Terminal w Olszynie ma stać się centrum usługowym
REKLAMA
Jak poinformował starosta żarski Marek Cieślak, powiat kupił terminal z 95 proc. bonifikatą od Skarbu Państwa, czyli zapłacił za niego ok. 1,5 mln zł.
REKLAMA
REKLAMA
Terminal w Olszynie to 22 ha utwardzonej powierzchni, wewnętrznych dróg i wiele budynków o przeznaczeniu administracyjnym. Obiekt powstał 12 lat temu i był wykorzystywany m.in. przez służby graniczne. Tak było do września 2009 r. Obecnie pozostał tam jedynie Urząd Celny, a cały ruch tranzytowy omija to miejsce biegnącą obok drogą krajową nr 18. Terminal będzie dobrze z nią skomunikowany, gdyż droga nr 18 ma być przebudowana i stać się autostradą, z której będą zjazdy do terminala.
Trzykrotne próby sprzedaży terminala się nie powiodły. W ostatnim przetargu nikt nie zdecydował się na jego zakup w cenie ustalonej na ok. 32 mln zł. W tej sytuacji samorząd powiatu postanowił skorzystać z przysługujących mu uprawnień i nabył nieruchomość za 5 proc. wartości. Przez trzy ostatnie lata starosta zarządzał tym miejscem.
Na terenie terminala znajduje się duży parking, lokale gastronomiczne, punkt dokonywania opłat za przejazdy polskimi drogami i kantory. Ich właściciele dzierżawią budynki i plac od samorządu. I tak będzie przez 10 kolejnych lat, gdyż zgodnie z prawem dopiero po tym terminie starosta będzie mógł sprzedać nieruchomości.
"Obecnie mamy jeszcze około 60 proc. powierzchni terminala do wykorzystania, wraz ze znajdującymi się tam budynkami. Chcemy, aby to miejsce było portem drogowym" - powiedział PAP Cieślak. Dodał, że terminal po przebudowie ma być centrum usługowym dla kierowców tirów i podróżnych.
Jak dodał starosta, największe budynki terminala można przerobić na hotele, ich konstrukcja pozwala bowiem na modyfikację wnętrza. Dodatkowo powiat chce, aby w tym miejscu powstały stacje paliw.
"Zamierzamy sukcesywnie szukać kolejnych dzierżawców, co daje szansę mieszkańcom powiatu na rozwinięcie działalności gospodarczej i nowe miejsca pracy" - powiedział.
Zamów książkę: Klasyfikacja budżetowa 2012 >>
Obecnie trwa podział nieruchomości na mniejsze działki i prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Po upływie 10 lat dzierżawcy, którzy zdecydują się na działalność gospodarczą w Olszynie, będą mieli prawo pierwokupu użytkowanych nieruchomości, po cenie uwzględniającej poniesione nakłady.
"Mamy świadomość, że przez kilka lat będziemy dokładać do utrzymania terminala, ale potem powinien on zacząć przynosić zyski dla powiatu, a w dalszej perspektywie (spodziewany jest) dochód ze sprzedaży działek" - powiedział Cieślak.
REKLAMA
REKLAMA