REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opole i Kędzierzyn-Koźle zabezpieczone przed dużą powodzią

REKLAMA

15 lat po powodzi tysiąclecia Opole i Kędzierzyn-Koźle są zabezpieczone przed falą porównywalną z tą z 1997 r. - zapewniają władze miasta i wojewoda. Zdaniem wojewody opolskiego na pełne zabezpieczenie przeciwpowodziowe regionu trzeba jeszcze ok. 1,5 mld zł.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński wśród ważnych, zrealizowanych już elementów ochrony przeciwpowodziowej wymienia m.in. polder Buków powyżej Raciborza czy dwa węzły wodne zabezpieczające Opole i Kędzierzyn-Koźle.

REKLAMA

O bezpieczeństwie stolicy województwa zapewnia też prezydent Opola Ryszard Zembaczyński. "Znacznie zwiększono przepustowość Odry i kanału Ulgi i wygrodzono Wyspę Pasiekę szczelnym murem przeciwpowodziowym, włącznie z budową wrót odcinających wody powodziowe od tej części miasta" - wymienił.

Wilczyński przyznał jednak, że prac w Kędzierzynie-Koźlu i Opolu nie wykonano "w wersji optymalnej". W Kędzierzynie-Koźlu zabrakło kanału ulgi, który mijałby stare miasto Koźle, a węzeł Opole chroni miasto tylko do portu Opole. Mimo to wojewoda zapewnił, iż inwestycje już wykonane "są kluczowe dla ochrony tych miast".

Prezydent Opola zastrzegł jednak, że np. w dzielnicy Opola Metalchem odbudowano jedynie połowę wałów, a druga część z powodu m.in. niewykupionych gruntów jest niezmodernizowana.

W ramach przeprowadzonych prac odbudowano wały zniszczone powodziami lat 1997 i 2010. Powstały zbiorniki wstępne wchodzące w skład kaskady Nysy - Kozielno (Opolskie) i Topola (Dolnośląskie), wyremontowano też zbiornik w Jarnołtówku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne inwestycje trwają. Wojewódzki Zarząd Melioracji Urządzeń Wodnych buduje wały w rejonie Ciska. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu modernizuje zaś jaz w Chróścicach za ponad 81 mln zł i przebudowuje koryto Nysy Kłodzkiej w Lewinie Brzeskim za prawie 120 mln zł. Rozpoczęła się też inwestycja udrożnienia Nysy Kłodzkiej. W środę podpisano umowę na inwestycję za 187 mln zł. Ogłoszono też przetarg na modernizację zapory w Nysie.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej >>

"Opolszczyzna jest miejscem największej koncentracji inwestycji hydrotechnicznych w kraju. Skala angażowanych środków budżetowych, unijnych i samorządowych jest największa od lat" - stwierdził w rozmowie z PAP wojewoda opolski.

Specjalny raport przygotowywany na potrzeby wojewody wymienia jednak 23 słabe punkty ochrony przeciwpowodziowej - m.in. nieukończone wały na lewej stronie Odry w Cisku i niezmodernizowane wały prawostronne w gminie Bierawa, brak kanału ulgi Krapkowic, nieukończony polder Winów czy nieszczelną zaporę zbiornika Włodzienin.

Wilczyński uważa, że potrzebna jest budowa suchego zbiornika w Racławicach Śląskich na Osobłodze oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowe poniżej kanału ulgi w Opolu. "No i rzecz jasna opóźniony zbiornik Racibórz. Ale jestem o tę inwestycję spokojny. Musi być wykonana i z pewnością będzie" - skwitował.


REKLAMA

Każda z inwestycji przeciwpowodziowych liczona jest w dziesiątkach milionów złotych. "Z moich szacunkowych wyliczeń wynika, że gdybyśmy chcieli zrealizować wszystkie uzasadnione działania przeciwpowodziowe na Opolszczyźnie, to powinniśmy mieć na nie około 1,5 mld zł" - stwierdził wojewoda.

Rzeczniczka RZGW we Wrocławiu Magdalena Łońska poinformowała, że największe i najkosztowniejsze zrealizowane po 1997 r. inwestycje to: ukończona w 2000 r. przebudowa koryta Odry w ramach ochrony Kędzierzyna-Koźla (62 mln zł); dokończenie kanału ulgi z obwałowaniami w Opolu, zamkniętych w 2002 r. (ok. 100 mln zł), oraz zabezpieczenie przeciwpowodziowe Kanału Młynówki w Opolu (56 mln zł). W sumie po 1997 roku do chwili obecnej RZGW wykonało też szereg drobniejszych robót za ok. 70-80 mln zł.

Gdyby jednak przyszła powódź porównywalna z tą z roku 1997, to według prezydenta Opola najbardziej ucierpiałyby tereny od obwodnicy północnej miasta po Dąbrowę. Wojewoda dodał, że zagrożone byłyby też Popielów i Lubrza. Kolejny słaby punkt to wały w Cisku. Pod wodą znalazłaby się również oczyszczalnia w Kędzierzynie-Koźlu.

REKLAMA

Prezydent Opola przyznał, że powódź stulecia nauczyła opolan "pamięci historycznej i wyobraźni hydrograficznej". "Wymiana ludności po II wojnie światowej przecięła tę świadomość. Dlatego podawane w 1997 r. komunikaty wielu osobom wydały się absurdalne. Dziś każdy komunikat hydrologiczny odbierany jest z dużą powagą" - powiedział.

"Zlewnia górnej Odry jest obszarem skonstruowanym do występowania wielkich powodzi, w zależności od splotu zdarzeń klimatycznych i stanu nasycenia zlewni. Wcale nie jest powiedziane, że powódź sprzed 15 lat była największą, jaka się na tych terenach może zdarzyć" - ostrzegł natomiast Wilczyński.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA