| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Komisje sejmowe za większą anonimowością danych z informacji oświatowej

Komisje sejmowe za większą anonimowością danych z informacji oświatowej

Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej opowiedziały się za zwiększeniem anonimowości danych gromadzonych w Systemie Informacji Oświatowej dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom.

W poniedziałek sejmowe komisje przyjęły sprawozdanie podkomisji zajmującej się pilnym rządowym projektem nowelizacji ustawy o nowym Systemie Informacji Oświatowej (SIO).

Jak poinformował sprawozdawca podkomisji Adam Żyliński (PO), podkomisja zaproponowała do projektu rządowego tylko "kilka kosmetycznych poprawek". "Jedyna poważna poprawka dotyczy terminu wejścia w życie nowelizacji" - zaznaczył. W projekcie zapis o wejściu w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia zastąpiono zapisem: "Wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 2012 r.".

Połączone komisje przyjęły propozycje podkomisji.

Zgodnie z projektem, do bazy danych Systemu Informacji Oświatowej nie będą przekazywane dane powiązane z imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL ucznia dotyczące objęcia go pomocą psychologiczno- pedagogiczną. W bazie danych SIO będą gromadzone wyłącznie dane o liczbie uczniów objętych taką pomocą.

Informacje o wydanych orzeczeniach i opiniach, przekazywane przez poradnie psychologiczo-pedagogiczne do bazy danych SIO, nie będą zawierały danych identyfikacyjnych ucznia, a jedynie numer, datę i przyczynę wydania orzeczenia.

Oznacza to, że informacje o pomocy psychologiczno-pedagogicznej zamieszczane w lokalnych bazach danych (np. w bazach poradni) będą mieć formę spersonalizowaną, natomiast w bazie danych SIO, czyli w zbiorach danych szkół i placówek oświatowych, będą funkcjonowały jedynie w postaci danych zbiorczych, niepowiązanych z danymi osobowymi.

"Nie jesteśmy przeciwko tym zapisom, ale gdyby zmiana proponowana w projekcie była dalej idąca, nasza satysfakcja byłaby na pewno większa" - powiedziała Maria Nowak (PiS). Zaznaczyła, że jej klub nie wyklucza złożenia w dalszych pracach Sejmu poprawki zmierzającej do zwiększenia jeszcze anonimowości informacji zbieranych o uczniach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »