Kujawsko-Pomorskie: Wniosek wojewody o kredyt klęskowy dla 46 gmin
REKLAMA
REKLAMA
"Wojewoda Ewa Mes podpisała i skierowała do ministra rolnictwa i rozwoju wsi wniosek o uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej dla 46 jednostek samorządowych, które oszacowały już straty z tytułu ujemnych skutków przezimowania. Wcześniej podobny wniosek wysłano do Warszawy w sprawie 11 miast i gmin, i w ich sprawie zapadła już pozytywna decyzja o przyznaniu pieniędzy na kredyty" - poinformował rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Bartłomiej Michałek.
REKLAMA
Wysłane dokumenty dotyczą gmin: Jabłonowo Pom., Nowa Wieś Wielka, Solec Kujawski, Chełmno, Kijewo Królewskie, Lisewo, Papowo Biskupie, Stolno, Unisław, Golub-Dobrzyń, Zbójno, Łasin, Rogóźno, Dąbrowa Biskupia, Rojewo, Bobrowniki, Dobrzyń nad W., Kikół, Wielgie, Dąbrowa, Jeziora Wielkie, Strzelno, Mrocza, Dobre, Piotrków Kujawski, Brzuze, Rypin, Kamień Krajeński, Sępólno Krajeńskie, Więcbork, Dragacz, Lniano, Nowe, Świecie, Lubicz, Obrowo, Zławieś Wielka, Cekcyn, Gostycyn, Lubiewo, Tuchola, Płużnica, Baruchowo, Janowiec Wielkopolski, Rogowo oraz miasta Chełmna.
Wojewoda kujawsko-pomorski powołał w 143 gminach komisje do szacowania strat. W województwie kujawsko-pomorskim, według danych opublikowanych w kwietniu, straty spowodowane wymarznięciem upraw wystąpiły w 46,284 tys. gospodarstw na powierzchni 360 tys. 304 ha. Mrozy wyrządziły szkody w uprawach pszenicy (166 tys. 842,5 ha), pszenżyta (71 tys. 580 ha), rzepaku (78 tys. 960 ha), jęczmienia (16 tys. 612 ha), a także w uprawach żyta i w sadach.
O pomoc mogą ubiegać się gospodarstwa, w których straty oszacowane przez komisje powołane przez wojewodów, wyniosły średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie lub powyżej 1050 zł np. w sadach owocowych.
Pomoc będzie pomniejszona o połowę, jeśli rolnik nie ubezpieczył upraw. Pomoc można uzyskać na ponowne obsianie upraw ozimych w wysokości 100 zł za hektar. Warunek ubezpieczenia upraw i 30 proc. strat nie będzie miał tu zastosowania.
REKLAMA
Wśród form pomocy dla poszkodowanych rolników są m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji, umarzanie, odraczanie lub rozkładania na raty składek do KRUS, odraczanie i rozkładanie na raty czynszów za dzierżawę gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych. Wójtowie będą mogli też stosować ulgi w podatku rolnym za br.
W Polsce - według danych resortu rolnictwa - uprawy wymarzły na powierzchni ok. 1,4 mln ha; największe straty wystąpiły w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, lubuskim i mazowieckim.
Szkody w uprawach ozimych na znacznym obszarze kraju są skutkiem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, jakie wystąpiły na początku roku.
W pierwszej dekadzie stycznia odnotowano wysokie temperatury, dochodzące miejscami do 12 stopni Celsjusza, co przyczyniło się do zakłócenia zimowego spoczynku roślin. Szczególnie niekorzystne warunki agrometeorologiczne wystąpiły w drugiej połowie stycznia. Wówczas zapanowały mrozy i temperatura miejscami spadła do minus 25 stopni Celsjusza, a grunty pokrywała niewielka warstwa śniegu.
Niskie temperatury poniżej normy utrzymywały się także w lutym, a poza południową częścią kraju nie padał śnieg lub występowały niewielkie jego opady. Temperatury powietrza przy gruncie miejscami sięgały minus 30 stopni Celsjusza.
REKLAMA
REKLAMA