Cztery górskie gminy liczą na pomoc słowackiego inwestora
REKLAMA
Cztery gminy, które stworzyły konsorcjum z notowaną na giełdzie w Bratysławie spółką Tatry Mountain Resorts (TMR) chcą w ten sposób zwiększyć zainteresowanie wyjazdami w polskie góry.
REKLAMA
"Inwestycje na rzecz turystyki założyliśmy zanim jeszcze ujawniono plan sprzedaży PKL (Polskich Kolei Linowych - PAP). Jako jedyny naszymi planami rozwoju zainteresował się TMR - dodał burmistrz Krynicy podczas środowego spotkania z dziennikarzami.
Według Grzegorza Niezgody, burmistrza Szczawnicy interesy gmin w konsorcjum z TMR są dobrze zabezpieczone, bo gminy mają prawo weta w kluczowych decyzjach, np. dotyczących sprzedaży majątku czy zmiany siedziby spółki.
"40 proc. naszych klientów na Słowacji to Polacy. Widzimy duży potencjał w ruchu turystycznym w Polsce i korzyści ze współdziałania na terenie Tatr" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej Bohus Hlavaty, prezes TMR.
TMR od półtora roku deklaruje udział w planowanej prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, spółki z grupy PKP SA.
Prezes TMR podtrzymał też deklarację przyjęcia do konsorcjum gminy Zakopane.
REKLAMA
Podkreślił, że TMR jest zainteresowany całym majątkiem PKL, czyli także kolejką na Kasprowy, nawet jeśli Zakopane nie wejdzie do konsorcjum. "Jesteśmy optymistami i zaakceptujemy wszystkie rozwiązania, dobre dla przyrody i rozwoju ruchu turystycznego" - powiedział prezes.
"Polskie Koleje Linowe są przygotowywane do prywatyzacji, obecnie jest uaktualniana wycena firmy. Inwestorom zostanie przedstawiony prospekt emisyjny, który pokaże bardzo szczegółowe informacje o spółce. W II połowie 2012 roku, najwcześniej po wakacjach, zaprosimy inwestorów do składania ofert zakupu na pakiety akcji dające w sumie 100 proc. w kapitale - powiedział PAP Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy Grupy PKP.
Oficjalnie chęć nabycia PKL słowacki TMR zgłosił w maju 2011. Cztery miesiące później rozpoczęły się rozmowy w sprawie utworzenia konsorcjum, zaś w listopadzie 2011 - podpisano umowę pomiędzy TMR a czterema polskimi gminami.
Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.(PAP)
REKLAMA
REKLAMA