REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kanadyjczycy wystąpili o pozwolenie na budowę szpitala w Żywcu

REKLAMA

Kanadyjska firma InterHealth wystąpiła do starostwa w Żywcu o wydanie pozwolenia na budowę nowego szpitala w tym mieście - podał powiat żywiecki. Placówka będzie pierwszym w Polsce obiektem medycznym, zrealizowanym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Szpital ma zostać otwarty w 2015 roku.

REKLAMA

"Zakończenie prac projektowych i złożenie wniosku to kamień milowy dla projektu, nad którym InterHealth, czyli partner prywatny, pracuje bardzo intensywnie. Pomimo złożoności projektu postaramy się skrócić czas analizy dokumentacji na tyle, by wydać decyzję nawet w ciągu miesiąca" - powiedział wicestarosta żywiecki Andrzej Kalata.

REKLAMA

Członek zarządu InterHealth Canada Nasser Massoud powiedział, że firma wraz ze starostwem zabiegają o domknięcie finansowania realizacji inwestycji. "Trwają zaawansowane rozmowy z bankami, z których kilka jest zainteresowanych udzieleniem kredytu na inwestycję. Prowadzimy także negocjacje z potencjalnymi dawcami pożyczki hybrydowej oraz partnerami kapitałowymi. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni rozmowy zakończą się konkretnymi ofertami ze strony nie jednego, ale kilku partnerów finansowych" - wyjaśnił.

Wicestarosta Andrzej Kalata powiedział, że w przygotowaniach do realizacji inwestycji uczestniczy także powiat, który ma między innymi doprowadzić media do działki. Starostwo rozstrzygnęło przetarg na wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej i zawarło umowę w sprawie tymczasowego przyłącza energetycznego. Trwa procedura związana z uzbrojeniem działki w gaz. Powstaje projekt poszerzenia drogi dojazdowej do szpitala.

REKLAMA

Powiat żywiecki jest krajowym pionierem w dziedzinie realizacji inwestycji w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Starostwo kilka lat temu uznało, że nie opłaca się remontować starego, przeszło stuletniego szpitala, ponieważ wartość prac przekroczyłaby koszt stworzenia nowego. Władze powiatu zdecydowały, że będą szukać prywatnego partnera do budowy szpitala. Na inwestycję w Żywcu zdecydowała się firma InterHealth Canada, która specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej. Umowa została zawarta we wrześniu ubiegłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy szpital powstanie na żywieckich Polach Lisickich. Powierzchnia użytkowa wyniesie 18,4 tys. m kw. Do dyspozycji pacjentów będą między innymi tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny, a wiele dotychczasowych usług specjalistycznych zostanie rozszerzonych i powstaną nowe poradnie. W szpitalu planuje się uruchomienie oddziału ratunkowego z lądowiskiem dla helikopterów. Nowością będzie centrum kompleksowej opieki "One-stop-shop", czyli "wszystko pod jednym dachem". Dzięki tej metodzie spora część przeprowadzanych badań, oceny stanu zdrowia, leczenia oraz wypisów wykonywana będzie nawet podczas jednej wizyty.

Kanadyjczycy zapewniają, że system zarządzania sprawi, iż nowy szpital w Żywcu stanie się dwa razy bardziej efektywny od obecnego, choć będzie miał podobną liczbę łóżek. Firma InterHealth Canada oblicza, że dzięki inwestycji w powiecie przybędzie ok. 300 nowych miejsc pracy.

W budynku dotychczasowego szpitala powstanie nowoczesny kompleks geriatryczny. Według planów działać tam będą poradnie dla osób starszych, oddział opieki długoterminowej, kompleks domów spokojnej starości oraz hotel uzdrowiskowy.

InterHealth Canada prowadzi placówki medyczne między innymi w Turcji, Kuwejcie, Wielkiej Brytanii i w Ameryce Środkowej. (PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA