reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Pomorskie: Komisarz wyborczy zaskarży wyrok WSA ws. referendum w Słupsku

Pomorskie: Komisarz wyborczy zaskarży wyrok WSA ws. referendum w Słupsku

Komisarz wyborczy w Słupsku wniesie skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Wyrok uchylił decyzję komisarza dot. odmowy przeprowadzenia referendum ws. odwołania prezydenta Słupska Macieja Kobylińskiego (SLD).

Komisarz wyborczy w Słupsku, sędzia Sądu Okręgowego w Słupsku Jolanta Sudoł poinformowała w poniedziałek PAP, że wniesie skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdyż nie zgadza się z orzeczeniem WSA w Gdańsku w kwestii zastosowania nadmiernego formalizmu przy odmowie przeprowadzenia referendum.

Problem dotyczy podpisów mieszkańców Słupska, złożonych pod wnioskiem grupy inicjatywnej o przeprowadzenie głosowania. Z uzasadnienia wyroku WSA w Gdańsku wynika, że grupa zebrała 8 867 podpisów, które 16 kwietnia br. przedłożyła w słupskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

14 maja słupski komisarz wyborczy, którym była wówczas sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Anna Maria Skupna (w zeszłym tygodniu zrezygnowała z pełnienia funkcji komisarza), po weryfikacji podpisów uznała, że 1 208 z nich nie spełnia wymogów art. 14 ustawy o referendum lokalnym.

Podpisy te komisarz uznała za nieważne, bo podano przy nich: wadliwie imię lub nazwisko (88 przypadków), wadliwy adres (167), brakowało nr PESEL lub był on niepełny (412), osoby popierające nie miały prawa wybierania, gdyż nie były mieszkańcami Słupska lub były niepełnoletnie (486). W 13 przypadkach w ogóle nie było podpisów, 12 podpisów powtarzało się na kartach, a 30 należało do już nieżyjących.

W związku z tymi brakami za ważne uznano 7 659 podpisów. Tymczasem minimum wymagane do przeprowadzenia referendum wyniosło 7 711 i stąd odmowa o zarządzeniu głosowania.

Postanowienie komisarza wyborczego na początku czerwca zaskarżyła do WSA w Gdańsku grupa inicjatywna. Na zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele grupy Jarosław Madej i Grzegorz Kunda poinformowali, że mają zastrzeżenia do zasadności odrzucenia przez komisarza 218 podpisów.

Powołali się przy tym na postanowienie Sądu Najwyższego z 31 sierpnia 2011 r. (III SW 10/11) dotyczące skargi Komitetu Wyborczego Wyborców Obywatelskich List Wyborczych Nowy Ekran na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej ws. odmowy przyjęcia zawiadomienia pełnomocnika o utworzeniu komitetu.

"Konstytucyjne prawa obywatela nie mogą być ograniczane przez nadmiernie restrykcyjną metodę oceny prawidłowości wpisów w wykazie osób popierających. () Nie jest konieczne wpisanie danych osobowych do wykazu na tyle czytelnie, aby bez znajomości danych wynikających z rejestru wyborców można jednoznacznie ustalić imię, nazwisko i adres osoby udzielającej poparcia"- cytował na konferencji fragmenty uzasadnienia SN Jarosław Madej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama