REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Boni ma plan współpracy z samorządami: MAC chce być ich rzecznikiem

REKLAMA

Szef MAC Michał Boni przedstawił plan współpracy z samorządami. Jego resort chce być rzecznikiem samorządów w rządzie, jeśli te będą wspierały reformy. Zapowiedział też regularne spotkania strony rządowej i samorządowej oraz debatę na temat obszarów metropolitalnych.

Boni przedstawił priorytety swego resortu dotyczące samorządów podczas środowego posiedzenia komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

REKLAMA

Minister zadeklarował, że MAC chce być rzecznikiem strony samorządowej w rządzie. "Jednak musi się to dziać we wzajemnej równowadze, to znaczy oczekujemy, że samorząd będzie rzecznikiem reform w kraju" - zaznaczył. Jak dodał, rząd chce tak planować reformy, by były realistyczne pod kątem możliwości finansowych budżetu państwa i jednostek samorządu.

Zaproponował też, by poza posiedzeniami KWRiST systematycznie, co kwartał odbywały się spotkania korporacji samorządowych i przedstawicieli rządu dotyczące spraw bieżących.

REKLAMA

Szef MAC zapowiedział, że ministerstwo przygotuje zieloną księgę w sprawie debaty metropolitalnej, która będzie punktem wyjścia do dalszej dyskusji na ten temat. Jak mówił, resort zamierza przeprowadzić debatę i wypracować rozwiązania ustrojowe dotyczące obszarów metropolitalnych.

"Nie da się w XXI wieku mówić o rozwoju kraju bez metropolii. Chcę jednak od razu powiedzieć, że nie oznacza to, że będziemy działać na rzecz rozwoju metropolii, a nie będziemy działać na rzecz rozwoju innych obszarów" - podkreślił minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boni poinformował, że MAC razem z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego zamierza też podjąć działania na rzecz wprowadzenia Krajowej Polityki Miejskiej.

Nad projektem ustawy dotyczącej metropolii pracował rząd PO-PSL w poprzedniej kadencji. Prace utknęły jednak w martwym punkcie ponad trzy lata temu; nie wyszły poza KWRiST. Kością niezgody była m.in. kwestia dotycząca tego, jak liczne obszary mogą być uznane za metropolie. Podwyższenie konkurencyjności głównych ośrodków miejskich Polski w przestrzeni europejskiej przewiduje rządowa Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK).

REKLAMA

Zdaniem Boniego konieczna jest debata na temat doskonalenia ustroju terytorialnego państwa. "Oznacza to stawianie pytań dotyczących zwiększenia efektywności realizacji zadań publicznych" - powiedział. Jak dodał, chodzi nie tylko o efektywność opisywaną liczbami, ale przede wszystkim o rzeczywistą satysfakcję obywateli.

"Kiedy mówimy o przeglądzie ustrojowym, trzeba zadać pytania dotyczące racjonalności podziału terytorialnego państwa, ale nie na zasadzie jakiegoś widzimisię ideologicznego, co lubimy, czego nie lubimy, tylko poprzez ocenę skuteczności działań urzędów" - uważa Boni.

Szef MAC zaznaczył, że resort odpowiada za realizację strategii Sprawne Państwo. Tym samym bierze na siebie odpowiedzialność za doskonalenie ustroju terytorialnego. Jak tłumaczył, chodzi m.in. o usprawnienie mechanizmów współpracy między jednostkami samorządu, ocenę skuteczności działań urzędów oraz zwiększenie zachęt do łączenia w większe jednostki samorządowe.

Boni wyraził ponadto przekonanie, że ważnym czynnikiem, który może poprawić efektywność funkcjonowania administracji, jest informatyzacja samorządów i budowanie społeczeństwa informacyjnego. Jak zaznaczył, nie da się tego zrobić bez współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. "Mamy miejsce dla przedstawicieli samorządu w Radzie ds. Informatyzacji" - oświadczył szef MAC.

Przy MAC działa Rada Informatyzacji, która jest organem opiniodawczo-doradczym ministra. W jej skład wchodzą eksperci ze świata nauki, z organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele administracji. Zadaniem Rady jest m.in. opiniowanie projektów ustaw, polskich stanowisk w sprawach dokumentów Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz projektu Planu Informatyzacji Państwa.

Jak powiedział Boni, do 2015 r. w Polsce powstanie 27 tys. kilometrów linii światłowodowych. "One są zaadresowane do samorządów. Nikt sobie tak do końca nie zadał pytania: czy jesteśmy gotowi z projektami, które będą wykorzystywały ten wielki szlak światłowodowy?" - powiedział minister. Jak zaznaczył, kwestią tą chce zająć się jego resort.

Boni zapowiedział też przeprowadzenie audytu usług publicznych wykonywanych za pomocą internetu oraz usprawnienie funkcjonowania Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, czyli tzw. ePUAPu.

Zapowiedział też działania na rzecz zwiększenia swobody finansowej samorządów, co ma pomóc w procesie decentralizacji władzy. "Ale takiej swobody, która będzie w harmonii z celami i zadaniami publicznymi realizowanymi przez państwo" - podkreślił Boni.

Dlatego - jak zaznaczył minister - z jednej strony potrzebne jest uelastycznienie wydatków samorządów, ale z drugiej strony konieczne są też zmiany w prawie umożliwiające oszczędności np. na zamówieniach publicznych. "Trzeba przedyskutować nowe źródła dochodów samorządów, ale bez pogorszenia sytuacji budżetowej państwa" - oświadczył.

Zapowiedział również przygotowanie i poprowadzenie pilotażowego programu dotyczącego budżetu partycypacyjnego samorządów. Chodzi o zwiększenie udziału społeczności lokalnej w procesie przygotowywania budżetu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA