REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premier: w październiku nowe otwarcie w pracach rządu

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Najprawdopodobniej w październiku, kiedy zrealizowane zostaną główne cele expose, zostanie przedstawiony plan zadań na dalszą część kadencji - powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla "Polityki". Zapowiedział też ratyfikację konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

Szef rządu, pytany w wywiadzie dla tygodnika "Polityka", czy planuje "nowe otwarcie", bądź rekonstrukcję rządu, odpowiedział: "Nie przewiduję (...) widowiska politycznego, co nie oznacza, że żadnych zmian nie będzie. Kieruję się zasadą, że ministra wymieniam wtedy, kiedy mam lepszego kandydata".

REKLAMA

Premier zaznaczył, że tak zwane nowe otwarcie może być potrzebne dopiero wtedy, kiedy będzie mógł powiedzieć, że główne zadania zarysowane w expose na początku drugiej kadencji zostały zrealizowane.

REKLAMA

"Jest bardzo prawdopodobne, że w październiku będę gotowy z taką informacją. Mamy jeszcze do dopracowania, czy już uchwalenia projekty związane z przygotowaniem polskiej wsi na opodatkowanie, zmiany w KRUS, bardzo ciekawą reformę Kodeksu postępowania karnego, która może usprawnić pracę sądów" - wyliczał.

Jak ocenił, "w tym sensie rzeczywiście sytuacja dojrzeje do +nowego otwarcia+". Tusk zaznaczył, że nie można tego nazwać drugim expose, "ale będzie to plan zadań po zamknięciu pierwszego, może najtrudniejszego rozdziału".

Tusk zapowiedział też skoncentrowanie się na problemach rodzin. "W najbliższym czasie naszym celem stanie się rodzina" - powiedział. Jak podkreślił, chce stworzyć bardzo konkretny plan inwestowania w polską rodzinę. "Obok Orlika, czy stadionu muszą powstawać w większej liczbie żłobki, przedszkola, musimy stworzyć dobry system świadczeń" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Premier zaznaczył, że w tej sprawie "mocuje się z ministrem finansów nie po to, aby wyrwać mu pieniądze, ale aby w tych strefach nie przesadzić z oszczędnościami". Jak dodał, dotyczy to także działań przeciwko przemocy w rodzinie i przemocy wobec kobiet.

REKLAMA

Tusk zapowiedział też w wywiadzie ratyfikowanie konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. "Uważam, że konwencję należy ratyfikować, i zrobimy to, chociaż nie lekceważę pewnej wrażliwości czy nawet nadwrażliwości środowisk konserwatywnych" - zaznaczył premier.

Jak ocenił, ratyfikację można opatrzyć polskim komentarzem, aby nie było nadinterpretacji w stosowaniu konwencji. "Dla mnie tysiąc razy ważniejsza jest walka z przemocą w rodzinie czy wobec kobiet niż często przesadzone obawy bardziej prawicowo nastawionych polityków, także w mojej partii" - powiedział Tusk.


Odnosząc się do in vitro, premier powiedział, że rząd będzie na razie koncentrować się na tym, aby nie doszło do uchwalenia ustawy, która "radykalnie ograniczyłaby dostęp do in vitro, nie mówiąc już o okrutnym pomyśle penalizowania za korzystanie z tej procedury".

PiS złożyło w Sejmie dwa projekty ustaw zakazujące in vitro. Oba przewidują, że zastosowanie tej metody miałoby być karane grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ingerencje w genom ludzki, powodujące jego dziedziczne zmiany, podlegałyby karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ta sama kara obowiązywałaby za klonowanie.

Premier, nawiązując do dyskusji o Karcie Nauczyciela, powiedział, że nie do utrzymania jest długi płatny urlop na podtrzymanie zdrowia, ponieważ rujnuje on finanse samorządów. Jak ocenił, projekt zmian w Karcie powinien być gotowy do końca roku.

Tusk podkreślił w wywiadzie, że nie interesuje go wojna z Kościołem. "Za krok w dobrym kierunku uznaję propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego i rewizji tych decyzji, których symbolem stała się zlikwidowana Komisja Majątkowa" - powiedział.

Jak zaznaczył, państwo musi mieć autonomię w podejmowaniu decyzji dotyczących środków publicznych, dlatego potrzebne jest skierowanie do parlamentu i uchwalenie projektu ustawy z odpisem podatkowym 0,3 proc., czyli w kształcie zaproponowanym przez rząd. "Jeśli strona kościelna i jej partnerzy w tym sporze będą uważali, że jest to niekonstytucyjne, niech zaskarżą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział premier.

Rząd chce zlikwidować Fundusz Kościelny i wprowadzić w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Według episkopatu odpis ten jest za niski. Strona kościelna chce, by oscylował między 1 a 0,5-0,6 proc. podatku. Rząd nie wyraża zgody na takie rozwiązanie.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA