REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej osób uzgadnia z urzędnikami wygląd szyldów i reklam

REKLAMA

Coraz więcej właścicieli i zarządców kamienic w ścisłym centrum Krakowa, którego dotyczą przepisy o Parku Kulturowym Stare Miasto, uzgadnia z urzędnikami wygląd szyldów i reklam. Na ich dostosowanie do nowych wymogów mają czas do 7 czerwca.

Park Kulturowy obejmuje ścisłe zabytkowe centrum Krakowa. Przepisy, które obowiązują od 7 grudnia zeszłego roku mają skutecznie chronić tę część miasta przed niekontrolowaną zabudową i przed zalewem szpecących szyldów i reklam.

REKLAMA

Według inwentaryzacji przeprowadzonej jesienią przez urzędników w obrębie Parku Kulturowego zainstalowanych jest ok. 1,2 tys. szyldów na elewacjach, 800 szyldów na wysięgnikach, prawie 600 różnych tablic i tabliczek, 250 gablot, 100 banerów, a na chodniki wystawiane jest ok. 350 "kobyłek", sztalug i innych elementów z reklamami. Zdecydowana większość z nich powinna zniknąć lub zostać zmieniona.

Od lutego specjalny zespół dwa razy w tygodniu kontroluje wygląd wybranych obiektów przy Rynku Głównym i dochodzących do niego ulicach.

REKLAMA

"Miasto powoli się zmienia. Z centrum znikają obiekty postawione niezgodnie z prawem lub te, które byłyby sprzeczne z przepisami o Parku Kulturowym Stare Miasto. Z pasów ruchu drogowego usuwane są "potykacze" i sztalugi, ustawione bez konsultacji z plastykiem miejskim i konserwatorem zabytków, które raziły" - powiedział PAP Filip Szatanik, zastępca dyrektora Wydziału Informacji w Urzędzie Miasta Krakowa.

Jak podkreślił uchwała o Parku Kulturowym umożliwiła urzędnikom ingerowanie w to, jak wyglądają prywatne budynki. "Coraz więcej osób wie, czym jest Park Kulturowy i składa wnioski do plastyka miejskiego oraz konserwatora zabytków, by uzgodnić wygląd szyldów i reklam" - dodał Szatanik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miejski Konserwator Zabytków od momentu wejścia w życie uchwały o parku kulturowym czyli od początku grudnia zeszłego roku wydał 59 pozwoleń konserwatorskich i wysłał 47 zawiadomień o wszczęciu postępowania administracyjnego. W trakcie realizacji jest 39 wniosków o wydanie pozwolenia konserwatorskiego.

Z kolei główny plastyk miasta wydał 80 opinii o projektach szyldów, odbył ponad 100 spotkań, na których omawiano projekty i przeprowadził ok. 200 konsultacji telefonicznych i mailowych. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wystosował 61 wezwań do usunięcia reklam z pasa drogowego i wszczął 28 postępowań administracyjnych.

REKLAMA

Zgodnie z uchwałą o Parku Kulturowym 7 czerwca z bram i przejść w kamienicach powinny zniknąć prowizoryczne stoiska handlowe, na których sprzedawane są np. czapki, parasole i okulary przeciwsłoneczne. Jak wykazała jesienna inwentaryzacja takich punktów jest na Starym Mieście 37.

"Uchwała nie jest doskonała" - powiedział PAP jeden z właścicieli takiego stoiska w bramie. "Dowiedzieliśmy się, że jeśli prywatny właściciel kamienicy wynajmie nam miejsce, to nadal będziemy mogli handlować, ale stoiska będziemy musieli ustawić w głębi bramy, zostawiając przestrzeń na otwarcie drzwi. Są takie kamienice, w których bram nie ma, tylko kraty i tam handlujący będą zaraz za kratą, bliżej klienta. To będzie wywoływać spory" - dodał.

"Od czerwca handel powinien się odbywać tylko w miejscach określonych w uchwale o Parku Kulturowym. Szczegółowe rozwiązania zostaną wypracowane w praktyce. Kraków jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO i nie możemy dopuścić do sytuacji, że tego dziedzictwa, zabytków nie widać" - mówił Szatanik.

W uchwale Rady Miasta dotyczącej Parku Kulturowego zapisano m.in., że znajdujące się na jego terenie znaki, tablice i szyldy nie będą mogły mieć jaskrawej kolorystyki ani odbijać światła. Markizy i daszki trzeba będzie montować tak, by nie zasłaniały detali architektonicznych.

Wielkoformatowe reklamy umieszczone na rusztowaniach na czas remontu elewacji będą mogły wisieć na budynku nie dłużej niż rok. Na dachach budynków frontowych oraz w miejscach widocznych z poziomu przechodnia od strony ulicy zakazano ustawiania anten i masztów.

Nie będzie można zmieniać wystroju elewacji budynków frontowych - kształtu dachów i wysokości kalenicy, a przebudowywane oficyny nie będą mogły być wyższe niż budynek frontowy. Nie będzie można dowolnie zmieniać kolorystyki elewacji. Na Drodze Królewskiej - czyli w ciągu ulic Floriańskiej, Grodzkiej i Kanoniczej z wyłączeniem Rynku Głównego - nie będą mogły funkcjonować ogródki kawiarniane z parasolami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA