REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Boni ma plan współpracy z samorządami: MAC chce być ich rzecznikiem

REKLAMA

Szef MAC Michał Boni przedstawił plan współpracy z samorządami. Jego resort chce być rzecznikiem samorządów w rządzie, jeśli te będą wspierały reformy. Zapowiedział też regularne spotkania strony rządowej i samorządowej oraz debatę na temat obszarów metropolitalnych.

Boni przedstawił priorytety swego resortu dotyczące samorządów podczas środowego posiedzenia komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

REKLAMA

Minister zadeklarował, że MAC chce być rzecznikiem strony samorządowej w rządzie. "Jednak musi się to dziać we wzajemnej równowadze, to znaczy oczekujemy, że samorząd będzie rzecznikiem reform w kraju" - zaznaczył. Jak dodał, rząd chce tak planować reformy, by były realistyczne pod kątem możliwości finansowych budżetu państwa i jednostek samorządu.

Zaproponował też, by poza posiedzeniami KWRiST systematycznie, co kwartał odbywały się spotkania korporacji samorządowych i przedstawicieli rządu dotyczące spraw bieżących.

REKLAMA

Szef MAC zapowiedział, że ministerstwo przygotuje zieloną księgę w sprawie debaty metropolitalnej, która będzie punktem wyjścia do dalszej dyskusji na ten temat. Jak mówił, resort zamierza przeprowadzić debatę i wypracować rozwiązania ustrojowe dotyczące obszarów metropolitalnych.

"Nie da się w XXI wieku mówić o rozwoju kraju bez metropolii. Chcę jednak od razu powiedzieć, że nie oznacza to, że będziemy działać na rzecz rozwoju metropolii, a nie będziemy działać na rzecz rozwoju innych obszarów" - podkreślił minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boni poinformował, że MAC razem z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego zamierza też podjąć działania na rzecz wprowadzenia Krajowej Polityki Miejskiej.

Nad projektem ustawy dotyczącej metropolii pracował rząd PO-PSL w poprzedniej kadencji. Prace utknęły jednak w martwym punkcie ponad trzy lata temu; nie wyszły poza KWRiST. Kością niezgody była m.in. kwestia dotycząca tego, jak liczne obszary mogą być uznane za metropolie. Podwyższenie konkurencyjności głównych ośrodków miejskich Polski w przestrzeni europejskiej przewiduje rządowa Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK).

REKLAMA

Zdaniem Boniego konieczna jest debata na temat doskonalenia ustroju terytorialnego państwa. "Oznacza to stawianie pytań dotyczących zwiększenia efektywności realizacji zadań publicznych" - powiedział. Jak dodał, chodzi nie tylko o efektywność opisywaną liczbami, ale przede wszystkim o rzeczywistą satysfakcję obywateli.

"Kiedy mówimy o przeglądzie ustrojowym, trzeba zadać pytania dotyczące racjonalności podziału terytorialnego państwa, ale nie na zasadzie jakiegoś widzimisię ideologicznego, co lubimy, czego nie lubimy, tylko poprzez ocenę skuteczności działań urzędów" - uważa Boni.

Szef MAC zaznaczył, że resort odpowiada za realizację strategii Sprawne Państwo. Tym samym bierze na siebie odpowiedzialność za doskonalenie ustroju terytorialnego. Jak tłumaczył, chodzi m.in. o usprawnienie mechanizmów współpracy między jednostkami samorządu, ocenę skuteczności działań urzędów oraz zwiększenie zachęt do łączenia w większe jednostki samorządowe.

Boni wyraził ponadto przekonanie, że ważnym czynnikiem, który może poprawić efektywność funkcjonowania administracji, jest informatyzacja samorządów i budowanie społeczeństwa informacyjnego. Jak zaznaczył, nie da się tego zrobić bez współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. "Mamy miejsce dla przedstawicieli samorządu w Radzie ds. Informatyzacji" - oświadczył szef MAC.

Przy MAC działa Rada Informatyzacji, która jest organem opiniodawczo-doradczym ministra. W jej skład wchodzą eksperci ze świata nauki, z organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele administracji. Zadaniem Rady jest m.in. opiniowanie projektów ustaw, polskich stanowisk w sprawach dokumentów Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz projektu Planu Informatyzacji Państwa.

Jak powiedział Boni, do 2015 r. w Polsce powstanie 27 tys. kilometrów linii światłowodowych. "One są zaadresowane do samorządów. Nikt sobie tak do końca nie zadał pytania: czy jesteśmy gotowi z projektami, które będą wykorzystywały ten wielki szlak światłowodowy?" - powiedział minister. Jak zaznaczył, kwestią tą chce zająć się jego resort.

Boni zapowiedział też przeprowadzenie audytu usług publicznych wykonywanych za pomocą internetu oraz usprawnienie funkcjonowania Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, czyli tzw. ePUAPu.

Zapowiedział też działania na rzecz zwiększenia swobody finansowej samorządów, co ma pomóc w procesie decentralizacji władzy. "Ale takiej swobody, która będzie w harmonii z celami i zadaniami publicznymi realizowanymi przez państwo" - podkreślił Boni.

Dlatego - jak zaznaczył minister - z jednej strony potrzebne jest uelastycznienie wydatków samorządów, ale z drugiej strony konieczne są też zmiany w prawie umożliwiające oszczędności np. na zamówieniach publicznych. "Trzeba przedyskutować nowe źródła dochodów samorządów, ale bez pogorszenia sytuacji budżetowej państwa" - oświadczył.

Zapowiedział również przygotowanie i poprowadzenie pilotażowego programu dotyczącego budżetu partycypacyjnego samorządów. Chodzi o zwiększenie udziału społeczności lokalnej w procesie przygotowywania budżetu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

REKLAMA

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA