba zadać pytania dotyczące racjonalności podziału terytorialnego państwa, ale nie na zasadzie jakiegoś widzimisię ideologicznego, co lubimy, czego nie lubimy, tylko poprzez ocenę skuteczności działań urzędów" - uważa Boni.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama