REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary dla Wodociągów Kieleckich - umorzone

REKLAMA

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach umorzył ponad 35 mln zł kar naliczonych Wodociągom Kieleckim za odprowadzenie do rzeki niedostatecznie oczyszczonych ścieków.

Jak poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej, anulowanie kar było możliwe dzięki modernizacji oczyszczalni w podkieleckiej Sitkówce i poprawie jakości przetwarzania trafiających tam ścieków.

REKLAMA

Kary naliczano za ścieki odprowadzane z oczyszczalni do Bobrzy w latach 2003-2010, ale konieczność zapłaty zawieszono do zakończenia rozbudowy i modernizacji oczyszczalni. Skład ścieków przekraczał polskie i europejskie normy zawartości azotu i fosforu.

REKLAMA

Remont obiektu zakończył się w 2010 r. W 2011 r. ścieki były wielokrotnie badane w dwóch laboratoriach. Badania wykazały, że w ściekach oczyszczonych w Sitkówce szkodliwych substancji jest obecnie kilkakrotnie mniej niż dopuszczają normy.

"Badania potwierdziły wymagany efekt ekologiczny. Woda w Bobrzy poniżej miejsca zrzutu ścieków ma II klasę czystości, a wcześniej przez duży stopień zanieczyszczenia nie mieściła się w klasyfikacji" - mówiła Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Małgorzata Janiszewska.

Prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz tłumaczył, że gdyby oczyszczalnia nie została zmodernizowana, to kary trzeba byłoby zapłacić - finansowo odczuliby to klienci przedsiębiorstwa. "Obiekt i tak musielibyśmy wyremontować. Wymagałoby to olbrzymich kosztów, a środowisko naturalne nadal byłoby zanieczyszczane" - dodał Milcarz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeprowadzona w latach 2008-2010 r. modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Sitkówce kosztowała prawie 238 mln zł. Unia Europejska dofinansowała inwestycję kwotą 62,5 mln zł. Przedsięwzięcie, poza poprawą jakości ścieków, pozwoliło na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Kielcach oraz w gminach Masłów i Sitkówka-Nowiny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA