Dolnośląskie: Instytucjami kultury będą zarządzali menedżerowie
REKLAMA
Jak powiedział podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa Radosław Mołoń, zmiany są związana z nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r.
REKLAMA
REKLAMA
Wicemarszałek tłumaczył, że ustawa przewiduje obowiązek zatrudniania dyrektorów artystycznych na określoną ilość sezonów - od trzech do pięciu. Zgodnie z jej zapisami dyrektorzy powołani dotychczas na czas nieokreślony pozostaną na zajmowanych stanowiskach nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.
"Proponowane przez nas zmiany to ogłoszenie konkursów na poszczególne stanowiska. Biorąc pod uwagę zmiany dokonane w przepisach oraz działania zmierzające do utrzymania lepszej stabilności tych instytucji kultury oraz racjonalnego nimi zarządzania, proponujemy dokonać rozdzielenia stanowiska dyrektora naczelnego od dyrektora artystycznego" - mówił Mołoń. Dodał, że zarząd województwa chciałby, aby dyrektorem naczelnym, który jednoosobowo będzie odpowiedzialny za zarządzanie instytucją, był menedżer.
Wicemarszałek poinformował, że propozycja rozdziału funkcji dyrektorskich była wielokrotnie zgłaszana przez Społeczną Radę Kultury, która funkcjonuje przy Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim i skupia przedstawicieli wszystkich środowisk artystycznych.
"Dziś konieczne jest, aby tego typu stanowisko zostało rozdzielone, po to, aby dyrektor artystyczny zajmował się tylko i wyłącznie kwestiami artystycznymi. Natomiast menedżer zarządzałby funduszami, ponieważ są to sprawy trudne, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą środki unijne" - tłumaczył Mołoń.
REKLAMA
W pierwszej kolejność zmiany mają dotknąć Operę Wrocławską, Teatr Polski we Wrocławiu oraz legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Do czerwca powinny zostać ogłoszone konkursy na dyrektorów naczelnych tych instytucji. "Dyrektor artystyczny będzie powoływany przez zarząd województwa dolnośląskiego na wniosek dyrektora naczelnego" - mówił Mołoń.
W drugim etapie zmiany mają zostać przeprowadzone w pozostałych instytucjach artystycznych, dla których jedynym organizatorem jest województwo dolnośląskie. Są wśród niech: Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Filharmonia Sudecka, Wrocławskie Teatr Pantomimy czy Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.
REKLAMA
REKLAMA