Katowice rozpoczęły starania o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży
REKLAMA
Katowickie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, będą - jak powiedział w trakcie inauguracji prezydent Piotr Uszok - kolejną mobilizacją młodzieży po ubiegłorocznym wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
REKLAMA
Choć Katowice nie wygrały konkursu o tytuł ESK, Uszok uznał, że ówczesna aktywizacja młodzieży w przygotowaniach do kunkursu była zjawiskiem korzystnym, bo pokazała "jaki tkwi w niej potencjał".
REKLAMA
Jak wynika z programu przygotowanego przez Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów w dużej części Katowice będą do promocji wykorzystywać znane na Śląsku imprezy m.in. Święto Szlaku Zabytków Techniki Industriada, imprezy muzyczne takie jak OFF Festival, czy Festiwal Ars Cameralis, a także Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars - Independent.
Najbliższą dużą imprezą będzie w dniach 20-29 kwietnia Katowice Street Art Festival, w ramach którego na terenie miasta powstaną murale i instalacje artystyczne m.in. młodych twórców z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
W staraniach o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży mają pomóc wyznaczeni przez miasto ambasadorowie. Wśród nich znaleźli się m.in.: lider i wokalista zespołu Myslovitz oraz dyrektor artystyczny OFF Festivalu Artur Rojek, pisarz i laureat Nagrody Literackiej Nike Wojciech Kuczok, himalaista Artur Hajzer, członkowie kabaretu Mumio, oraz redaktor naczelny "Faktów" TVN Kamil Durczok.
REKLAMA
"Jak Katowice zgłosiły się swoją kandydaturę do ESK, to na początku myślałem, że brzmi mi to jak lekka abstrakcja, aczkolwiek poprzez wszystkie działania związane z ESK, poprzez ten społeczny ruch i tą wiarę, nagle się okazało, że to miejsce ma ogromny potencjał i nagle wyrośliśmy na jednego z faworytów i o mało co nie wygraliśmy" - powiedział dziennikarzom Rojek. Jego zdaniem "ta wiara i energia, która powstała przy okazji tamtego projektu" daje Katowicom ogromne możliwości w staraniach tym razem o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Tytuł pierwszej Europejskiej Stolicy Kultury otrzymał w 2009 roku Rotterdam. Miasto wskazano m.in. dlatego, że prawie 30 proc. jego mieszkańców to ludzie do 27 roku życia. Rok później stolicą został Turyn, ale było to pierwsze miasto wybrane w drodze konkursu.
Wyborem miast do tego tytułu zajmuje się Europejskie Forum Młodzieży z siedzibą w Brukseli, jest to międzynarodowa organizacja założona przez narodowe rady młodzieży i organizacje pozarządowe. Podstawowym zadaniem Forum jest reprezentowanie interesów ludzi młodych w Europie. W szczególności ich działania dotyczą zatrudnienia, spraw społecznych, praw człowieka i edukacji.
Decyzja o tym jakie miasto zostanie Europejską Stolicę Młodzieży zapadnie w listopadzie. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA