reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rzecznik praw dziecka pyta o stan szkół na przyjęcie 6-latków

Rzecznik praw dziecka pyta o stan szkół na przyjęcie 6-latków

O rozpoznanie i ocenę stanu przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie dzieci sześcioletnich zwrócił się w środę rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do minister edukacji Krystyny Szumilas.

Zgodnie z tegoroczną nowelizacją ustawy o systemie oświaty wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w 2014 r.; o dwa lata przedłużony został okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez sześciolatka będą decydować rodzice.

Rzecznik praw dziecka w swoim liście przytacza dane zebrane przez jego urząd w drugim półroczu 2011 r. w 41 szkołach podstawowych: 21 - szkołach miejskich i 20 - wiejskich. W Polsce jest ponad 12 tys. szkół podstawowych.

Z danych rzecznika wynika m.in. że w ok. 14 proc. zbadanych przez niego klas pierwszych liczba uczniów przekracza 26 dzieci (problem ten dotyczy szkół w mieście), 29 proc. zbadanych szkół nie ma własnego placu zabaw (problem dotyczy szkół wiejskich), a 30 proc. nie ma ani psychologa, ani pedagoga szkolnego (to także problem szkół wiejskich).

Rzecznik podaje także informacje, że we wszystkich zbadanych przez jego urząd szkołach we wszystkich salach lekcyjnych stoliki i krzesełka dostosowane były do wzrostu dzieci oraz, że we wszystkich salach były pomoce dydaktyczne i zabawki.

Z informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że sześciolatki uczęszczają do blisko 90 proc. szkół podstawowych w Polsce. Są uczniami klas pierwszych lub wychowankami prowadzonych w tych szkołach oddziałów przedszkolnych. Nadal jednak w 92 gminach nie ma żadnej szkoły podstawowej, do której uczęszczaliby 6-letni uczniowie klas pierwszych. Ponadto w 113 gminach do klas pierwszych uczęszcza nie więcej niż 3 proc. populacji sześciolatków (w Polsce jest ponad 2,4 tys. gmin).

Zdaniem rządu, przesunięcie o dwa lata wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków pozwoli lepiej przygotować się samorządom i szkołom na przyjęcie dzieci.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama