reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Kary dla Wodociągów Kieleckich - umorzone

Kary dla Wodociągów Kieleckich - umorzone

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach umorzył ponad 35 mln zł kar naliczonych Wodociągom Kieleckim za odprowadzenie do rzeki niedostatecznie oczyszczonych ścieków.

Jak poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej, anulowanie kar było możliwe dzięki modernizacji oczyszczalni w podkieleckiej Sitkówce i poprawie jakości przetwarzania trafiających tam ścieków.

Kary naliczano za ścieki odprowadzane z oczyszczalni do Bobrzy w latach 2003-2010, ale konieczność zapłaty zawieszono do zakończenia rozbudowy i modernizacji oczyszczalni. Skład ścieków przekraczał polskie i europejskie normy zawartości azotu i fosforu.

Remont obiektu zakończył się w 2010 r. W 2011 r. ścieki były wielokrotnie badane w dwóch laboratoriach. Badania wykazały, że w ściekach oczyszczonych w Sitkówce szkodliwych substancji jest obecnie kilkakrotnie mniej niż dopuszczają normy.

"Badania potwierdziły wymagany efekt ekologiczny. Woda w Bobrzy poniżej miejsca zrzutu ścieków ma II klasę czystości, a wcześniej przez duży stopień zanieczyszczenia nie mieściła się w klasyfikacji" - mówiła Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Małgorzata Janiszewska.

Prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz tłumaczył, że gdyby oczyszczalnia nie została zmodernizowana, to kary trzeba byłoby zapłacić - finansowo odczuliby to klienci przedsiębiorstwa. "Obiekt i tak musielibyśmy wyremontować. Wymagałoby to olbrzymich kosztów, a środowisko naturalne nadal byłoby zanieczyszczane" - dodał Milcarz.

Przeprowadzona w latach 2008-2010 r. modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Sitkówce kosztowała prawie 238 mln zł. Unia Europejska dofinansowała inwestycję kwotą 62,5 mln zł. Przedsięwzięcie, poza poprawą jakości ścieków, pozwoliło na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Kielcach oraz w gminach Masłów i Sitkówka-Nowiny.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama