REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN chce powrotu do rozmów o Karcie Nauczyciela

REKLAMA

MEN nie pracuje obecnie nad projektem zmian w ustawie Karta Nauczyciela - zapewnił w środę wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Jednocześnie zapowiedział powrót do wspólnych rozmów, m.in. z samorządowcami, związkami zawodowymi i ekspertami, na temat Karty.

Podczas debaty "Komu przeszkadza Karta Nauczyciela?" Jakubowski odniósł się też do padających w różnych środowiskach, m.in. w mediach, propozycji zlikwidowania Karty Nauczyciela lub "poluzowania" jej zapisów. "Każda deregulacja (...) zawsze będzie skutkowała wzrostem zróżnicowania, bo taka jest natura deregulacji" - zastrzegł.

REKLAMA

REKLAMA

Mówił, że zawsze znajdą się samorządy i dyrektorzy, którzy w takiej sytuacji będą osiągać lepsze wyniki jeśli chodzi o efekty kształcenia uczniów, ale będą też takie, które będą osiągać gorsze wyniki. "Powiedzenie: zlikwidujmy Kartę Nauczyciela oznaczałoby tak naprawdę, że zróżnicowanie (poziomu wyników osiąganych przez uczniów - PAP) w Polsce z niskiego poziomu prawdopodobnie dramatycznie by wzrosło" - ocenił.

Biorąca udział w debacie Dorota Obidniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego przypomniała, że ustawa Karta Nauczyciela jest ustawą pragmatyczną dla zawodu nauczycielskiego, w której określone jest m.in. kto może być nauczycielem, jakie ma prawa, ale i jakie ma obowiązki, na jakich zasadach jest zatrudniany i zwalniany, jak jest wynagradzany. Zaznaczyła także, że inne zawody szczególne - a takim jest zawód nauczycielski - też mają szczególne regulacje, np. prawnicy, lekarze. Wymieniła m.in. ustawę o służbie cywilnej. "Jakoś nikt nie mówi, by tę ustawę uchylić, bo są urzędnicy, którzy źle pracują" - zauważyła Obidniak. "Pragmatyka zawodowa wprowadza ład w funkcjonowaniu szkół" - oceniła.


Zamów książkę:
Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach >>

REKLAMA


Podczas debaty wiceprezydent Gdańska Ewa Kamińska podkreśliła, że samorządowcy nie są orędownikami likwidacji Karty Nauczyciela, ale - jak zaznaczyła - przeszkadza im jej sztywność. Opowiedziała się za zmianą części przepisów, m.in. za tym, by dyrektor szkoły mógł zawierać z nauczycielami indywidualne umowy o pracę. W umowach takich zapisany byłby konkretny zakres obowiązków danego nauczyciela i określone adekwatne do niego wynagrodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceprezydent mówiła także o konieczności zmian w przepisach dotyczących urlopów dla poratowania zdrowia. Postulowała, by o przyznaniu takich urlopów decydowały komisje, a nie, jak dotąd, lekarze pierwszego kontaktu, oraz by wynagrodzenia nauczycieli na takich urlopach płacone były ze środków ZUS-u.

"Możemy rozmawiać o szczegółach, ale to są rzeczy małe, one są denerwujące. Dlatego warto się nad nimi zastanowić, warto o nich myśleć. Będziemy nad nimi prowadzić dyskusję i mam nadzieję, że jakieś rozwiązania zaproponujemy" - zaznaczył Jakubowski.

Zapowiedział wznowienie prac zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej dyskutującego na temat Karty Nauczyciela, w skład którego wchodzili m.in. przedstawiciele samorządów, związków zawodowych działających w oświacie oraz ekspertów.

Krajowy Zespół ds. Statusu Zawodowego Nauczycieli został powołany w marcu 2010 r. przez ówczesną minister edukacji Katarzynę Hall. Miał być jej ciałem opiniodawczo-doradczym. W skład zespołu weszli przedstawiciele wszystkich środowisk związanych z oświatą: związków zawodowych, samorządów, dyrektorów szkół oraz oświaty niepublicznej. Zespół miał przygotować propozycje założeń nowego dokumentu dotyczącego statusu nauczycieli. Nie udało się jednak wypracować wspólnej propozycji.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Polska zwolniona z mechanizmu relokacji w UE. Nie musimy przyjmować migrantów [Pakt migracyjny]

Szef MSWiA: państwa członkowskie zgodziły się na zwolnienie Polski z obowiązku przyjmowania migrantów. Nie dotyczy nas mechanizm solidarnościowy w ramach paktu migracyjnego. Polska nie będzie musiała płacić rekompensaty finansowej.

223 przegrane przez ZUS spory z emerytami w sądach powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym 52 prawomocne

ZUS przegrywa w sądach - 223 przegrane przez ZUS spory z emerytami w sądach powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym 52 prawomocne. Już wydane wyroki można znaleźć w pierwszej w Polsce wyszukiwarki wyroków.

Ministerstwo Finansów nie żąda zapłaty za postój w strefie zastrzeżonej. Taki mail to fake i próba oszustwa!

Ministerstwo Finansów ostrzega przed próbami oszustów w wiadomościach rzekomo pochodzących z MF. Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów żądając zapłaty za postój w strefie zastrzeżonej. Ministerstwo Finansów nie jest nadawcą wiadomości tego typu. Może to być próba wyłudzenia danych lub środków finansowych. Trzeba patrzeć na adres nadawcy e-maila. Jeśli nie kończy się na „gov.pl”, a wiadomość dotyczy spraw urzędowych, konieczna jest większa czujność.

Olejomat - o co tu chodzi? Już działa 100 olejomatów w Polsce i pierwszy w Warszawie

O co chodzi z olejomatami? W Polsce jest już 100 olejomatów. Właśnie stanął pierwszy w Warszawie przy Centrum Handlowym Wola Park. Jak obsługiwać punkty zbiórki UCO? Gromadzone punkty można wymieniać na nagrody. Jakie?

REKLAMA

Wielkopolskie: Samorząd województwa stawia na kolej i na razie nie chce inwestować w komunikację autobusową (połączenia regionalne i linie dowożące do stacji kolejowych)

Wielkopolski samorząd na razie nie zamierza angażować się w przewozy autobusowe czy rewitalizację linii kolejowych innych, niż te uwzględnione w programie Kolej Plus - przyznał PAP wicemarszałek woj. wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. „Są pewne granice wysiłku finansowego województwa” - zaznaczył.

Stopy procentowe NBP spadły w grudniu 2025 r. o 0,25 pkt proc. Ekonomiści prognozują co nas czeka w 2026 roku

Na posiedzeniu w dniach 2-3 grudnia 2025 r. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 4 grudnia 2025 r. 4,00 proc. w skali rocznej - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Taka decyzja RPP nie była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów.

Brakuje 800 tys. zł na start Domu dla Młodych Mam w wieku 18 i 19 lat będących w ciąży lub z małymi dziećmi

Dom dla Młodych Mam w wieku 18 i 19 lat będących w ciąży lub z małymi dziećmi nie może wystartować. Brakuje 800 tys. zł na roczne utrzymanie miejsca. Tymczasem budynek jest gotowy do zamieszkania przez pierwsze osoby.

Inne zasady dla rolników w piątki i w soboty, a inne w pozostałe dni tygodnia. Kiedy i dlaczego mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego?

Produkty prosto od rolnika – czy to tylko hasło reklamowe, czy rzeczywista potrzeba? Jak wskazują doświadczenia ostatnich lat, raczej to drugie. Od czasu gdy gminy zostały obciążone obowiązkiem ułatwiania rolnikom prowadzenia handlu, taką potrzebę można łatwiej zrealizować.

REKLAMA

Dalej nie ma żłobków aż w 114 gminach na Mazowszu. Jak rozwiązać ten problem? Program „Aktywny dzienny opiekun w gminie 2026”

Nie ma żłobków aż w 114 gminach na Mazowszu. Jak można to rozwiązać? Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska proponuje, aby samorządy startowały do programu „Aktywny dzienny opiekun w gminie 2026”. Można uzyskać 300 tys. na miejsca żłobkowe i 8 tys. na ich utrzymanie. Do kiedy można składać wnioski?

Co nam grozi gdy Prezydent skieruje do TK ustawę budżetową? Budżet państwa jako zakładnik sporu politycznego

W ostatnich dniach prawdziwą burzę wywołały słowa Prezydenta, który zadeklarował, że „jest gotów podjąć każdą decyzję” w sprawie ustawy budżetowej. Ceną za rozszerzenie konfliktu politycznego na obszar budżetu może być integralność państwa - pisze Michał Ostrowski, ekspert Instytutu Podatków i Finansów Publicznych.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA