REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: Unijny projekt ma pomóc w rozwoju biogazowni

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Eksperci Agencji Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej ocenią, które z podbeskidzkich gmin mają najlepsze warunki do rozwoju odnawialnych źródeł energii, szczególnie biogazowni. W ramach unijnego projektu powstanie raport ze wskazówkami dla samorządów.

Bielska agencja, wraz z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, jest wśród 14 uczestników projektu SEBE - zrównoważony i innowacyjny europejski sektor biogazu. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy Sustainable and Innovative European Biogas Environment. Oprócz polskich instytucji uczestniczą w nim także partnerzy z Austrii, Czech, Niemiec, Węgier, Włoch, Rumunii, Słowacji i Słowenii.

REKLAMA

REKLAMA

Celem trwającego do 2013 r. projektu jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań wykorzystania biogazu, jego produkcji oraz praktyczne wdrożenie rezultatów tych działań. Chodzi m.in. o analizę stanu prawnego, a także ekonomicznego, logistycznego, technicznego i kadrowego potencjału źródeł pozyskiwania biogazu, w zależności od specyfiki regionów biorących udział w projekcie.

Po stronie polskiej wynikiem projektu będzie strategia wielokierunkowego wykorzystania biogazu do produkcji prądu i ciepła oraz jako paliwa dla sieci gazowych i pojazdów. Takie opracowanie przygotuje Główny Instytut Górnictwa. Tam także powstanie krajowe centrum kompetencji i wiedzy, jako część międzynarodowej sieci takich centrów. Ich zadaniem będzie upowszechnianie doświadczeń związanych z biogazem.

Zadaniem bielskiej Agencji Rozwoju Regionalnego jest przeprowadzenie w powiecie bielskim pilotażowej akcji, służącej analizie możliwości produkcji i wykorzystania biogazu w poszczególnych gminach. Jej częścią są również szkolenia dla samorządów.

Akcja objęła gminy: Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Porąbka, Wilamowice, Wilkowice i Kozy. Z nich zostanie wybranych pięć gmin, które mają najkorzystniejsze warunku do rozwoju odnawialnych źródeł energii, w szczególności biogazowni. Efektem będzie raport opisujący dobre praktyki i zawierający wskazówki dla samorządów tych gmin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trwa także akcja edukacyjna skierowana do mieszkańców Podbeskidzia; jej częścią są zajęcia w szkołach, poświęcone odnawialnym źródłom energii.

REKLAMA

"Młodzież jest bardzo otwartym i uważnym słuchaczem, odbierającym niełatwą tematykę energii ze zrozumieniem. Zostałem tym pozytywnie zaskoczony, prowadząc zajęcia w ok. 20 klasach gimnazjów powiatu bielskiego. Przekazywanie wiedzy w tym obszarze jest najlepszą inwestycją w przyszłość racjonalnej energetyki, czyli opartej w jak największym stopniu o OZE. Należałoby rozwinąć formy edukacyjne w tej tematyce" - ocenił prowadzący zajęcia ekspert w zakresie OZE dr inż. Andrzej Strykowski z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Biogaz to produkt fermentacji metanowej substancji organicznych, do których należą osady ściekowe, odpady rolne czy organiczne frakcje odpadów komunalnych. W biogazowniach przy oczyszczalniach ścieków i wysypiskach śmieci można zwykle uzyskać od 10 do 20 m sześć. biogazu. Wytwarza się go także z biomasy roślinnej (np. z kukurydzy, trawy, żyta), a także z odchodów zwierzęcych czy odpadów poubojowych lub innych powstałych w przemyśle spożywczym. Powstający w procesie fermentacji gaz jest następnie wykorzystywany do produkcji prądu i ciepła.

W Europie najwięcej biogazowni działa w Niemczech, Danii, Szwecji, Austrii i Szwajcarii, a na świecie prym wiodą kraje azjatyckie, przede wszystkim Chiny, Japonia i Korea Południowa.

Eksperci szacują, że do 2020 r. w Polsce może działać nawet ok. 2,5 tys. biogazowni rolniczych; na razie jednak jest ich ok. 20, a kolejne 20 w budowie. Kilkadziesiąt jest w trakcie przygotowań, a ponad 200 to na razie projekty. W sumie, wraz z biogazowniami na wysypiskach i w oczyszczalniach, w Polsce działa ok. 200 takich instalacji.

Specjaliści z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który wspiera tworzenie biogazowni rolniczych, przekonują że takie instalacje mogą być opłacalne. Szacują, że orientacyjny koszt wykonania takiej instalacji o mocy elektrycznej jednego megawata to ok. 4 mln euro. Taka biogazownia może pracować średnio 8 tys. godzin rocznie, wytwarzając ok. 8 tys. megawatogodzin prądu oraz ok. 8,5 tys. megawatogodzin ciepła. Ok. 10 proc. wyprodukowanego prądu i 20-30 proc. ciepła biogazownia zużyje na własne potrzeby, reszta pozostanie do dyspozycji inwestora. Po procesie fermentacji pozostaną też odpady, które można zagospodarować jako nawóz rolniczy.(PAP)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA