REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

P. Czarnek: dajemy 100 mln zł na doktoraty, praktyki dla studentów, szkolenia dla pracowników, badania. A to dopiero pilotaż

Przemysław Czarnek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl
Przemysław Czarnek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Szef MEiN: 100 mln zł na pilotaż programu "Nauka dla przetwórstwa rolno-spożywczego"

100 mln zł zostanie przeznaczone na pilotaż programu "Nauka dla przetwórstwa rolno-spożywczego". Program obejmie m.in. badania i doktoraty, praktyki dla studentów, szkolenia dla pracowników - podkreślił w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek.

REKLAMA

Nauka dla przetwórstwa rolno-spożywczego

Ogłoszenie programu z udziałem przedstawicieli polskich firm branży mleczarskiej i przedstawicieli uczelni przyrodniczych odbyło się w siedzibie MEiN.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że pilotaż będzie polegał na współpracy "uczelni przyrodniczych, rolniczych z naszymi przedsiębiorstwami".

"Będą miały miejsce różne działania, m.in. doktoraty (...), praktyki pracowników czy studentów naszych uczelni w poszczególnych przedsiębiorstwach, ale też szkolenia pracowników tych przedsiębiorstw w naszych uczelniach. Chcemy, żeby powstawały linie technologiczne, które będą testowane w naszych przedsiębiorstwach, chcemy, żeby na szeroką skalę odbywały się badania naukowe, które mają doprowadzić do tego, aby produkt (...), z którego później powstają nasze wyroby - jogurty, sery - rzeczywiście był jeszcze smaczniejszy, jeszcze zdrowszy, jeszcze tańszy w produkcji" - powiedział Czarnek.

"Wtedy stanie się on jeszcze bardziej konkurencyjny na rynkach międzynarodowych" - stwierdził szef MEiN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile dostaną uczelnie?

Zgodnie z danymi MEiN każda uczelnia uczestnicząca w programie otrzyma 16,1 mln zł dofinansowania. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - jako lider programu - 19,4 mln zł.

Pełna informacja MEiN

100 mln zł zostanie przeznaczone na pilotaż programu "Nauka dla przetwórstwa rolno-spożywczego". Program obejmie m.in. badania i doktoraty, praktyki dla studentów, szkolenia dla pracowników - podkreślił w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Ogłoszenie programu z udziałem przedstawicieli polskich firm branży mleczarskiej i przedstawicieli uczelni przyrodniczych odbyło się w siedzibie MEiN.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że pilotaż programu "Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego" będzie polegał na współpracy "uczelni przyrodniczych, rolniczych z naszymi przedsiębiorstwami".

Autopromocja

 

REKLAMA

"Mamy na sali przedstawicieli naszych znakomitych firm, które odnoszą wielkie sukcesy, nie tylko na rynku krajowym, ale również zagranicą. To są najwięksi przetwórcy na rynku mleczarskim, to są spółdzielnie mleczarskie, które przetwarzają ogromne ilości mleka. Mamy też na sali rektorów uczelni przyrodniczych z Lublina, Warszawy, Olsztyna, Poznania, Wrocławia i Krakowa, które tworzą sieć" - poinformował.

"Ma ona za zadanie bezpośrednią i ścisłą współpracę z naszymi spółdzielniami mleczarskimi po to, żeby stworzyć jeszcze bardziej innowacyjne produkty, stworzyć jeszcze lepsze warunki do przetwórstwa rolno-spożywczego właśnie w sektorze mleczarskim, żeby produkty, które są wytwarzane przez nasze spółdzielnie mleczarskie, przez naszych przetwórców, były na jeszcze wyższym poziomie, trafiały do jeszcze większej liczby osób, były dedykowane poszczególnym grupom: juniorom, seniorom, osobom dorosłym, sportowcom, również tym, którzy chcą poprawiać swoją kondycję fizyczną" - wskazał szef MEiN. "Żeby produkt ten był jeszcze bardziej konkurencyjny na rynkach międzynarodowych i opatrzony symbolem współpracy ze światem nauki" - dodał.

REKLAMA

"Będą miały miejsce różne działania, m.in. doktoraty zamawiane, praktyki pracowników czy studentów naszych uczelni w poszczególnych przedsiębiorstwach, ale też szkolenia pracowników tych przedsiębiorstw w naszych uczelniach. Chcemy, żeby powstawały linie technologiczne, które będą testowane w naszych przedsiębiorstwach, chcemy, żeby na szeroką skalę odbywały się badania naukowe, które mają doprowadzić do tego, aby produkt (...), z którego później powstają nasze wyroby - jogurty, sery - rzeczywiście był jeszcze smaczniejszy, jeszcze zdrowszy, jeszcze tańszy w produkcji" - powiedział Czarnek. "Wtedy stanie się on jeszcze bardziej konkurencyjny na rynkach międzynarodowych" - stwierdził szef MEiN.

List intencyjny w sprawie pilotażu programu "Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego" podpisali: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski oraz przedstawiciele podmiotów realizujących zadanie. Są nimi: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, Spółdzielnia Mleczarska SPOMLEK, Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL, Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, Grupa SPOLMLEK, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu.

Głównym celem programu jest przeprowadzenie badań naukowych wspierających sektor mleczarski w zakresie innowacyjnej i bezpiecznej produkcji przy zachowaniu dobrych praktyk na rzecz ochrony środowiska w aspekcie postępujących zmian klimatycznych.

W szczególności wsparcie sektora mleczarskiego przez sieć badawczą uczelni przyrodniczych będzie dotyczyło zaproponowania: panelu nowatorskich badań do analizy surowca i wyrobu mleczarskiego w kierunku poprawy jego bezpieczeństwa, jakości, walorów prozdrowotnych; innowacyjnych rozwiązań inżynierskich wspierających działania prośrodowiskowe zakładów mleczarskich; jak również popularyzowanie spożycia wyrobów mleczarskich oraz opracowanie innowacyjnego modelu upowszechniania nowej wiedzy o produktach mleczarskich w aspekcie ich właściwości prozdrowotnych.

"Jestem przekonany, że tam samo jak i nauka, również i branża tego projektu potrzebuje i oczekuje. Jestem przekonany, że tylko i włącznie będzie to z olbrzymią korzyścią w przyszłości dla każdego producenta, który zajmuje się produkcją mleka w naszym kraju" - powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski.

Jak podał szef MEiN na pilotaż zostanie przeznaczonych 100 mln zł. Każda uczelnia uczestnicząca w programie otrzyma 16,1 mln zł dofinansowania. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - jako lider programu - 19,4 mln zł.

"Dla nas ten projekt rzeczywiście jest wyjątkowy. To projekt, który pokazuje, że nauka może być powiązana z gospodarką, nauka może być powiązana z biznesem, nauka może i powinna tworzyć dla rozwoju, dla społeczeństwa, dla nas wszystkich. Bo to, że będą wygenerowane nowe produkty, wartościowe, które wejdą na rynek, będzie produktem dodanym dla nas wszystkich" - powiedział rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Krzysztof Kowalczyk.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  REKLAMA

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

  Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

  Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

  Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

  TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

  W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

  REKLAMA

  Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

  Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

  W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

  Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

  REKLAMA