| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zastępstwo w gminie

Zastępstwo w gminie

Gdy w stosunku do wójta wydane zostanie postanowienie prokuratora albo sądu o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, sprawy w urzędzie przejmie zastępca wójta.

Od 23 maja br. obowiązuje ustawa z 10 maja 2012 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2012 r. poz. 567). Nowelizacja ustawy polega na rozszerzeniu katalogu sytuacji, w jakich kompetencje i zadania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta tymczasowo przejmuje jego zastępca. Zgodnie z ustawą przesłanką taką jest także zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia oskarżonego w czynnościach służbowych (art. 276 Kodeksu postępowania karnego). Postanowienia w sprawie środka zapobiegawczego sąd lub prokurator przesyła przewodniczącemu rady. Celem nowelizacji jest wyeliminowanie niepewności odnośnie do działań organów gminy.

Obowiązki zawieszonego przez sąd wójta będzie przejmował z mocy ustawy jego zastępca. Dotychczas zastępca (pierwszy zastępca), przejmował obowiązki wójta wyłącznie wtedy, kiedy ten był tymczasowo aresztowany, odbywał karę aresztu lub pozbawienia wolności za przestępstwo nieumyślne albo gdy był niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni. Problem pojawiał się, gdy sąd zawieszał wójta w wykonywaniu czynności służbowych. Ustawa nie wskazywała wtedy osoby, która mogłaby przejąć jego kompetencje i wykonywać jego zadania. Zgodnie z nowymi przepisami pełnomocnictwa udzielone przez wójta pracownikom urzędu przed zawieszeniem zachowują moc.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »