REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podlaskie: Będzie więcej inwestycji proekologicznych nad Rospudą

REKLAMA

Dzięki oszczędnościom uzyskanym w trakcie inwestycji w gospodarce wodno-ściekowej., nad Rospudą (Podlaskie) uda się zrealizować ich o kilkanaście więcej niż planowano. M.in. powstanie więcej przydomowych oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej.

Wszystkie inwestycje są realizowane w pięciu gminach w cennej przyrodniczo dolinie rzeki Rospudy w ramach specjalnego programu ochrony tego miejsca. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył na ten program 100 mln zł w formie dotacji i 20 mln zł w formie pożyczek.

REKLAMA

Program na lata 2010-2013 jest realizowany w gminach: Augustów, Bakałarzewo, Nowinka, Filipów i Raczki. "Zrównoważony rozwój doliny rzeki Rospudy" jest pierwszym tematycznym programem ochrony zlewni rzeki wdrażanym przez NFOŚiGW.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku Adam Sieńko powiedział PAP, że kończą się przetargi na wszystkie inwestycje, a ich realizacja powinna dobiec końca w połowie 2013 r.

REKLAMA

Dzięki pieniądzom z programu budowane są wodociągi (kilkadziesiąt km) i kanalizacja ok. 200 km), zbudowanych ma być około tysiąca przydomowych oczyszczalni ścieków, modernizowane są już istniejące oczyszczalnie zbiorcze, by zwiększyć ich możliwości oraz poprawić skuteczność.

Sieńko ocenia, że kilkanaście dodatkowych inwestycji, które da się zrealizować dzięki oszczędnościom w programie to "w sam raz". Podkreśla, że to gminy same określały potrzeby i cele do realizacji. Ocenił, że po realizacji wszystkich inwestycji, gminy nad Rospudą powinny być skanalizowane w 95 proc., a to bardzo dobry wynik, którego w regionie nie mają nawet duże miasta. Zaznaczył, że gminy potrafiły się zmobilizować, by skorzystać z programu i to jest sukces "gmin i środowiska".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Inwestycje realizuje m.in. gmina Raczki. Wójt Raczek Roman Fiedorowicz powiedział PAP, że w całości gmina dostanie z programu ok. 20 mln zł. Już powstało m.in. 95 przydomowych oczyszczalni ścieków, wkrótce zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę kolejnych 360. Mają być zbudowane jeszcze do końca 2012 r. Powstanie także m.in. jeszcze ok. 3 km sieci kanalizacyjnej w Małych Raczkach, będzie też modernizowana hydrofornia. Prace mają kosztować około 3-4 mln zł.

Fiedorowicz bardzo pozytywnie ocenia program. Zaznaczył, że pierwszy raz zdarzyło się tak, że władze przedstawiły program ważny z ekologicznego punktu widzenia, dały pieniądze i to od samorządów zależało jak je wykorzystają, na co i jak zostaną wydane. Obawiano się, że po tym, gdy m.in. po protestach ekologów, którzy kilka lat temu nie chcieli budowy obwodnicy Augustowa przez Rospudę, o samej dolinie przestanie się mówić. Tym bardziej cieszy, że program ochrony tej rzeki jest konsekwentnie realizowany.

Dolina Rospudy jest jednym z najpiękniejszych miejsc północnej Suwalszczyzny. 70-kilometrowa rzeka Rospuda przepływa przez dziewięć jezior. W dolinie występują gatunki ptaków i roślin, którym grozi wyginięcie.

O dolinie stało się głośno za sprawą sporu o przebieg obwodnicy Augustowa. Droga miała przecinać dolinę w jednym z najpiękniejszych odcinków, po protestach ekologów trasa została zmieniona i pobiegnie przez Raczki. W 2009 roku po zmianie trasy obwodnicy Augustowa, rząd zadeklarował, że w ramach rekompensaty za opóźnienie w budowie m.in. da pieniądze na ochronę Rospudy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA