REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

P. Czarnek: dajemy 100 mln zł na doktoraty, praktyki dla studentów, szkolenia dla pracowników, badania. A to dopiero pilotaż

Przemysław Czarnek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Szef MEiN: 100 mln zł na pilotaż programu "Nauka dla przetwórstwa rolno-spożywczego"

100 mln zł zostanie przeznaczone na pilotaż programu "Nauka dla przetwórstwa rolno-spożywczego". Program obejmie m.in. badania i doktoraty, praktyki dla studentów, szkolenia dla pracowników - podkreślił w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek.

REKLAMA

Nauka dla przetwórstwa rolno-spożywczego

Ogłoszenie programu z udziałem przedstawicieli polskich firm branży mleczarskiej i przedstawicieli uczelni przyrodniczych odbyło się w siedzibie MEiN.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że pilotaż będzie polegał na współpracy "uczelni przyrodniczych, rolniczych z naszymi przedsiębiorstwami".

"Będą miały miejsce różne działania, m.in. doktoraty (...), praktyki pracowników czy studentów naszych uczelni w poszczególnych przedsiębiorstwach, ale też szkolenia pracowników tych przedsiębiorstw w naszych uczelniach. Chcemy, żeby powstawały linie technologiczne, które będą testowane w naszych przedsiębiorstwach, chcemy, żeby na szeroką skalę odbywały się badania naukowe, które mają doprowadzić do tego, aby produkt (...), z którego później powstają nasze wyroby - jogurty, sery - rzeczywiście był jeszcze smaczniejszy, jeszcze zdrowszy, jeszcze tańszy w produkcji" - powiedział Czarnek.

"Wtedy stanie się on jeszcze bardziej konkurencyjny na rynkach międzynarodowych" - stwierdził szef MEiN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile dostaną uczelnie?

Zgodnie z danymi MEiN każda uczelnia uczestnicząca w programie otrzyma 16,1 mln zł dofinansowania. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - jako lider programu - 19,4 mln zł.

Pełna informacja MEiN

100 mln zł zostanie przeznaczone na pilotaż programu "Nauka dla przetwórstwa rolno-spożywczego". Program obejmie m.in. badania i doktoraty, praktyki dla studentów, szkolenia dla pracowników - podkreślił w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Ogłoszenie programu z udziałem przedstawicieli polskich firm branży mleczarskiej i przedstawicieli uczelni przyrodniczych odbyło się w siedzibie MEiN.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że pilotaż programu "Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego" będzie polegał na współpracy "uczelni przyrodniczych, rolniczych z naszymi przedsiębiorstwami".

 

REKLAMA

"Mamy na sali przedstawicieli naszych znakomitych firm, które odnoszą wielkie sukcesy, nie tylko na rynku krajowym, ale również zagranicą. To są najwięksi przetwórcy na rynku mleczarskim, to są spółdzielnie mleczarskie, które przetwarzają ogromne ilości mleka. Mamy też na sali rektorów uczelni przyrodniczych z Lublina, Warszawy, Olsztyna, Poznania, Wrocławia i Krakowa, które tworzą sieć" - poinformował.

"Ma ona za zadanie bezpośrednią i ścisłą współpracę z naszymi spółdzielniami mleczarskimi po to, żeby stworzyć jeszcze bardziej innowacyjne produkty, stworzyć jeszcze lepsze warunki do przetwórstwa rolno-spożywczego właśnie w sektorze mleczarskim, żeby produkty, które są wytwarzane przez nasze spółdzielnie mleczarskie, przez naszych przetwórców, były na jeszcze wyższym poziomie, trafiały do jeszcze większej liczby osób, były dedykowane poszczególnym grupom: juniorom, seniorom, osobom dorosłym, sportowcom, również tym, którzy chcą poprawiać swoją kondycję fizyczną" - wskazał szef MEiN. "Żeby produkt ten był jeszcze bardziej konkurencyjny na rynkach międzynarodowych i opatrzony symbolem współpracy ze światem nauki" - dodał.

REKLAMA

"Będą miały miejsce różne działania, m.in. doktoraty zamawiane, praktyki pracowników czy studentów naszych uczelni w poszczególnych przedsiębiorstwach, ale też szkolenia pracowników tych przedsiębiorstw w naszych uczelniach. Chcemy, żeby powstawały linie technologiczne, które będą testowane w naszych przedsiębiorstwach, chcemy, żeby na szeroką skalę odbywały się badania naukowe, które mają doprowadzić do tego, aby produkt (...), z którego później powstają nasze wyroby - jogurty, sery - rzeczywiście był jeszcze smaczniejszy, jeszcze zdrowszy, jeszcze tańszy w produkcji" - powiedział Czarnek. "Wtedy stanie się on jeszcze bardziej konkurencyjny na rynkach międzynarodowych" - stwierdził szef MEiN.

List intencyjny w sprawie pilotażu programu "Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego" podpisali: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski oraz przedstawiciele podmiotów realizujących zadanie. Są nimi: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, Spółdzielnia Mleczarska SPOMLEK, Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL, Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, Grupa SPOLMLEK, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu.

Głównym celem programu jest przeprowadzenie badań naukowych wspierających sektor mleczarski w zakresie innowacyjnej i bezpiecznej produkcji przy zachowaniu dobrych praktyk na rzecz ochrony środowiska w aspekcie postępujących zmian klimatycznych.

W szczególności wsparcie sektora mleczarskiego przez sieć badawczą uczelni przyrodniczych będzie dotyczyło zaproponowania: panelu nowatorskich badań do analizy surowca i wyrobu mleczarskiego w kierunku poprawy jego bezpieczeństwa, jakości, walorów prozdrowotnych; innowacyjnych rozwiązań inżynierskich wspierających działania prośrodowiskowe zakładów mleczarskich; jak również popularyzowanie spożycia wyrobów mleczarskich oraz opracowanie innowacyjnego modelu upowszechniania nowej wiedzy o produktach mleczarskich w aspekcie ich właściwości prozdrowotnych.

"Jestem przekonany, że tam samo jak i nauka, również i branża tego projektu potrzebuje i oczekuje. Jestem przekonany, że tylko i włącznie będzie to z olbrzymią korzyścią w przyszłości dla każdego producenta, który zajmuje się produkcją mleka w naszym kraju" - powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski.

Jak podał szef MEiN na pilotaż zostanie przeznaczonych 100 mln zł. Każda uczelnia uczestnicząca w programie otrzyma 16,1 mln zł dofinansowania. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - jako lider programu - 19,4 mln zł.

"Dla nas ten projekt rzeczywiście jest wyjątkowy. To projekt, który pokazuje, że nauka może być powiązana z gospodarką, nauka może być powiązana z biznesem, nauka może i powinna tworzyć dla rozwoju, dla społeczeństwa, dla nas wszystkich. Bo to, że będą wygenerowane nowe produkty, wartościowe, które wejdą na rynek, będzie produktem dodanym dla nas wszystkich" - powiedział rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Krzysztof Kowalczyk.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

  Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

  ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

  W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

  Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

  Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

  Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  REKLAMA

  Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  REKLAMA

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA