REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Film dokumentalny o premierze Morawieckim [Trailer]. "Mateusz miał ksywę Dziki, bo był taki nieujarzmiony"

Film dokumentalny o premierze Morawieckim [Trailer].
Film dokumentalny o premierze Morawieckim [Trailer]. "Mateusz miał ksywę Dziki, bo był taki nieujarzmiony"
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z inicjatywy przyjaciół Mateusza Morawieckiego powstaje film dokumentalny przestawiający jego dzieciństwo i młodość w warunkach wrocławskiego Śródmieścia i zmagań wrocławskiej opozycji z aparatem represji PRL - napisał Andrzej Kołodziej w opisie filmu, który premier Morawiecki udostępnił na Facebooku.

Film dokumentalny o Mateuszu Morawieckim - trailer

Premier udostępnił na Facebooku film o swojej przeszłości. "Z inicjatywy przyjaciół Mateusza Morawieckiego powstaje film dokumentalny przestawiający nieznane fakty, wspomnienia, zdjęcia i filmy, pokazujący jego dzieciństwo, dorastanie i młodość w trudnych warunkach wrocławskiego Śródmieścia i zmagań wrocławskiej opozycji z aparatem represji PRL" - napisał Andrzej Kołodziej w opisie filmu, udostępnionego przez premiera.

REKLAMA

 

Wspomnienia przyjaciół premiera Morawieckiego

REKLAMA

"Poszedł robić coś innego, coś dla Polski. Ja wiem, że to może brzmi górnolotnie, ale tak poszedł robić coś dla Polski" - opowiadał na wideo jeden z przyjaciół premiera. "W szatni sportowej pierwszy raz zobaczyłem u niego siniaki na ciele, że były spowodowane przez ówczesne ZOMO" - wspominał kolejny. "Wiem, że wywieźli go wtedy do lasu, kazali mu grób kopać. Dla mnie to jest niewyobrażalne, on miał 14, czy nawet 15 lat. Wyobraża pan sobie 15-latka, którego zabierają funkcjonariusze państwa, w jakim on jest zagrożeniu? W jego wyobrażeniu to było śmiertelne zagrożenie i niewykluczone, że takie było" - opowiadał mężczyzna na wideo.

Alicja Grzymalska wspominała, że "Mateusz miał ksywę Dziki, bo był taki nieujarzmiony". "Zawsze na historii starał się przemycić chociaż część prawdziwej historii za co zawsze był karany. Był lany deską od zabudowy kaloryfera, sadzany w ławce i z ostatniej ławki mówił: +kiedyś będę uczył prawdziwej historii+" - opowiadała Jowita Denkiewicz-Zgieb.

Jeden z mężczyzn powiedział, że "pamięta pierwsze spotkanie z Mateuszem w 80. roku na sali sportowej KS Burza Wrocław". "Miał bardzo dobry backhand i skończenie na raz forhendowe, taki smash forehandowy. Bardzo dobrze tym operował i to była jego bardzo mocna strona. Taki turniej klasyfikacyjny do zawodów ogólnopolskich wygrał" - ocenił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Trener piłki nożnej zauważył, że Morawiecki "nie był Maradoną, ale tę piłkę podbijał". "Praktycznie w koło mnie tańczył. Miał dobrą technikę. Na pewno by miał karierę, jako zawodnik piłkarski" - ocenił. "Często pyta, na czym polega moja działalność i jak się odnajduję w tym co robię, a jednocześnie zaskoczył mnie, jak wiele wie na ten temat, robią całkowicie coś innego" - mówił trener crossfit Jarosław Skura.

Następnie w wideo pojawiają się zdjęcia domu i podwórka, a Denkiewicz-Zgieb opowiada, że ta "dzielnica nie była najciekawsza - dużo biedy". "Biedni byliśmy tutaj wszyscy. Naprawdę biedni. Często wychowani bez rodziców. Także świetnie się wkomponował w nasze towarzystwo" - wspominała. Następnie męski głos relacjonuje, że "na Kilińskiego był kran, ale toaleta była na zewnątrz. Trzeba było wychodzić na klatkę schodową, zejść po schodach, żeby użyć toalety. Tam była tylko kuchnia, można tak nazwać to miejsce na stół. No i dwa pokoje, to były małe pomieszczenia. Skromnie Morawieccy żyli, zwłaszcza, że rodzina 6-osobowa".

Denkiewicz-Zgieb powiedziała też, że Morawiecki "chodził w kurtce jej taty, który zmarł, bo swojej nie miał". "Moja mama przywiozła mu tę kurtkę na pielgrzymkę, bo strasznie lało i Mateusz się spytał: +mogę sobie zostawić tę kurtkę?+".

Przyjaciele w filmie oceniają premiera, jako konsekwentnego w dążeniu do celu, silnego i zdeterminowanego, ze ścisłym umysłem, ale też humanistycznym. Grzymalska uważa go wręcz za "Leonarda da Vinci współczesnych czasów". Ale jak mówił jeden ze znajomych w filmie premiera, "ten umysł jest połączony z pewnym takim rozsądkiem". "Mateusz słucha innych i miał zawsze na uwadze innych ludzi. Nigdy nie był arogancki, jest zastanawiająco skromny. Niezależny i uczynny" - ocenili.

Autopromocja

"Naprawiał mi buty, które dostałam od koleżanki, bo nie było wtedy butów. I co chwilę wbijał mi jakieś gwoździe w te buty, żeby jakoś dojść" - wspominała Denkiewicz-Zgieb.

Mężczyźni w filmie mówili, że jeśli coś trzeba było zrobić, to Morawiecki to robił. Nie mówił, że jest zmęczony, nie da rady. Dodali, że ma on dużą autodyscyplinę i kręgosłup moralny. "Jak ja mówiłam, że chcę się wykąpać w wodzie przezroczystej i pływać. To on mówił: +a ja chcę Polski, wolnej Polski+" - mówiła Denkiewicz-Zgieb.

"Niezależny i chadzał swoimi drogami, tak go wychowano w domu, ale wiem, że ma Polskę w sercu. Poszedł robić coś dla Polski, bo była i ciągle jest taka potrzeba" - powiedzieli koledzy Morawieckiego.(PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ par/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Zom
    2023-10-12 08:35:17
    Większych banałów nie słyszałem, gdyby takie coś przeżył jego psychika leżała by w gruzach, a kto to widział? jako piętnastolatek dużo naoglądał się filmów, podobną fabułę oglądałem.
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

REKLAMA

Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

REKLAMA

Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

REKLAMA