REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN: Wyszukiwarka studiów wyższych na edukacja.gov.pl - start już w tym tygodniu

MEiN: Wyszukiwarka studiów wyższych na edukacja.gov.pl - start już w tym tygodniu
MEiN: Wyszukiwarka studiów wyższych na edukacja.gov.pl - start już w tym tygodniu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już w tym tygodniu zostanie uruchomiona nowa, kompleksowa wyszukiwarka studiów wyższych na nowym portalu MEiN edukacja.gov.pl. Taką informację przekazał 5 września 2023 r. w Lublinie zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN Łukasz Wawer.

We wtorek rozpoczął się Lubelski Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Młodzież może się tam zapoznać z ofertą edukacyjną uczelni i z wymaganiami egzaminacyjnymi, a także spotkać się z ekspertami i egzaminatorami OKE. Wydarzenie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim potrwa do środy.

Zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN podczas konferencji inaugurującej salon zapowiedział rozwiązania, które ułatwią maturzystom planowanie przyszłości.

REKLAMA

Nowa wyszukiwarka studiów wyższych na edukacja.gov.pl

"Przygotowaliśmy nową, kompleksową wyszukiwarkę studiów, która będzie już w tym tygodniu uruchomiona na nowym portalu MEiN – portalu edukacja.gov.pl" – powiedział.

Uzupełnił, że oprócz informacji o wymaganiach rekrutacyjnych na poszczególne kierunki wyszukiwarka będzie zawierała również dane o ekonomicznych losach absolwentów (m.in. czas poszukiwania pracy, średni poziomu wynagrodzenia i bezrobocie).

Moje Indywidualne Konto Edukacyjne

REKLAMA

Kolejnym udogodnieniem – dodał Wawer – będzie Moje Indywidualne Konto Edukacyjne. "Znajdziemy tam informacje n temat wykształcenia. W przyszłości zaczną się tam również pojawiać poświadczenia cyfrowe wykształcenia obywateli" – powiedział, dodając, że obecny rocznik maturzystów będzie pierwszym, który będzie mógł skorzystać z tzw. dokumentu cyfrowego poświadczenia świadectwa maturalnego w procesie rekrutacji na studia. "Poświadczenie to każdy urząd i instytucja będzie musiała traktować jako równorzędne z oryginałem świadectwa maturalnego" – uzupełnił.

"Konto edukacyjne ruszy wraz z wejściem w życie ustawy, która trafiła na biurko pana prezydenta. Przewidujemy, że będzie to na przełomie września i października tego roku" – zapowiedział Wawer.

Jak wskazał, ministerstwo pracuje nad projektem "systemu centralnej rekrutacji na studia", który ma ułatwić wybór studiów, rekrutację, aplikowanie i wniesienie opłat. "Obecny rocznik będzie jednym z pierwszych, który otrzyma dyplom ukończenia studiów wyłącznie w postaci cyfrowej" – wyjaśnił Wawer.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Lech Gawryłow podał, że w roku szkolnym 2023/2024 maturę będą zdawać uczniowie po czteroletnim liceum, absolwenci techników i szkół branżowych drugiego stopnia, którzy ukończyli ośmioletnią szkołę podstawową.

Mówiąc o zmianach w nadchodzących maturach wskazał, że będą one niewielkie. "Drugi rok będziemy przypominać, że wymagania, które będą na egzaminie zostały zawężone w stosunku do podstawy programowej. Zmniejszona jest liczba lektur obowiązkowych, niektóre zostały przesunięte na poziom rozszerzony" – powiedział i wyjaśnił, że zmniejszone wymagania egzaminacyjne są związane z pandemią. "Dopiero od roku 2025 zostaną te wymagania zmienione" – dodał.

Prezes Perspektywy Press i pomysłodawca kampanii Salon Maturzystów Waldemar Siwiński przypomniał, że przyszli maturzyści we wrześniu muszą zadeklarować, jakie przedmioty będą zdawali, dlatego wcześniej powinni poznać wymogi rekrutacyjne uczelni.

"Wymogi rekrutacyjne senat każdej uczelni definiuje i przyjmuje uchwałą oddzielnie" – wskazał.

Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublina Mariusz Sagan powiedział, że ok. 75-78 proc. lubelskich maturzystów wybiera studia w mieście. "Zauważamy od kilku lat, że kilka procent maturzystów – to jest rosnąca populacja – wybiera studia za granicą" – poinformował. 45-50 proc. absolwentów lubelskich uczelni – dodał Sagan – pozostaje w Lublinie. Reszta wraca do miejscowości, z których pochodzi, wyjeżdża do Warszawy lub za granicę.

Rok szkolny 2023/2024 maturzyści zakończą 26 kwietnia. Egzaminy maturalne w sesji głównej przeprowadzone zostaną 7-24 maja.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

REKLAMA

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA