reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Sosnowiec: W budynkach po kopalni powstał park naukowo-technologiczny

Sosnowiec: W budynkach po kopalni powstał park naukowo-technologiczny

Kosztem ponad 32,5 mln zł obiekty zamkniętej 13 lat temu kopalni Niwka-Modrzejów w Sosnowcu zostały zaadaptowane na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Przedsięwzięcie zostało w dużej części sfinansowane z unijnych środków.

Na poniedziałek zaplanowano uroczyste otwarcie obiektów Parku, remontowanych od ubiegłego roku w ramach projektu "Gospodarcza brama Śląska". Wprowadzą się tam firmy wdrażające innowacje i korzystające z nowoczesnych technologii. Wykonawcą robót była spółka Skanska.

Według Rafała Łysego z sosnowieckiego magistratu, uruchomienie na pokopalnianym terenie parku naukowo-technologicznego oznacza dla miasta podwójny zysk - pozbycie się szpecących przestrzeń publiczną obszarów poprzemysłowych, a jednocześnie zapewnienie innowacyjnym firmom korzystnych warunków do rozwoju oraz wsparcie w postaci dostępu do odpowiednich pomieszczeń, narzędzi i doradztwa.

Czterokondygnacyjny budynek dawnej dyspozytorni kopalni został kosztem ponad 12,2 mln zł przebudowany i przystosowany do nowych funkcji. Będzie tam można prowadzić zarówno produkcję, jak i prace badawcze. Do budynku wprowadzą się m.in. firmy farmaceutyczne.

Obiekt został gruntownie przebudowany. Piwnica i parter zostały cofnięte, a piętra wysunięte przed konstrukcję, dzięki czemu budynek zyskał kształt walca. Przyziemie będzie pełnić funkcję badawczą oraz zaplecza magazynowego i technicznego, parter zajmie administracja i pracownicy naukowi, na piętrach ulokuje się produkcja. Powstał też parking.

W innym, pięciokondygnacyjnym budynku dawnego zespołu bhp kopalni znalazły się biura dla pięciu przedsiębiorstw oraz sale konferencyjne i szkoleniowe. To zadanie, wraz z wyposażeniem budynku, pochłonęło w sumie prawie 20,3 mln zł. Adaptacja była prowadzona tak, by zachować specyfikę przemysłowej architektury.

Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny położony jest w południowej części Sosnowca. Ma przyciągnąć do miasta firmy wdrażające lub zamierzające wdrożyć nowoczesne technologie, a także pobudzić lokalnych przedsiębiorców do wprowadzania innowacji. Obiekty Parku dysponują infrastrukturą umożliwiającą korzystanie z nowinek technicznych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

Powstanie Parku było możliwe dzięki porozumieniu gminy Sosnowiec, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Agencji Rozwoju Lokalnego oraz trzech największych uczelni regionu: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przygotowywany od ośmiu lat projekt w dużej części został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. To część przedsięwzięcia pod nazwą "Gospodarcza Brama Śląska".

Władze Sosnowca przekonują, że ich inicjatywa to odpowiedź na potrzeby regionu, miasta oraz przedsiębiorców, którzy działają lub planują działać w dziedzinie innowacji. Dotychczas - jak wskazują - warunki do takiej działalności nie były wystarczające; w regionie jest stosunkowo mało innowacyjnych firm, szwankuje też współpraca i model wzajemnych powiązań pomiędzy tym sektorem a jednostkami naukowo-badawczymi.(PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama