REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN dla nauczycieli: Podwyżka dodatku za wychowawstwo o 100%, 3 dni urlopu na żądanie, obietnica waloryzacji nagród jubileuszowych

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
MEiN dla nauczycieli: Podwyżka dodatku za wychowawstwo o 100%. 3 dni urlopu na żądanie. Obietnica waloryzacji nagród jubileuszowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przemysław Czarnek zapowiedział podwyżkę dodatku dla nauczycieli za wychowawstwo o prawie 100% (z 300 zł na 600 zł brutto). I rozwiązanie problemu 2-3 dni urlopu na żądanie (chodzi o urlop w trakcie roku szkolnego). Wiceminister Dariusz Piontkowski zapowiada rozmowy o waloryzacji nagród jubileuszowych dla nauczycieli.

Aktualizacja artykułu: 

REKLAMA

1. 30 VIII 2023 r. Agencja PAP podała pierwsze szacunki średniego wynagrodzenia dla nauczycieli w 2024 r. Po podwyżkach będzie to średnio dla nauczycieli początkujących - 5365,54 zł, mianowanych – 6438,64 zł, dyplomowanych – 8227,16 zł.

2. 7 września min. P. Czarnka poinformował, że pieniądze otrzymają w 2024 r. nie tylko nauczyciele, ale i uczniowie. Będzie to bon turystyczny, o czym w poniższym artykule:

P. Czarnek: 5 mln uczniów otrzyma bony turystyczne warte 150 mln zł [Uczeń plus]

Wydaje się, że 8227,16 zł to dobra pensja brutto. Ale tak nie jest. Jest to wartość średnia. W 2024 r. rzeczywiste wynagrodzenie netto nauczyciela dyplomowanego (często 20-25 lat pracy, studia podyplomowe), to tylko 3813 zł netto/na rękę. Jest to podwyżka jego pensji o około 381 zł netto. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak to obliczono w poniższych artykułach:

Poniżej pierwotna treść artykułu

Chcemy jeszcze jesienią tego roku zmienić przepisy prawa tak, aby stawka za wychowawstwo wzrosła też o blisko 100 proc. Chcemy dodatkowego uregulowania kwestii urlopu na żądanie. Ta rzecz już się pojawiała się w kodeksie pracy, jest już urlop z powodu siły wyższej, ale chcemy jeszcze dodatkowo w naszych przepisach oświatowych zagwarantować być może 2, być może 3 dni urlopu na żądanie – zapowiedział minister Przemysław Czarnek. 

Dodatek dla wychowawcy klasy

Dodatek miesięczny za przyjęcie przez nauczyciela pracy wychowawcy klasy wynosi obecnie 300 zł (ustawowa wartość minimalna dodatku). Podstawą prawną jest art. 34a. Karty Nauczyciela. Od dawna nauczyciele żądają podniesienia wartości tego dodatku. I wreszcie 25 VIII 2023 r. min. Czarnek przyznał, że jest taka konieczność. I zamiar. Miało to miejsce w czasie spotkania z dyrektorami szkół ponadpodstawowych z województwa lubuskiego. Mamy też termin podwyżki - "jesień 2023 r.". Nie wiadomo jednak, czy oznacza to podwyżkę "przed" czy "po" wyborach 15 października 2023 r.

Kup teraz: Miesięcznik Poradnik rachunkowości budżetowej

W ub. tygodniu podobna zapowiedź padła z ust wiceministra Dariusza Piontkowskiego, który powiedział:

"Rozmawialiśmy (z NSZZ Solidarność - dopisek redakcji) także o dodatkach do wynagrodzenia nauczycieli – to jest szerszy problem. Związkowcy zgadzają się z nami, że powinny nastąpić szersze rozmowy dotyczące pragmatyki zawodowej nauczycieli, w tym systemu wynagradzania, uproszczenia tego systemu, czy dyskusja o dodatkach do wynagrodzenia, w tym m.in. za wychowawstwo i jego wysokości. Zgadzamy się, że w tym ostatnim wypadku potrzebna jest waloryzacja tego świadczenia. W rozmowach takich powinni uczestniczyć, oprócz związków zawodowych, także przedstawiciele innych środowisk działających w obszarze edukacji, jak np. przedstawiciele organów prowadzących czy pracodawcy."

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli - waloryzacja?

Wiceminister Dariusz Piontkowskiego ujawnił także zamiar rozmów ministerstwa o waloryzacji nagród jubileuszowych mówiąc:

"Chcemy także rozmawiać o postulatach dotyczących pragmatyki zawodu nauczyciela. Jeden z postulatów Solidarności dotyczył chociażby nagrody jubileuszowej. Uważamy, że należy przeprowadzić waloryzację tych świadczeń, być może wprowadzić dodatkowe świadczenie po 45 latach pracy, tak jak jest to z pracownikami samorządowymi. (…) W wielu kwestiach związanych z pragmatyką zawodową nauczycieli mamy podobne zdanie. Wyraźnie jednak mówimy również o tym, że gdy wiążą się z tym dodatkowe, znaczne środki, to musimy brać pod uwagę także m.in. stanowisko Ministerstwa Finansów."

Brak podwyżki dodatku za wychowawstwo w przedszkolach?

Nic nie wskazuje na to, aby MEiN planowało połączenie podwyżek dodatku z 300 zł na 600 zł dla nauczycieli w szkołach z podobną podwyżką dla wychowawców dzieci w przedszkolach. Wynika to z tego, że ostateczna wysokość dodatków w przedszkolu jest określana przez gminę. W niektórych miastach taka podwyżka (albo rozszerzenie zakresu dodatków) już się odbyła. Przykładem jest np. Warszawa: 

Podstawą prawną nie jest art. 34a Karty Nauczyciela. Gminy korzystają z postępowania przewidzianego w art. 30 ust. 6 tej ustawy. Podstawą wypłaty jest lokalny regulamin wynagradzania. Przepis stanowi, że organ prowadzący będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli, w drodze regulaminu m.in. wysokość stawek dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(214)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tomasx
  2023-08-29 08:27:11
  Po 45 latach pracy w szkole to tylko bezplatna opieka psychiatry.
  11
  pokażodpowiedzi (2)
 • SA
  2023-08-29 08:15:57
  Nauczyciele przedszkola to osoby, które naprawdę są z dziećmi cały czas orzez cały dzień i to jest wychowawstwo. Ale ich dodatek to 150zl- śmiech
  18
  pokażodpowiedzi (5)
 • W.J
  2023-08-29 08:21:22
  To jest kpina. Dlaczego nauczyciele w przedszkolach nie dostaną bonu na laptopy, a teraz dlaczego nie dostaną jeszcze podwyżki za wychowawstwo? Uważam, że mają większą odpowiedzialność cywilno- prawną niż zwykli nauczyciele w szkole. Poza tym bombardowani są różnym projektami w ciągu roku, muszą brać udział w konkursach i też realizować podstawę programową.
  52
  pokażodpowiedzi (4)
 • racjonalista
  2023-08-29 09:48:51
  Bon na laptopa proszę sobie wsadzić ...głęboko, głęboko w wartości chrześcijańskie;) Jak się pracuje 21 lat to przez ten czas nie robiło się tego na maszynie do pisania. Nagrodę jubileuszową proponuje upchnąć obok bonu, lokalizacja ta sama. Może działa to na emerytów i klientów MOPS, GOPS. Ludzie pracujący dostają wynagrodzenie a to jest żenujące. Sprzątaczka zarabia 200 zł mniej niż nauczyciel po 20 latach pracy! Jak łże państwo tak podchodzi do edukacji to jej już nie ma. Szkoły to przechowalnie dla dzieci i klub seniora dla nauczycieli. Tego nie da się już uratować , zaorać i postanowić od nowa. Brawo Zjednoczonej Prawaczki
  31
  pokażodpowiedzi (3)
 • Ila
  2023-08-29 07:37:53
  Wszystko przed wyborami ....a dlaczego nie od 2015 roku ?
  17
  pokażodpowiedzi (2)
 • Eda
  2023-08-29 10:43:07
  To wszystko mydlenie oczu i zaciemnianie rzeczywistości. Podstawowy problem to zarobki. Poczekamy jeszcze trochę i nauczyciel dyplomowany będzie zarabiał najniższą krajową, a nauczyciele z niższymi stopniami będą otrzymywać wyrównanie do najniższej krajowej.
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • zwino
  2023-08-29 09:01:08
  Łaskawca Sorki ale mam to w głębokim poważaniu. Nie mam za co żyć Moja pensja traci na wartości z każdym dniem A tu mam być wdzieczny za podwyżkę
  11
  pokażodpowiedzi (2)
 • Kasiaaa
  2023-08-29 08:18:27
  "Osoby opiekujące się dziećmi w przedszkolu"- kto to pisał? Szkoda słów po prostu
  12
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jack119
  2023-08-29 08:51:01
  Jakiś analfabeta pisał ten artykuł. Czy ktoś to przeczytał przed publikacją? Błąd na błędzie. Poza tym i czym on jest? Podwyżki może będą a może nie, może jesienią, dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych czy dla wszystkich, prawie 600 zł, brutto czy netto. Jakby ktoś tak podawał pogodę: może będzie padać a może nie...🤦
  10
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nnnmm
  2023-08-29 08:21:57
  Inni pracownicy zdaje się mają 4 dni na rzadanie. A tu 2 może 3 będą. I kiedy? W 2019 roku zdaje się rząd podpisał z Solidarnościa porozumienie, za realizację którego jeszcze się nie zabrał.
  8
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

REKLAMA

Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

REKLAMA

Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA