reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Pomoc dla uczniów ograniczona przez niskie kryterium dochodowe

Pomoc dla uczniów ograniczona przez niskie kryterium dochodowe

Dochód liczony na członka rodziny upoważniający do pomocy materialnej uczniom jest ustalony na zbyt niskim poziomie, by mogli z niej korzystać wszyscy potrzebujący; środki państwa na tę pomoc nie są w całości wykorzystywane m.in. z tego właśnie powodu - uważają posłowie.

We wtorek na posiedzeniu Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej posłowie omawiali raport Najwyższej Izby Kontroli na temat wykorzystanie środków publicznych na pomoc materialną dla uczniów. Z raportu tego wynika, że gminy nie wykorzystują w pełni pieniędzy dla najuboższych uczniów. Najsłabiej wykorzystywane są fundusze na podręczniki.

Przewodniczący komisji samorządu Piotr Zgorzelski (PSL) zaproponował przygotowanie dezyderatu do rządu, w którym miałby znaleźć się zapis o potrzebie podniesienia kryterium dochodowego poważniejącego do pomocy materialnej uczniom, które obecnie wynosi 351 zł miesięcznie na jedną osobę w rodzinie.

Według Zgorzelskiego w dezyderacie powinien znaleźć się też zapis o potrzebie wypracowanie jednoznacznego mechanizmu prawnego znoszącego konieczność wkładu własnego gmin przy realizacji programu stypendialnego. Obecnie po to, by móc skorzystać ze środków z budżetu państwa na pomoc uczniom, samorządy muszą dołożyć do tych środków 20 proc. z własnych budżetów. W efekcie - jak zaznaczali posłowie w dyskusji nad raportem NIK - biednych samorządów nie stać na pomaganie najuboższym uczniom; nazywali to "błędnym kołem".

Zamów czasopismo: Gazeta Samorządu i Administracji >>

Tekst dezyderatu mają opracować członkowie prezydiów komisji edukacji i samorządu.

W raporcie NIK można przeczytać, że w 2009 r. na pomoc materialną uczniom przewidziano w budżecie państwa 478 mln zł, z czego wykorzystano 435 mln zł, czyli 91 proc. W 2010 r. na pomoc przeznaczono 516 mln zł, z czego wykorzystano 434 mln zł, czyli 84 proc. Jak podano podczas posiedzenia komisji, w 2011 r. na pomoc materialną uczniom przewidziano 517 mln zł, a wykorzystano 417 mln zł, czyli 81 proc.

Oznacza to, że w 2009 r. nie wykorzystano 9 proc. środków przeznaczonych na pomoc najuboższym uczniom, w 2010 r. - 16 proc., a w 2011 r. - 19 proc.

Według NIK skrajnym przykładem są gminy woj. śląskiego, które nie wykorzystały ponad jednej trzeciej przekazanych im środków. Najgorzej jest z wykorzystaniem pieniędzy z Rządowego Programu "Wyprawka szkolna" przeznaczonych na zakup podręczników dla najuboższych dzieci. W 2009 r. samorządy zwróciły prawie 30 proc. z tych środków, a w 2010 r. - 38 proc.

Kontrola NIK dotyczyła okresu 2009-2011 (I kwartał). Objęto nią Ministerstwo Edukacji Narodowej, 19 gmin oraz 52 szkoły na terenie 10 województw. Raport opublikowany został w listopadzie ub.r.

Zamów czasopismo: Poradnik Oświatowy >>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama