60 000 ton węgla w gminach zwolnione z norm jakościowych do końca roku?
REKLAMA
REKLAMA
Powodem jest nadzwyczajna sytuacja w związku z wojną na Ukrainie - podkreślono.
REKLAMA
Odstąpienie od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw z 2022 r., minister właściwy do spraw energii w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu może, w drodze rozporządzenia, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 24 miesiące, odstąpić od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych.
Może to nastąpić, jeżeli wystąpią na rynku nadzwyczajne zdarzenia skutkujące zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, powodujące utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażające bezpieczeństwu energetycznemu. Dotyczy to paliw stałych sprzedawanych do gospodarstw domowych oraz do użycia w instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.
Wymagania jakościowe dla paliw stałych
Wymagania jakościowe dla paliw stałych określają m.in.:
- dopuszczalną zawartość popiołu,
- dopuszczalną zawartość siarki,
- wymiar ziarna
- wartość opałową.
Wymagania jakościowe dla paliw stałych nie obowiązywały do 31 lipca br., kiedy to wygasło poprzednie rozporządzenie znoszące je.
Uzasadnienie propozycji
REKLAMA
Ministerstwo klimatu i środowiska zaproponowało przedłużenie do końca roku zawieszenia norm jakościowych dla węgla uzasadniając to - trwającą wojną na Ukrainie. "Nadal trwa napaść Rosji na Ukrainę, która jest przyczyną kryzysu energetycznego. Ma to negatywny wpływ na zmianę warunków zaopatrzenia w paliwa stałe zagrażające bezpieczeństwu energetycznemu. Wprowadzone czasowo zmiany mają na względzie interes konsumentów oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i komfortu cieplnego" - przekazał w odpowiedzi dla PAP resort.
Jak wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, w ocenie rządu brak odstąpienia od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym może doprowadzić do pogłębiania rozwarstwienia społecznego oraz przyczyni się do powiększania skali ubóstwa energetycznego, ogólnego zubożenia.
Zalegający węgiel w samorządach
Wskazano też, że na składowiskach w gminach pozostało ponad 60 tys. ton węgla, który samorządy wprowadzały do obrotu podczas zniesienia norm jakościowych. Bez utrzymania odstępstwa nie dałoby się go dłużej wprowadzać do obrotu.
"Dodatkowo bez wprowadzenia odstępstwa pod znakiem zapytania staje sprzedaż węgla opałowego przez LW Bogdanka, ze względu na zawartość siarki, która oscyluje na granicy dopuszczalności" - zaznaczono w uzasadnieniu.
REKLAMA
REKLAMA