REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej osób uzgadnia z urzędnikami wygląd szyldów i reklam

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Coraz więcej właścicieli i zarządców kamienic w ścisłym centrum Krakowa, którego dotyczą przepisy o Parku Kulturowym Stare Miasto, uzgadnia z urzędnikami wygląd szyldów i reklam. Na ich dostosowanie do nowych wymogów mają czas do 7 czerwca.

Park Kulturowy obejmuje ścisłe zabytkowe centrum Krakowa. Przepisy, które obowiązują od 7 grudnia zeszłego roku mają skutecznie chronić tę część miasta przed niekontrolowaną zabudową i przed zalewem szpecących szyldów i reklam.

REKLAMA

Według inwentaryzacji przeprowadzonej jesienią przez urzędników w obrębie Parku Kulturowego zainstalowanych jest ok. 1,2 tys. szyldów na elewacjach, 800 szyldów na wysięgnikach, prawie 600 różnych tablic i tabliczek, 250 gablot, 100 banerów, a na chodniki wystawiane jest ok. 350 "kobyłek", sztalug i innych elementów z reklamami. Zdecydowana większość z nich powinna zniknąć lub zostać zmieniona.

Od lutego specjalny zespół dwa razy w tygodniu kontroluje wygląd wybranych obiektów przy Rynku Głównym i dochodzących do niego ulicach.

REKLAMA

"Miasto powoli się zmienia. Z centrum znikają obiekty postawione niezgodnie z prawem lub te, które byłyby sprzeczne z przepisami o Parku Kulturowym Stare Miasto. Z pasów ruchu drogowego usuwane są "potykacze" i sztalugi, ustawione bez konsultacji z plastykiem miejskim i konserwatorem zabytków, które raziły" - powiedział PAP Filip Szatanik, zastępca dyrektora Wydziału Informacji w Urzędzie Miasta Krakowa.

Jak podkreślił uchwała o Parku Kulturowym umożliwiła urzędnikom ingerowanie w to, jak wyglądają prywatne budynki. "Coraz więcej osób wie, czym jest Park Kulturowy i składa wnioski do plastyka miejskiego oraz konserwatora zabytków, by uzgodnić wygląd szyldów i reklam" - dodał Szatanik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miejski Konserwator Zabytków od momentu wejścia w życie uchwały o parku kulturowym czyli od początku grudnia zeszłego roku wydał 59 pozwoleń konserwatorskich i wysłał 47 zawiadomień o wszczęciu postępowania administracyjnego. W trakcie realizacji jest 39 wniosków o wydanie pozwolenia konserwatorskiego.

Z kolei główny plastyk miasta wydał 80 opinii o projektach szyldów, odbył ponad 100 spotkań, na których omawiano projekty i przeprowadził ok. 200 konsultacji telefonicznych i mailowych. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wystosował 61 wezwań do usunięcia reklam z pasa drogowego i wszczął 28 postępowań administracyjnych.

REKLAMA

Zgodnie z uchwałą o Parku Kulturowym 7 czerwca z bram i przejść w kamienicach powinny zniknąć prowizoryczne stoiska handlowe, na których sprzedawane są np. czapki, parasole i okulary przeciwsłoneczne. Jak wykazała jesienna inwentaryzacja takich punktów jest na Starym Mieście 37.

"Uchwała nie jest doskonała" - powiedział PAP jeden z właścicieli takiego stoiska w bramie. "Dowiedzieliśmy się, że jeśli prywatny właściciel kamienicy wynajmie nam miejsce, to nadal będziemy mogli handlować, ale stoiska będziemy musieli ustawić w głębi bramy, zostawiając przestrzeń na otwarcie drzwi. Są takie kamienice, w których bram nie ma, tylko kraty i tam handlujący będą zaraz za kratą, bliżej klienta. To będzie wywoływać spory" - dodał.

"Od czerwca handel powinien się odbywać tylko w miejscach określonych w uchwale o Parku Kulturowym. Szczegółowe rozwiązania zostaną wypracowane w praktyce. Kraków jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO i nie możemy dopuścić do sytuacji, że tego dziedzictwa, zabytków nie widać" - mówił Szatanik.

W uchwale Rady Miasta dotyczącej Parku Kulturowego zapisano m.in., że znajdujące się na jego terenie znaki, tablice i szyldy nie będą mogły mieć jaskrawej kolorystyki ani odbijać światła. Markizy i daszki trzeba będzie montować tak, by nie zasłaniały detali architektonicznych.

Wielkoformatowe reklamy umieszczone na rusztowaniach na czas remontu elewacji będą mogły wisieć na budynku nie dłużej niż rok. Na dachach budynków frontowych oraz w miejscach widocznych z poziomu przechodnia od strony ulicy zakazano ustawiania anten i masztów.

Nie będzie można zmieniać wystroju elewacji budynków frontowych - kształtu dachów i wysokości kalenicy, a przebudowywane oficyny nie będą mogły być wyższe niż budynek frontowy. Nie będzie można dowolnie zmieniać kolorystyki elewacji. Na Drodze Królewskiej - czyli w ciągu ulic Floriańskiej, Grodzkiej i Kanoniczej z wyłączeniem Rynku Głównego - nie będą mogły funkcjonować ogródki kawiarniane z parasolami.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA