Prezydent podpisał nowelizację dotyczącą uczelni zawodowych
27 sie 2021
Uczelnie zawodowe. Umożliwienie szkole wyższej – mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki – używania w swojej nazwie określenia "akademia nauk stosowanych" zakłada nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
Pakiet wolnościowy i reforma PAN - wywiad z Ministrem Edukacji i Nauki
02 gru 2020
"Pakiet wolnościowy", czyli nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, która ma zapewnić wolność nauki ma zostać przedstawiony w grudniu. W następnych miesiącach zaczną się prace nad reformą Polskiej Akademii Nauk - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Nowe przepisy PIT o 50 proc. kosztach nie zmieniają sytuacji nauczycieli akademickich
18 sty 2018
Nowelizacja ustawy PIT o 100 proc. podniosła limit stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców (do 85.528 zł rocznie). Nowe przepisy w dalszym ciągu umożliwiają stosowanie 50% kosztów tym nauczycielom akademickim, którzy w ramach stosunku pracy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich.
Główne założenia doktoratów wdrożeniowych
22 lis 2017
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia jakie są główne założenia doktoratów wdrożeniowych. Doktorant otrzyma dwie pensje.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła działalność 1 października 2017 r.
02 paź 2017
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już działa. Jest to agencja rządowa, która ma wspierać polskie szkolnictwo wyższe za granicą. Głównymi zadaniami agencji w Polsce są promocja języka polskiego za granicą oraz upowszechnianie informacji o polskim szkolnictwie wyższym.
Sieć Badawcza już w marcu 2018 r.
28 sie 2017
Już w marcu 2018 r. kilkadziesiąt instytutów badawczych zostanie połączonych w Sieć Badawczą. Sieć Badawcza ma prowadzić prace w priorytetowych dla Polski dziedzinach.
Zmiany w szkolnictwie wyższym - wywiad z prof. Janem Szmidtem
23 maja 2017
O zmianach w szkolnictwie wyższym z prof. Janem Szmidtem rozmawiała Ludwika Tomala (PAP). Poruszony został temat prac nad Ustawą 2.0.
Zmiany w szkolnictwie wyższym - Ustawa 2.0
16 maja 2017
W Polsce ma powstać grupa uczelni badawczych. Ustawa 2.0 ma wprowadzić nowe zasady kształcenia doktorantów. Resort nauki oraz szkolnictwa wyższego zapewnił także, że studia nadal będą bezpłatne.
Doktorat wdrożeniowy już w marcu 2017 r.
22 lut 2017
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt nowelizacji ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym. W projekcie przewidziany został m.in. doktorat wdrożeniowy. Pierwsi doktoranci wdrożeniowi przystąpią do programu już w październiku 2017 r.
Stypendium socjalne - próg dochodowy od 1 listopada 2016 r,
03 lis 2016
Od 1 listopada 2016 r. wzrośnie maksymalny próg dochodu uprawniający do otrzymania pomocy. Wysokość świadczeń zależy od danej uczelni. Ile wynosi próg dochodowy uprawniający do otrzymania świadczenia?
Dotacje dla wyższych uczelni - zmiany 2017
28 paź 2016
Minister nauki i szkolnictwa wyższego proponuje zmiany w finansowaniu uczelni, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku. Zmiany mają wprowadzić nowy sposób podziału między uczelnie dotacji podstawowej z budżetu państwa. Zdaniem wiceminister nauki Teresy Czerwińskiej zmiany te nie nie przyczynią się do zwolnień. Przeciwnie - mają być impulsem do budowy kadry w szkołach wyższych.
Powstaną e-uczelnie - zmiany w szkolnictwie wyższym od 2017 r.
25 paź 2016
Proponowane zmiany w szkolnictwie wyższym zakładają powstanie e-uczelni, co oznacza załatwianie spraw z dziekanatem w formie elektronicznej. W 2017 roku ma zostać przedstawiony projekt nowej ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.
Podwyżki dla pracowników szkół wyższych w 2014 r.
08 sty 2014
W 2014 roku środki na szkolnictwo wyższe w porównaniu z 2013 rokiem wzrosną o 1,5 mld zł. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na podwyżki dla pracowników szkół wyższych.
Dotacje dla niepublicznych uczelni niezgodne z Konstytucją
11 gru 2013
Uregulowanie w rozporządzeniu warunków otrzymywania dotacji ze środków publicznych przez niepubliczne wyższe uczelnie jest niezgodne z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Konkurs Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”
22 paź 2013
Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy oraz Stowarzyszenie ELSA działające przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zapraszają studentów i absolwentów wydziałów prawa i administracji (Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Łódzkiego) do wzięcia udziału już w drugiej edycji Konkursu Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”.
Studia podyplomowe pracowników samorządowych to szansa na szybszy rozwój gmin
12 wrz 2011
Pracownicy samorządów powinni stale podnosić swoje kwalifikacje, bowiem od jakości ich wiedzy zależy nie tylko pozyskiwanie unijnych funduszy, lecz także sprawne zarządzanie gminą i jej rozwój z korzyścią dla mieszkańców. Najlepszym sposobem na poszerzenie wiedzy jest udział w studiach podyplomowych, które oferują nie tylko zdobycie teoretycznej wiedzy, ale też praktycznych umiejętności.
Szkolenia i studia podyplomowe dla samorządowców - nowe trendy
11 lip 2011
Nie wystarczy ukończyć studia podyplomowe, by stać się specjalistą w konkretnej dziedzinie. Dziś udział w szkoleniach i stałe podnoszenie kwalifikacji przez samorządowców jest koniecznością, której trzeba sprostać aby gminy i powiaty liczyły się, choćby w wyścigu po unijne dotacje.
Reforma szkolnictwa wyższego przyjęta przez Sejm
08 lut 2011
Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o
szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym
oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Zmiany przewidują m.in.
reformę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni
uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery
naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy. Reforma
wejdzie w życie 1 października 2011 r.
Funkcjonowanie bibliotek szkolnych w pytaniach i odpowiedziach
21 sty 2011
Jesteśmy policealną szkołą zawodową – samorządową jednostką budżetową. Organem prowadzącym szkołę jest samorząd wojewódzki. W jednostce prowadzona jest biblioteka szkolna dla uczniów naszej szkoły. Jakie przepisy regulują funkcjonowanie bibliotek szkolnych? W jaki sposób ustala się opłaty za uszkodzone, zniszczone i niezwrócone w terminie książki? Jak ustalać koszt nabycia zbiorów bibliotecznych oraz jak prawidłowo ujmować w księgach inwentarzowych dary przekazane bibliotece?
Podział części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2010
03 mar 2010
Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 22 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2010. Część oświatowa subwencji ogólnej jest jedną z części składowych subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.
Nazwa uniwersytet tylko dla niektórych szkół wyższych
25 sie 2009
Rząd nie przedłożył projektu ustawy dostosowującej nazwy publicznych uczelni do wymogów przepisów prawa o szkolnictwie wyższym. W efekcie żadna ze szkół nie powinna wykorzystać w swojej nazwie wyrazu uniwersytet.