REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NSA: wojewoda może zakazać kibicom wstępu na mecz podwyższonego ryzyka

REKLAMA

Wojewoda może zabronić kibicom wstępu na stadion, jeżeli mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu publicznemu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Decydujące znaczenie ma wniosek policji, która może określić spotkanie jako mecz podwyższonego ryzyka.

NSA rozpatrywał sprawę klubu sportowego Zagłębie Lubin SA, któremu wojewoda zakazał rozegrania meczu piłkarskiego z udziałem publiczności. Wojewoda wydał tę decyzję na podstawie wniosku komendantów wojewódzkiego i powiatowego policji. Stwierdzili oni, że mający się odbyć mecz Zagłębia Lubin z Wisłą Kraków byłby meczem podwyższonego ryzyka. Ponadto - zdaniem policji - na stadionie Zagłębia już wcześniej dochodziło do naruszenia porządku publicznego. Kibice, zarówno gospodarzy, jak i gości, odpalali race dymne i świetlne oraz rozkładali ogromne płótna materiału, tzw. sektorówki, które miały uniemożliwić ich identyfikację.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawa trafiła do ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji (obecnie minister spraw wewnętrznych - PAP), który utrzymał w mocy decyzję wojewody. Argumentował, że ze względu na wcześniejsze zachowanie kibiców na tym stadionie nie mógł podjąć innej decyzji.

Klub sportowy Zagłębie Lubin nie zgodził się z tym i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. VII Sa/Wa 1827/11). Sąd ją oddalił. Zgodził się w pełni ze stanowiskiem wojewody i ministra spraw wewnętrznych.

REKLAMA

Klub złożył skargę kasacyjną. Twierdził, że wojewoda naruszył art. 34 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Zdaniem klubu nie było podstaw do zamknięcia stadionu dla publiczności. W odpowiedzi na skargę minister spraw wewnętrznych wskazał, że art. 34 ustawy ma charakter prewencyjny, czyli że można go stosować, jeżeli tylko istnieje podejrzenie, iż dane wydarzenie sportowe może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo i porządek publiczny.

21 czerwca 2012 r. (sygn. I OSK 691/12) Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną klubu. Stwierdził, że zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy "w przypadku negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z planowaną lub przeprowadzoną imprezą masową wojewoda, w drodze decyzji administracyjnej, może zakazać przeprowadzenia imprezy masowej z udziałem publiczności". Zdaniem NSA celem tego przepisu jest zapewnienie porządku i bezpieczeństwa podczas imprez masowych. Według sądu przepis ten ma również działać prewencyjnie, aby dyscyplinować nie tylko organizatorów imprezy, ale i jej uczestników, i eliminować możliwe negatywne zachowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NSA wskazał, że wydając zakaz zorganizowania meczu piłkarskiego z udziałem publiczności, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności wskazujące na przyszłe zachowanie kibiców mogące zagrozić bezpieczeństwu oraz to, jak do tej pory zachowywali się oni podczas podobnych spotkań. Sąd podkreślił, że już wcześniej dochodziło na stadionie Zagłębia Lubin do zakłóceń porządku publicznego. Poza tym - jego zdaniem - decydujące znaczenie w tej sprawie miały wnioski policji, określające spotkanie Zagłębia i Wisły jako mecz podwyższonego ryzyka.

Sąd uznał ponadto, że wojewoda, który wydał zakaz rozegrania meczu z udziałem publiczności, nie przekroczył granic uznania administracyjnego, a swoje rozstrzygnięcie oparł na informacjach uzyskanych od policji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA