REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lubuskie: "Piknik z Naturą" na jubileusz funduszu LIFE

REKLAMA

Konferencja i "Piknik z Naturą" odbędą się w piątek w Chyrzynie i Słońsku (Lubuskie). Będą to główne obchody jubileuszu dyrektywy siedliskowej UE Natura 2000 i funduszu LIFE w naszym kraju.

Dyrektywa siedliskowa i fundusz LIFE obchodzą w tym roku swoje dwudziestolecie. Polska jest jednym z wybranych krajów w Unii Europejskiej, w których odbędą się obchody rocznicy.

REKLAMA

Organizatorami przedsięwzięcia są Komisja Europejska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we współpracy z Ministerstwem Środowiska, gminą Słońsk, Parkiem Narodowym Ujście Warty oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak poinformowała PAP Marta Angrocka-Krawczyk z wydziału prasy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, obchody rozpocznie konferencja prasowa, w której udział zapowiedział Minister Środowiska Marcin Korolec ora kierownik Działu ds. ochrony przyrody w DG Environment Komisji Europejskiej Stefan Leiner.

Dyskusja w siedzibie Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie będzie dotyczyć osiągnięć programów Natura 2000 i LIFE oraz życia zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju, a tym samym dbałości o dziedzictwo przyrodnicze.

REKLAMA

W parku wiejskim w Słońsku odbędzie się natomiast "Piknik z Naturą" - edukacyjna impreza plenerowa dla dzieci i młodzieży, rodzin i wszystkich zainteresowanych ochroną przyrody w Polsce. Data tego wydarzenia przypada na Dzień Dziecka, ponieważ piknik będzie kierowany przede wszystkim do młodego pokolenia, na którym niebawem będzie ciążył obowiązek dbania o ochronę przyrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W programie imprezy w Słońsku znajdzie się wiele atrakcji, a wśród nich quiz z wiedzy o ochronie środowiska dla młodzieży, układanie "żywego" logo Natura 2000 - podczas tego specjalnego wyczynu do dzieci dołączą przedstawiciele Komisji Europejskiej, polskiego oraz niemieckiego Ministerstwa Środowiska, samorządów i ekologicznych organizacji pozarządowych i wspólnie ułożą ogromne logo Natura 2000.

Sieć Natura 2000 została utworzona na mocy Dyrektywy siedliskowej, uchwalonej jednomyślnie przez państwa Unii Europejskiej w 1992 roku. Dotyczy wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody.

Głównym celem obszarów Natura 2000 jest zachowanie określonych typów gatunków oraz siedlisk przyrodniczych, które uważa się za cenne i zagrożone. Łącznie obszary Natura 2000 są największym systemem obszarów chronionych na świecie i zajmują 18 proc. powierzchni terytorium Unii Europejskiej.

W Polsce sieć takich obszarów zajmuje prawie 20 proc. powierzchni lądowej kraju. W jej skład wchodzi 825 obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty (obszary "siedliskowe" - przyszłe specjalne obszary ochrony siedlisk), które pokrywają 11 proc. powierzchni lądowej Polski. Utworzono również 145 obszarów specjalnej ochrony ptaków, zajmujących 15,8 proc. powierzchni lądowej Polski. Niektóre z tych obszarów się pokrywają.

REKLAMA

Finansowym wsparciem dla sieci Natura 2000 jest program LIFE, który w ramach tzw. komponentu "Przyroda i różnorodność biologiczna" finansuje projekty UE związane z ochroną, zachowywaniem lub odbudową naturalnych ekosystemów, naturalnych siedlisk, dzikiej flory i fauny oraz różnorodności biologicznej. W Polsce, LIFE do tej pory współfinansował 17 projektów ochrony przyrody, udzielając 29 mln euro (budżet całego projektu to 49 mln euro).

Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że Polacy martwią się o losy środowiska naturalnego. 81 proc. ankietowanych zdaje sobie sprawę z tego, że zjawisko wymierania gatunków roślin i zwierząt oraz utrata naturalnych siedlisk i ekosystemów w Polsce to poważny problem, a negatywny wpływ utraty bioróżnorodności na ich życie będzie odczuwalny w przyszłości przez nich lub ich dzieci.

Ponadto co piąty badany chciałby dowiedzieć się więcej na temat znaczenia ochrony przyrody i dotrzeć do źródeł wiedzy na ten temat. 60 proc. badanych deklaruje, że chciałoby pogłębiać swoją wiedzę na temat sieci obszarów Natura 2000 i wspierającego ją programu LIFE. Opisane badania przeprowadzono metodą CATI przez ARC-Rynek i Opinia, na próbie 1000 respondentów.

Dla porównania wyniki badań z 2010 roku "Postawa europejczyków wobec kwestii różnorodności biologicznej" zrealizowanych w ramach regularnie prowadzonego przez Komisję Europejską Eurobarometru (badanie wykonał w Instytut Gallupa) wykazały, że 51 proc. Polaków zadeklarowało potrzebę poszerzania swojej wiedzy na temat sieci Natura 2000, czyli o 9 proc. mniej niż w roku 2012. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA