REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W gminie Mikołajki - więcej miejsc noclegowych niż mieszkańców

REKLAMA

W Mikołajkach i okolicy na potęgę buduje się hotele i rozbudowuje już istniejące. W gminie jest już więcej miejsc noclegowych niż stałych mieszkańców - cieszy to sklepikarzy i restauratorów, martwi hotelarzy i stałych mieszkańców.

W Mikołajkach i okolicy na potęgę buduje się hotele i rozbudowuje już istniejące. W gminie jest już więcej miejsc noclegowych niż stałych mieszkańców - cieszy to sklepikarzy i restauratorów, martwi hotelarzy i stałych mieszkańców.

REKLAMA

Mikołajki w ostatnich latach z małej rybackiej miejscowości zmieniły się w kurort: w nowoczesnym stylu zabudowano nadbrzeże, zmodernizowano rynek włącznie z odnowieniem kultowej fontanny z Królem Sielaw, powstało kilka nowych hoteli i pensjonatów, namnożyło się luksusowych sklepów i budek z fast-foodami.

"Gościom te zmiany bardzo się podobają, chwalą to, jak zmieniają się Mikołajki, jak pięknieją. Ludzie, zwłaszcza z Warszawy, lubią tu odpoczywać" - przyznał PAP Marcin Jastrzębski, dyrektor jednego z hoteli położonego nad jeziorem Mikołajskim.

"To miasteczko ma już wyrobioną markę, renomę, ludzie w Polsce i Europie znają Mikołajki" - przyznał właściciel wybudowanego rok temu niewielkiego hotelu Jacek Jaworski.

Jak powiedziała PAP Stella Hałaburda z urzędu miasta i gminy w Mikołajkach, w miasteczku jest już blisko 2 tys. miejsc noclegowych (a 4 tys. mieszkańców), a w gminie miejsc noclegowych jest w sumie 9 tys., a stałych mieszkańców - 8 tys.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"A to jeszcze nie koniec nowych miejsc noclegowych" - zauważył w rozmowie z PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, który jest bardzo zadowolony z przeprowadzanej właśnie rozbudowy kilku hoteli i "zupełnie wyjątkowej" budowy prowadzonej na Ptasiej Wyspie w samym środku jeziora Mikołajskiego. Tam firma należąca do Grupy Kapitałowej Inpro realizuje budowę o wartości 58,37 mln zł.

Na środku jeziora, na wyspie, Inpro buduje czterogwiazdkowy hotel. Jak poinformowała PAP przedstawicielka inwestora Justyna Płocica, będzie w nim 77 pokoi hotelowych oraz 19 komfortowych apartamentów, wykończonych pod klucz, o powierzchniach od 31,6 m kw. do 114,8 m kw. Cena metra kwadratowego będzie wynosić ok. 35 tys. zł. - jak na Mazury jest to suma zawrotna.

Hotel budowany na wyspie pierwszych gości ma przyjąć już w przyszłym roku.

"Szacujemy, że w perspektywie najbliższego roku przybędzie kolejnych tysiąc miejsc noclegowych" - przyznała PAP Stella Hałaburda.

Wzrost liczby miejsc hotelowych w Mikołajkach i okolicy sprawia, że już istniejące hotele i pensjonaty muszą bardziej starać się o klienta. Jacek Jaworski przyznał PAP, że świadomie zainwestował w budowę nowego hotelu, bo wie, że oferując wysoki poziom usług w tak pięknym miejscu jak Mikołajki zawsze znajdzie odbiorcę.

Hotele oprócz wysokiej jakości swych usług starają się oferować gościom nowe udogodnienia, np. opiekę nad dziećmi.

REKLAMA

"Organizujemy dzieciom wycieczki po okolicy, naukę pływania, gry i zabawy. W tym czasie ich rodzice odpoczywają" - przyznał Marcin Jastrzębski. Przyznał jednak, że atrakcji w okolicy nie ma za wiele i oferty dla gości obejmują zaledwie kilka dni.

"A wzrost liczby miejsc hotelowych sprawi, że poza sezonem każdy będzie walczył o klienta, obniżając cenę do minimum. Przecież poza sezonem Mikołajki i okolice są jak po dżumie: ciche i puste" - dodał Jastrzębski.

Podobny pogląd ma właścicielka jednej z restauracji, Barbara Grabowska. Jej leżący nad samym jeziorem lokal czynny jest cały rok.

"Latem mam mnóstwo gości, zatrudniam dodatkowych ludzi, więc cieszę się, że rośnie liczba miejsc noclegowych, bo to dla mnie perspektywa nowych gości. Martwi mnie jednak to, że sezon u nas trwa tak krótko, praktycznie tylko latem, bo już teraz poza sezonem mam takie dni, że nie jada u mnie ani jedna osoba, a ludzi zatrudniam i podatki płacę okrągły rok" - zauważyła w rozmowie z PAP Grabowska.

Przedsiębiorcy z branży turystycznej zgodnie zauważają, że wzrost ilości miejsc noclegowych powinien iść w parze z promocją Mikołajek i budową tu infrastruktury turystycznej, która zatrzymywałaby gości na dłużej - zarówno latem, jak i w innych porach roku. Mówią o potrzebie budowy ścieżek rowerowych, placów zabaw dla dzieci, wytyczeniu nowych szlaków turystycznych czy zbudowaniu wyciągu narciarskiego.

"Nowe inwestycje to nowe podatki, będziemy inwestować" - przyznał w rozmowie z PAP burmistrz Jakubowski dodając, że "wiele jest jeszcze do zrobienia".

Wzrost liczby miejsc hotelowych nie jest na rękę jednak nielicznej grupie mieszkańców, którzy z branżą turystyczną nie mają nic wspólnego.

"W restauracjach ceny ustawione są pod gości z Warszawy, nie stać mnie nawet na wyjście tam raz w miesiącu. Co mi po nowych knajpach i hotelach, jak to nie dla mnie? Dla mnie wzrost turystów to większe kłopoty ze znalezieniem parkingu, większy hałas, większe kolejki" - powiedziała PAP pracująca w budżetówce mieszkanka Mikołajek.

Zwykłych mieszkańców Mikołajek i okolicy najbardziej cieszy, że jedną z nowych inwestycji w ostatnich latach jest sklep jednej z sieci dyskontowych. "Dzięki temu skończyły się praktyki podnoszenia cen na lato i zostawiania takich wysokich na cały rok. Ta inwestycja moim zdaniem opłaciła się nam, mieszkańcom, najbardziej" - dodała w rozmowie z PAP emerytka. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy samorządowi: Kto powinien odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą powinna odbyć osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony. O dalszym zatrudnieniu decyduje wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

REKLAMA

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

REKLAMA