REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy o janosikowym trzeba zmienić

Maria Weber

REKLAMA

O zmianę zasad naliczania subwencji równoważącej, czyli tzw. janosikowego, zabiegają od lat największe miasta. W 2012 roku do starań o zmianę systemu przyłączyły się także powiaty.

Podczas sesji Sejmu (15–17 lutego 2012 r.) zaplanowano pierwsze czytanie społecznego projektu zmiany naliczania wpłat na subwencję równoważącą, czyli tzw. janosikowe. Projekt ten został wniesiony do Sejmu przez przedstawicieli stolicy oraz województwa mazowieckiego w sierpniu 2011 roku.

Do tej pory najgłośniej przeciw zbyt wysokim wpłatom na janosikowe protestowały Warszawa i województwo mazowieckie. Choć o konieczności zmian w ustawie z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (dalej: u.d.j.s.t.) upominała się już w 2005 roku Unia Metropolii Polskich, twierdząc, że należy znieść dotychczasowy sposób naliczania i wypłacania części wyrównawczej i równoważącej subwencji ogólnej i przenieść je do dochodów budżetu państwa niepodlegających transferom. Postulaty te popierali również eksperci.

Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>

Nie tylko zasadność wpłat w obecnej wysokości, lecz także mechanizm ich naliczania jest kwestionowany przez ekspertów i samorządowców. W przypadku powiatów aż 30% powiatowej części równoważącej musi być przeznaczone na utrzymanie dróg krajowych i wojewódzkich w miastach na prawach powiatu lub w tych powiatach, w których długość dróg per capita jest wyższa od podobnego wskaźnika w kraju. Tymczasem utrzymanie dróg krajowych i wojewódzkich należy do zadań zleconych, które powinny być finansowane z dochodów budżetu państwa, a nie z pieniędzy samorządowych. Ponadto sposób naliczania wpłat jest niekorzystny dla samorządów, gdy zmienia się koniunktura gospodarcza. Obowiązuje bowiem zasada, że janosikowe oblicza się na podstawie dochodów podatkowych z poprzednich dwóch lat. Przy ich spadku w roku bieżącym następuje pogorszenie sytuacji finansowej jednostek. W taką właśnie pułapkę wpadły Warszawa i województwo mazowieckie – najwięksi płatnicy netto janosikowego w kraju. Janosikowe z okresu dekoniunktury może więc zagrozić stabilności finansowej w znacznie większym stopniu niż wpłaty obliczane z okresu wyższych dochodów.

Powiaty bez środków

O ile metropolie i miasta na prawach powiatu, choć z trudem, ale radzą sobie z wpłatami, o tyle powiaty ziemskie zbliżają się do granic swych możliwości funkcjonowania.

– Mechanizm wyrównywania dochodów w zakresie dotyczącym powiatów przestał pełnić funkcję zakładaną przez ustawodawcę – twierdzi Jan Grabiec, starosta legionowski, i udowadnia to na swoim i innych przykładach.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji – Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA