REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lubuskie: "Piknik z Naturą" na jubileusz funduszu LIFE

REKLAMA

Konferencja i "Piknik z Naturą" odbędą się w piątek w Chyrzynie i Słońsku (Lubuskie). Będą to główne obchody jubileuszu dyrektywy siedliskowej UE Natura 2000 i funduszu LIFE w naszym kraju.

Dyrektywa siedliskowa i fundusz LIFE obchodzą w tym roku swoje dwudziestolecie. Polska jest jednym z wybranych krajów w Unii Europejskiej, w których odbędą się obchody rocznicy.

REKLAMA

Organizatorami przedsięwzięcia są Komisja Europejska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we współpracy z Ministerstwem Środowiska, gminą Słońsk, Parkiem Narodowym Ujście Warty oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak poinformowała PAP Marta Angrocka-Krawczyk z wydziału prasy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, obchody rozpocznie konferencja prasowa, w której udział zapowiedział Minister Środowiska Marcin Korolec ora kierownik Działu ds. ochrony przyrody w DG Environment Komisji Europejskiej Stefan Leiner.

Dyskusja w siedzibie Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie będzie dotyczyć osiągnięć programów Natura 2000 i LIFE oraz życia zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju, a tym samym dbałości o dziedzictwo przyrodnicze.

REKLAMA

W parku wiejskim w Słońsku odbędzie się natomiast "Piknik z Naturą" - edukacyjna impreza plenerowa dla dzieci i młodzieży, rodzin i wszystkich zainteresowanych ochroną przyrody w Polsce. Data tego wydarzenia przypada na Dzień Dziecka, ponieważ piknik będzie kierowany przede wszystkim do młodego pokolenia, na którym niebawem będzie ciążył obowiązek dbania o ochronę przyrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W programie imprezy w Słońsku znajdzie się wiele atrakcji, a wśród nich quiz z wiedzy o ochronie środowiska dla młodzieży, układanie "żywego" logo Natura 2000 - podczas tego specjalnego wyczynu do dzieci dołączą przedstawiciele Komisji Europejskiej, polskiego oraz niemieckiego Ministerstwa Środowiska, samorządów i ekologicznych organizacji pozarządowych i wspólnie ułożą ogromne logo Natura 2000.

Sieć Natura 2000 została utworzona na mocy Dyrektywy siedliskowej, uchwalonej jednomyślnie przez państwa Unii Europejskiej w 1992 roku. Dotyczy wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody.

Głównym celem obszarów Natura 2000 jest zachowanie określonych typów gatunków oraz siedlisk przyrodniczych, które uważa się za cenne i zagrożone. Łącznie obszary Natura 2000 są największym systemem obszarów chronionych na świecie i zajmują 18 proc. powierzchni terytorium Unii Europejskiej.

W Polsce sieć takich obszarów zajmuje prawie 20 proc. powierzchni lądowej kraju. W jej skład wchodzi 825 obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty (obszary "siedliskowe" - przyszłe specjalne obszary ochrony siedlisk), które pokrywają 11 proc. powierzchni lądowej Polski. Utworzono również 145 obszarów specjalnej ochrony ptaków, zajmujących 15,8 proc. powierzchni lądowej Polski. Niektóre z tych obszarów się pokrywają.

REKLAMA

Finansowym wsparciem dla sieci Natura 2000 jest program LIFE, który w ramach tzw. komponentu "Przyroda i różnorodność biologiczna" finansuje projekty UE związane z ochroną, zachowywaniem lub odbudową naturalnych ekosystemów, naturalnych siedlisk, dzikiej flory i fauny oraz różnorodności biologicznej. W Polsce, LIFE do tej pory współfinansował 17 projektów ochrony przyrody, udzielając 29 mln euro (budżet całego projektu to 49 mln euro).

Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że Polacy martwią się o losy środowiska naturalnego. 81 proc. ankietowanych zdaje sobie sprawę z tego, że zjawisko wymierania gatunków roślin i zwierząt oraz utrata naturalnych siedlisk i ekosystemów w Polsce to poważny problem, a negatywny wpływ utraty bioróżnorodności na ich życie będzie odczuwalny w przyszłości przez nich lub ich dzieci.

Ponadto co piąty badany chciałby dowiedzieć się więcej na temat znaczenia ochrony przyrody i dotrzeć do źródeł wiedzy na ten temat. 60 proc. badanych deklaruje, że chciałoby pogłębiać swoją wiedzę na temat sieci obszarów Natura 2000 i wspierającego ją programu LIFE. Opisane badania przeprowadzono metodą CATI przez ARC-Rynek i Opinia, na próbie 1000 respondentów.

Dla porównania wyniki badań z 2010 roku "Postawa europejczyków wobec kwestii różnorodności biologicznej" zrealizowanych w ramach regularnie prowadzonego przez Komisję Europejską Eurobarometru (badanie wykonał w Instytut Gallupa) wykazały, że 51 proc. Polaków zadeklarowało potrzebę poszerzania swojej wiedzy na temat sieci Natura 2000, czyli o 9 proc. mniej niż w roku 2012. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

REKLAMA