REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stolica: W wakacje - bez remontów mostów

REKLAMA

Remont wiaduktów, frezowanie, poszerzanie ulic - m.in. takie prace odbędą się w okresie wakacyjnym w Warszawie. Zapowiadany remont mostu Łazienkowkiego został odłożony, z kolei prace na moście Grota-Roweckiego ruszą prawdopodobnie dopiero jesienią.

Tomasz Kunert ze stołecznego biura koordynacji inwestycji i remontów powiedział PAP, że jeszcze wiosną zdecydowano, że z braku pieniędzy nie odbędzie się remont mostu Łazienkowskiego. Początkowo zapowiadano, że prace na przeprawie będą trwały w lipcu i sierpniu. Z kolei zapowiadany na wakacje remont Grota-Roweckiego ruszy prawdopodobnie dopiero jesienią. Prace na tej przeprawie początkowo miały rozpocząć się po zakończeniu mistrzostw Euro 2012.

REKLAMA

REKLAMA

Przebudowa tego mostu zakłada poszerzenie przeprawy i dostosowanie jej do parametrów drogi ekspresowej - dwa pasy ruchu będą przeznaczone dla ruchu ekspresowego, trzy kolejne dla ruchu lokalnego. Po jednej stronie mostu będzie ścieżka rowerowa, po drugiej chodnik. Przebudowane mają być także łącznice i wiadukty nad trasą toruńską. Most podczas remontu ma być przejezdny. Planowany termin oddania mostu do użytkowania po remoncie to koniec 2014 roku - informuje GDDKiA.

Także prace związane z modernizacją bulwarów wiślanych ruszą dopiero po wakacjach. Kunert powiedział, że w ciągu kilku tygodni zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę. Zaznaczył, że utrudnienia związane m.in. z budową przejścia podziemnego dla pieszych pod Wisłostradą przy ul. Browarnej to kwestia przyszłego roku.

Na lewym brzegu Wisły powstaną m.in. promenady spacerowe, deptak, ścieżki rowerowe, pomosty dla łodzi, plac zabaw dla dzieci, pawilony usługowe. Przebudowa bulwarów wiślanych jest dofinansowana przez Unię Europejską.

W wakacje będą poszerzane w mieście niektóre jezdnie, zostaną przebudowane niektóre wiadukty, odbędzie się także frezowanie jezdni i wymiana nawierzchni chodników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Trwa poszerzanie ul. Kasprowicza i Górczewskiej. Podczas wakacji mają rozpocząć się prace na skrzyżowaniu ul. Kasprowicza z ul. Wolumen, a także ul. Górczewskiej z ul. Lazurową. Do 15 sierpnia zwężona będzie ul. Czerniakowska na odcinku ul. Bartycka - ul. Gagarina w związku z robotami kanalizacyjnymi. W sierpniu przy stacji Ursus Północny będzie budowany przejazd pod torami kolejowymi - znacznie ograniczony zostanie ruch pociągów. Utrudnienia w ruchu związane z remontami wiaduktów na ul. Hynka zakończą się na początku października.

Kunert powiedział, że nie wyznaczono jeszcze terminów fryzowania ulic, ale będą to ul. Śródziemnomorska, Puławska na odcinku Rakowiecka-Dolna, ul. Armii Krajowej w Wesołej, ul. Wąwozowa na odcinku Al. KEN - Stryjeńskich, ul. Mokotowska na odcinku pl. Zbawiciela-Trasa Łazienkowska, Powstańców Śląskich na odcinku Górczewska-Połczyńska, ul. Błękitna.

Remontowane będą chodniki na odcinkach ulic: Inżynierskiej, Wileńskiej, Domaniewskiej. W wakacje zostanie dokończona także budowa ścieżek rowerowych na ul. Marymonckiej na odcinku Al. Zjednoczenia - Dewajtis, na al. Armii Ludowej na odcinku al. Szucha - ul. Mokotowska.

W stolicy największy wpływ na utrudnienia w ruchu ma budowa centralnego odcinka II linii metra. Na Pradze mostem Śląsko-Dąbrowskim nie mogą jeździć samochody osobowe. Przez przeprawę przejeżdżają jedynie pojazdy komunikacji zbiorowej, jednoślady, służby miejskie, taksówki. W Śródmieściu zamknięta dla ruchu kołowego jest ul. Świętokrzyska, nieprzejezdne jest skrzyżowanie tej ulicy z ul. Marszałkowską. Do połowy września tramwaje nie jeżdżą na odcinku od pl. Zbawiciela do ul. Stawki.

Trwają także prace na części tramwajowej mostu Skłodowskiej-Curie. Tramwaje Warszawskie zapowiadają, że pierwszy tramwaj przejedzie przez przeprawę być może na początku przyszłego roku. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA