reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nieliczne samorządy mają programy ochrony zabytków

Nieliczne samorządy mają programy ochrony zabytków

Na Podkarpaciu spośród 160 gmin programy opieki nad zabytkami posiada dotychczas zaledwie 39. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków samorządowcy muszą opracować takie programy do 30 listopada br.

Jeszcze w kwietniu do wszystkich gmin trafi pismo od podkarpackiego konserwatora zabytków i wojewody z przypomnieniem o tym obowiązku.

Zdaniem Grażyny Stojak, podkarpackiego konserwatora zabytków, takie programy muszą zostać opracowane, po to, aby "wójt wiedział, co ma chronić i jakim prawem". "Bowiem inną ochronę mają zabytki zapisane w ewidencji gminnej, inną w wojewódzkiej, a jeszcze inną znajdujące się w rejestrze" - dodała.

Stojak zaznaczyła, że sporządzenie ewidencji gminnej zabytków nie wymaga wielu wysiłków. Samorządy mogą to zrobić własnymi siłami lub zlecić zewnętrznej firmie jej opracowanie.

Jak powiedziała konserwator, karta adresowa zabytku powinna zawierać zdjęcie, nr działki, właściciela oraz datę powstania obiektu.

Według Stojak, jeśli samorządy nie zdążą do 30 listopada opracować takich programów mogą spodziewać się sankcji. "Jeszcze nie wiemy jakich, bo w tej kwestii musimy zwrócić się do prawników. W ostateczności nie będę podpisywać i akceptować miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego" - dodała.

W opinii wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej ewentualne sankcje dla samorządów to ostateczność. "Nie chcemy ich straszyć, a raczej pomóc w tworzeniu takich programów. Chcemy pokazać samorządowcom, że na zabytkach można zarabiać i przyciągać dzięki nim turystów. Dlatego muszą wiedzieć, jakie obiekty znajdują się na terenie gminy" - zaznaczyła.

Podkarpacki rejestr zabytków liczy prawie 13 tys. obiektów ruchomych i nieruchomych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama