REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W gminie Mikołajki - więcej miejsc noclegowych niż mieszkańców

REKLAMA

W Mikołajkach i okolicy na potęgę buduje się hotele i rozbudowuje już istniejące. W gminie jest już więcej miejsc noclegowych niż stałych mieszkańców - cieszy to sklepikarzy i restauratorów, martwi hotelarzy i stałych mieszkańców.

W Mikołajkach i okolicy na potęgę buduje się hotele i rozbudowuje już istniejące. W gminie jest już więcej miejsc noclegowych niż stałych mieszkańców - cieszy to sklepikarzy i restauratorów, martwi hotelarzy i stałych mieszkańców.

REKLAMA

Mikołajki w ostatnich latach z małej rybackiej miejscowości zmieniły się w kurort: w nowoczesnym stylu zabudowano nadbrzeże, zmodernizowano rynek włącznie z odnowieniem kultowej fontanny z Królem Sielaw, powstało kilka nowych hoteli i pensjonatów, namnożyło się luksusowych sklepów i budek z fast-foodami.

"Gościom te zmiany bardzo się podobają, chwalą to, jak zmieniają się Mikołajki, jak pięknieją. Ludzie, zwłaszcza z Warszawy, lubią tu odpoczywać" - przyznał PAP Marcin Jastrzębski, dyrektor jednego z hoteli położonego nad jeziorem Mikołajskim.

"To miasteczko ma już wyrobioną markę, renomę, ludzie w Polsce i Europie znają Mikołajki" - przyznał właściciel wybudowanego rok temu niewielkiego hotelu Jacek Jaworski.

Jak powiedziała PAP Stella Hałaburda z urzędu miasta i gminy w Mikołajkach, w miasteczku jest już blisko 2 tys. miejsc noclegowych (a 4 tys. mieszkańców), a w gminie miejsc noclegowych jest w sumie 9 tys., a stałych mieszkańców - 8 tys.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"A to jeszcze nie koniec nowych miejsc noclegowych" - zauważył w rozmowie z PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, który jest bardzo zadowolony z przeprowadzanej właśnie rozbudowy kilku hoteli i "zupełnie wyjątkowej" budowy prowadzonej na Ptasiej Wyspie w samym środku jeziora Mikołajskiego. Tam firma należąca do Grupy Kapitałowej Inpro realizuje budowę o wartości 58,37 mln zł.

Na środku jeziora, na wyspie, Inpro buduje czterogwiazdkowy hotel. Jak poinformowała PAP przedstawicielka inwestora Justyna Płocica, będzie w nim 77 pokoi hotelowych oraz 19 komfortowych apartamentów, wykończonych pod klucz, o powierzchniach od 31,6 m kw. do 114,8 m kw. Cena metra kwadratowego będzie wynosić ok. 35 tys. zł. - jak na Mazury jest to suma zawrotna.

Hotel budowany na wyspie pierwszych gości ma przyjąć już w przyszłym roku.

"Szacujemy, że w perspektywie najbliższego roku przybędzie kolejnych tysiąc miejsc noclegowych" - przyznała PAP Stella Hałaburda.

Wzrost liczby miejsc hotelowych w Mikołajkach i okolicy sprawia, że już istniejące hotele i pensjonaty muszą bardziej starać się o klienta. Jacek Jaworski przyznał PAP, że świadomie zainwestował w budowę nowego hotelu, bo wie, że oferując wysoki poziom usług w tak pięknym miejscu jak Mikołajki zawsze znajdzie odbiorcę.

Hotele oprócz wysokiej jakości swych usług starają się oferować gościom nowe udogodnienia, np. opiekę nad dziećmi.

REKLAMA

"Organizujemy dzieciom wycieczki po okolicy, naukę pływania, gry i zabawy. W tym czasie ich rodzice odpoczywają" - przyznał Marcin Jastrzębski. Przyznał jednak, że atrakcji w okolicy nie ma za wiele i oferty dla gości obejmują zaledwie kilka dni.

"A wzrost liczby miejsc hotelowych sprawi, że poza sezonem każdy będzie walczył o klienta, obniżając cenę do minimum. Przecież poza sezonem Mikołajki i okolice są jak po dżumie: ciche i puste" - dodał Jastrzębski.

Podobny pogląd ma właścicielka jednej z restauracji, Barbara Grabowska. Jej leżący nad samym jeziorem lokal czynny jest cały rok.

"Latem mam mnóstwo gości, zatrudniam dodatkowych ludzi, więc cieszę się, że rośnie liczba miejsc noclegowych, bo to dla mnie perspektywa nowych gości. Martwi mnie jednak to, że sezon u nas trwa tak krótko, praktycznie tylko latem, bo już teraz poza sezonem mam takie dni, że nie jada u mnie ani jedna osoba, a ludzi zatrudniam i podatki płacę okrągły rok" - zauważyła w rozmowie z PAP Grabowska.

Przedsiębiorcy z branży turystycznej zgodnie zauważają, że wzrost ilości miejsc noclegowych powinien iść w parze z promocją Mikołajek i budową tu infrastruktury turystycznej, która zatrzymywałaby gości na dłużej - zarówno latem, jak i w innych porach roku. Mówią o potrzebie budowy ścieżek rowerowych, placów zabaw dla dzieci, wytyczeniu nowych szlaków turystycznych czy zbudowaniu wyciągu narciarskiego.

"Nowe inwestycje to nowe podatki, będziemy inwestować" - przyznał w rozmowie z PAP burmistrz Jakubowski dodając, że "wiele jest jeszcze do zrobienia".

Wzrost liczby miejsc hotelowych nie jest na rękę jednak nielicznej grupie mieszkańców, którzy z branżą turystyczną nie mają nic wspólnego.

"W restauracjach ceny ustawione są pod gości z Warszawy, nie stać mnie nawet na wyjście tam raz w miesiącu. Co mi po nowych knajpach i hotelach, jak to nie dla mnie? Dla mnie wzrost turystów to większe kłopoty ze znalezieniem parkingu, większy hałas, większe kolejki" - powiedziała PAP pracująca w budżetówce mieszkanka Mikołajek.

Zwykłych mieszkańców Mikołajek i okolicy najbardziej cieszy, że jedną z nowych inwestycji w ostatnich latach jest sklep jednej z sieci dyskontowych. "Dzięki temu skończyły się praktyki podnoszenia cen na lato i zostawiania takich wysokich na cały rok. Ta inwestycja moim zdaniem opłaciła się nam, mieszkańcom, najbardziej" - dodała w rozmowie z PAP emerytka. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA