REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dolnośląskie: Instytucjami kultury będą zarządzali menedżerowie

REKLAMA

Zarząd województwa dolnośląskiego chce rozdzielić funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego instytucji kultury, które mu podlegają. Zmiany w pierwszej kolejności dotkną Operę Wrocławską, Teatr Polski we Wrocławiu oraz teatr w Legnicy.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa Radosław Mołoń, zmiany są związana z nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r.

REKLAMA

REKLAMA

Wicemarszałek tłumaczył, że ustawa przewiduje obowiązek zatrudniania dyrektorów artystycznych na określoną ilość sezonów - od trzech do pięciu. Zgodnie z jej zapisami dyrektorzy powołani dotychczas na czas nieokreślony pozostaną na zajmowanych stanowiskach nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.

"Proponowane przez nas zmiany to ogłoszenie konkursów na poszczególne stanowiska. Biorąc pod uwagę zmiany dokonane w przepisach oraz działania zmierzające do utrzymania lepszej stabilności tych instytucji kultury oraz racjonalnego nimi zarządzania, proponujemy dokonać rozdzielenia stanowiska dyrektora naczelnego od dyrektora artystycznego" - mówił Mołoń. Dodał, że zarząd województwa chciałby, aby dyrektorem naczelnym, który jednoosobowo będzie odpowiedzialny za zarządzanie instytucją, był menedżer.

Wicemarszałek poinformował, że propozycja rozdziału funkcji dyrektorskich była wielokrotnie zgłaszana przez Społeczną Radę Kultury, która funkcjonuje przy Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim i skupia przedstawicieli wszystkich środowisk artystycznych.

"Dziś konieczne jest, aby tego typu stanowisko zostało rozdzielone, po to, aby dyrektor artystyczny zajmował się tylko i wyłącznie kwestiami artystycznymi. Natomiast menedżer zarządzałby funduszami, ponieważ są to sprawy trudne, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą środki unijne" - tłumaczył Mołoń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W pierwszej kolejność zmiany mają dotknąć Operę Wrocławską, Teatr Polski we Wrocławiu oraz legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Do czerwca powinny zostać ogłoszone konkursy na dyrektorów naczelnych tych instytucji. "Dyrektor artystyczny będzie powoływany przez zarząd województwa dolnośląskiego na wniosek dyrektora naczelnego" - mówił Mołoń.

W drugim etapie zmiany mają zostać przeprowadzone w pozostałych instytucjach artystycznych, dla których jedynym organizatorem jest województwo dolnośląskie. Są wśród niech: Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Filharmonia Sudecka, Wrocławskie Teatr Pantomimy czy Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA