REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Około 20 mln zł mogłaby dać Krakowowi zmiana ustawy o janosikowym

REKLAMA

Około 20 mln zł może przynieść Krakowowi zmiana ustawy o dochodach jednostek samorządu nazywanej potocznie ustawą o "janosikowym" - uważa poseł PO Ireneusz Raś.

"Uważam, że bardzo rozsądne jest, by do zmian w "janosikowym" podchodzić stopniowo, negocjacyjnie - mówił Raś na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie. - Ja określam, że około 20 mln zł mogłoby realnie zostać w Krakowie po tej operacji".

REKLAMA

"Janosikowe", czyli system, w którym bogatsze samorządy przekazują część swoich dochodów biedniejszym funkcjonuje w Polce od 2003 r. W 2010 r. Kraków zapłacił z tego tytułu 64,4 mln zł, a w 2011 67,1 mln zł. W Sejmie został złożony obywatelski projekt zmniejszenia wielkości "janosikowego" o 20 proc. na wszystkich szczeblach samorządu. Pod projektem zebrano podpisy 157 tys. osób.

Przepisy o janosikowym trzeba zmienić >>

Utworzone z inicjatywy Rasia Stowarzyszenie "Tak, Kraków!", zaprosiło na 12 marca na debatę o "janosikowym" i o konsekwencjach ewentualnych zmian w jego naliczaniu; mają wziąć w niej udział eksperci - samorządowcy i naukowcy.

Szef Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Janosikowe" Rafał Szczepański podkreślił na konferencji, że nie chodzi o likwidację "janosikowego", ale o jego modyfikację tak, by budżety samorządów nie były nadmiernie drenowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"To dotyczy nie tylko Krakowa i Małopolski, ale wielu regionów. Zależy nam na racjonalizacji i zrównoważeniu obciążeń" - mówił Szczepański. Jak poinformował, obywatelski projekt zmian trafił do dwóch komisji sejmowych: ds. samorządu terytorialnego oraz finansów publicznych i ma być dyskutowany w podkomisjach. "Będziemy zabiegać, by tą sprawą zająć się szybko" - dodał Szczepański.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider przypomniał, że w budżecie Krakowa 2011 r. zabrakło pieniędzy na uregulowanie wszystkich zobowiązań (ponad 90 mln zł), a gdyby udało się wprowadzić zmiany w "janosikowym" ta luka budżetowa byłaby mniejsza o kilkanaście milionów złotych.

Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>

"Niewątpliwie bogaci muszą się dzielić z biednymi, ale trzeba to robić mądrze. Pomysł prezentowany przez inicjatorów zmiany ustawy to propozycja konstruktywnej, a nie radykalnej zmiany" - ocenił Kośmider. Jak podkreślił zaangażowanie w tą sprawę stowarzyszeń pokazuje, że nie jest to tylko sprawa ważna dla polityków, ale dla wszystkich mieszkańców.

Obywatelski projekt zmian w "janosikowym" zakłada m.in. zastąpienie części subwencji nowym rodzajem dotacji, które byłyby rozdzielane według zasad podobnych do tych, jakie obowiązują przy podziale dotacji z funduszy UE. Kolejna propozycja to urealnienie liczby mieszkańców dużych miast. Według pomysłodawców część osób mieszkających w tych miastach nie jest tam zameldowana, nie płaci podatków, ale np. korzysta z usług samorządu. Gdyby uwzględnić wszystkich mieszkańców spadłby poziom przeciętnego dochodu na jedną osobę i w związku z tym wymiar "janosikowego".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA