REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie administracyjne ws. decyzji dla PGE

REKLAMA

Wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie decyzji wojewody zachodniopomorskiego, zezwalającej PGE na badania potrzebne do sporządzenia raportu lokalizacyjnego elektrowni jądrowej w Gąskach - poinformował sekretarz gminy Mielno.

Henryk Bieńkowski powiedział na konferencji prasowej, która odbyła się 11 kwietnia, że postępowanie wszczął minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, do którego gmina i kilkoro mieszkańców Gąsek złożyło odwołanie od decyzji wojewody.

REKLAMA

W odwołaniu podniesiono 8 zarzutów. Dotyczą one m.in. 5-letniego okresu obowiązywania decyzji, braku ogólnej charakterystyki inwestycji oraz braku rozporządzenia wykonawczego do przywoływanego w dokumencie artykułu Prawa atomowego, mówiącego o zakresie badań.

Wojewoda zachodniopomorski - jak poinformował sekretarz Mielna - ma ustosunkować się do skargi do 31 maja.

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego minister może po uzyskaniu wyjaśnień utrzymać decyzję wojewody w mocy, uchylić ją w części lub w całości, przekazać wojewodzie do ponownego rozpoznania lub umorzyć postępowanie odwoławcze.

Decyzję wojewoda zachodniopomorski wydał 8 lutego na wniosek Polskiej Grupy Energetycznej. 23 lutego Witold Drożdż, p.o. prezesa powołanej do budowy elektrowni jądrowej spółki PGE EJ 1 zapewniał, że badania nie rozpoczną się bez uzyskania zgody mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bieńkowski odczytał również oświadczenie urlopowanej obecnie wójt Olgi Roszak-Pezały w sprawie zaproszenia jej przez Ministerstwo Gospodarki do udziału w zaplanowanym na drugą połowę kwietnia trzydniowym spotkaniu "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią".

Wójt napisała, że "jako reprezentant gminy, umocowany społecznym mandatem zaufania od mieszkańców, wyraża po raz kolejny dezaprobatę wobec rządowych planów związanych z planowaną lokalizacją elektrowni jądrowej w turystycznej gminie Mielno - a tym samym nie może skorzystać z zaproszenia do złożenia wizyty w Warszawie".

REKLAMA

Wójt przypomniała, że w gminie odbyło się w tej sprawie referendum, w którym "zdecydowana większość lokalnej społeczności powiedziała stanowcze nie dla tego przedsięwzięcia". Wójt zaapelowała też do wiceminister gospodarki, pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej Hanny Trojanowskiej o uszanowanie woli mieszkańców.

Odnosząc się do rozpoczętej 29 marca przez Ministerstwo Gospodarki kampanii informacyjnej "Poznaj atom" i planowanych konsultacji, napisała, że "obawia się, iż nie tylko nie wyciszą one nastrojów wśród mieszkańców gminy, ale wręcz wzmogą niezadowolenie i opór społeczności wobec tych działań".

Przeciwko kampanii "Poznaj atom" zaprotestował w środę również założony w Gąskach komitet bezatomu.pl. W przekazanym dziennikarzom oświadczeniu pełnomocnik organizacji Piotr Laskowski napisał, że komitet "stanowczo sprzeciwia się z góry ukartowanej grze i wyrzucaniu społecznych pieniędzy w błoto".

Zamów książkę: Gospodarowanie odpadami komunalnymi >>

Leżąca w północno-zachodniej części gminy Mielno letniskowa wieś Gąski, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd PGE 25 listopada ub.r. Dwa kolejne miejsca to: Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

W odpowiedzi na plany PGE Rada Gminy Mielno najpierw przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się lokalizacji w Gąskach, potem ogłosiła referendum. Odbyło się ono 12 lutego br. W głosowaniu wzięło udział 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc. Za było 5,3 proc.

Pod koniec lutego radni Mielna powołali komisję doraźną ds. oceny potencjalnej lokalizacji elektrowni atomowej. Pod koniec marca komisja zmieniła nazwę na komisję ds. przeciwdziałania lokalizacji elektrowni atomowej.

Jednym z pierwszych efektów prac tej komisji są dwie przyjęte pod koniec marca przez radę uchwały dotyczące: ogłoszenia gminy Mielno jako gminy wolnej od energetyki jądrowej oraz wezwania PGE S.A. do natychmiastowego odstąpienia od realizacji działań związanych z budową energetyki atomowej na terenie gminy Mielno.

Według planów rządu ostateczna decyzja co do lokalizacji elektrowni atomowej ma zapaść do końca 2013 r.; budowa ma ruszyć w 2016 r. i zakończyć się w 2020 r. Planowane są dwie elektrownie o mocy 3 000 MW każda. W zaktualizowanej na początku lutego strategii PGE na lata 2012-2035 przewidziano, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego nastąpi po 2020 r. Przedstawiciele PGE mówili ostatnio o latach 2022-2023.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

REKLAMA

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

REKLAMA

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

Renta wdowia 2025 r. Gdzie złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń? Gdzie złożyć wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej?

1 stycznia 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o tzw. rentę wdowią. Już pierwszego dnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 700 wniosków o tzw. rentę wdowią.

REKLAMA