REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile zarabia pielęgniarka w Polsce w 2023 roku?

Ile zarabia pielęgniarka w Polsce w 2023 roku?
Ile zarabia pielęgniarka w Polsce w 2023 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w ostatnich latach średnie zarobki pielęgniarek podwoiły się, a w grupie mgr ze specjalizacją wzrosły o ponad 170 proc. Od lipca 2023 roku pielęgniarka i pielęgniarz z tytułem licencjata zarabia 5 965,38 zł brutto miesięcznie, a pielęgniarki i położne z wyższym wykształceniem magisterskim i specjalizacją - 8 186,53 zł brutto miesięcznie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski: średnie zarobki pielęgniarek podwoiły się

Rozwiązania wprowadzane w ostatnich latach na rzecz pielęgniarek dają efekt. Średnie zarobki pielęgniarek podwoiły się - napisał na Twitterze w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak ocenił szef resortu zdrowia, rozwiązania wprowadzane w ostatnich latach na rzecz pielęgniarek dają efekt. "Odwróciliśmy trend" - dodał.

Minister przekazał, że liczba pielęgniarek w 2016 roku wyniosła 221 tys., natomiast w 2022 roku - 236 tys. Zmieniła się również liczba absolwentów. W 2016 r. były to 4 tys., a w 2022 - 7,4 tys.

"Średnie zarobki pielęgniarek podwoiły się, a w grupie mgr ze specjalizacją wzrosły o ponad 170 proc." - podkreślił Niedzielski.

Od lipca tego roku pielęgniarka i pielęgniarz z tytułem licencjata zarabia 5 965,38 zł brutto miesięcznie (wzrost o 642,60 zł w stosunku do kwoty przed wzrostem płac). Zatrudnieni na stanowiskach wymagających tytułu magistra albo zatrudnieni na stanowiskach niewymagających tytułu magistra, ale wymagających specjalizacji - 6 473,07 zł (wzrost o 697,29 zł). Pielęgniarki i położne z wyższym wykształceniem magisterskim i specjalizacją od lipca zarabiają 8 186,53 zł (wzrost o 881,87 zł). (PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
ak/ mhr/

Wykonywanie zawodu pielęgniarki i położnej

Wykonywanie zawodu pielęgniarki polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. W szczególności są to:

 • rozpoznawanie warunków i potrzeb zdrowotnych pacjenta,
 • rozpoznawanie problemów pielęgnacyjnych pacjenta,
 • planowanie i sprawowanie opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem,
 • samodzielne udzielanie (w określonym zakresie) świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz medycznych czynności ratunkowych,
 • realizacja zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji,
 • orzekanie o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych,
 • edukacja zdrowotna i promocja zdrowia.

Wykonywanie zawodu położnej polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. W szczególności są to:

 • rozpoznawanie ciąży, opieka nad kobietą w przebiegu ciąży fizjologicznej, a także prowadzenie (w określonym zakresie) badań niezbędnych w monitorowaniu ciąży,
 • kierowanie kobiety, która jest w ciąży wysokiego ryzyka,na badania konieczne do jak najwcześniejszego rozpoznania,
 • prowadzenie porodu fizjologicznego oraz monitorowanie płodu z wykorzystaniem aparatury medycznej,
 • przyjmowanie porodów naturalnych, jeżeli zachodzi taka potrzeba – także z nacięciem krocza, a w przypadkach nagłych – także porodu z położenia miednicowego,
 • podejmowanie koniecznych działań w sytuacjach nagłych (do czasu przybycia lekarza), w tym ręczne wydobycie łożyska, a w razie potrzeby – ręczne zbadanie macicy,
 • opieka nad matką i noworodkiem oraz monitorowanie przebiegu okresu poporodowego,
 • badanie noworodków i opieka nad nimi oraz podejmowanie (w razie potrzeby) wszelkich niezbędnych działań, w tym natychmiastowej reanimacji,
 • realizacja zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji,
 • samodzielne udzielanie (w określonym zakresie) świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych,
 • profilaktyka chorób kobiecych i patologii położniczych,
 • rozpoznawanie u matki lub dziecka objawów nieprawidłowości wymagających skierowania do lekarza,
 • opieka położniczo-ginekologiczna nad kobietą,
 • prowadzenie działalności edukacyjno-zdrowotnej w zakresie:
 • przygotowania do życia w rodzinie, metod planowania rodziny oraz ochrony macierzyństwa i ojcostwa,
 • przygotowywania do rodzicielstwa oraz pełnego przygotowania do urodzenia dziecka, łącznie z poradnictwem na temat higieny i żywienia.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2702 i 2705 oraz z 2023 r. poz. 185)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA