REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaworzno: Kampania na rzecz przyłączania posesji do kanalizacji

REKLAMA

Władze Jaworzna (Śląskie) namawiają właścicieli posesji, gdzie nieczystości trafiają do szamb, by - tam gdzie jest to możliwe - przyłączyli swe nieruchomości do miejskiej kanalizacji. Wyliczono, że może to być prawie trzykrotnie tańsze niż utrzymanie szamba.

W ramach prowadzonej kampanii w mieście zbadano prawidłowość eksploatacji przydomowych szamb oraz częstotliwość ich opróżniania. W ostatnich miesiącach mieszkańców Jaworzna odwiedzali członkowie specjalnie powołanego zespołu, w którego skład weszli funkcjonariusze Straży Miejskiej i pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK).

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszej kolejności skontrolowano posesje, mające techniczną możliwość podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. W środę podsumowano wyniki kontroli. Objęła ona blisko 230 nieruchomości. Aż 134 razy trzeba było spisywać protokoły stwierdzające nieprawidłowości; zawarto też 36 umów na podłączenie do kanalizacji.

"Dokładne sprawdzanie dokumentów potwierdzających odbiór ścieków z posesji, w niektórych przypadkach ujawniło ich fałszowanie przez mieszkańców. Takie działanie oprócz mandatu karnego, może zakończyć się nawet odrębnym postępowaniem. Jednak wciąż bez odpowiedzi pozostaje pytanie, gdzie trafiły te ścieki" - poinformował w środę rzecznik MPWIK w Jaworznie Sławomir Grucel.

Wodociągowcy przekonują, że wbrew powszechnemu przekonaniu, miejska kanalizacja jest znacznie tańsza niż regularne opróżnianie szamba. Konieczność jego częstego opróżniania jest uciążliwa nie tylko logistycznie, ale przede wszystkim finansowo, bo wywóz jednego metra sześciennego nieczystości kosztuje ok. 20 zł. Natomiast koszt odprowadzenia takiej samej ilości nieczystości do miejskiej kanalizacji wynosi obecnie 7,97 zł/m sześc.

REKLAMA

Wyliczono, że mieszkaniec Jaworzna średnio miesięcznie zużywa 2,5 m sześc. wody; czteroosobowa rodzina zużywa około 10 m sześc. miesięcznie, a więc 120 m sześc. rocznie. Podobna ilość ścieków musi zostać zgromadzona w zbiorniku bezodpływowym lub odprowadzona do kanalizacji. Rocznie oznacza to średni koszt 2,4 tys. zł w przypadku szamba (wraz z jego opróżnianiem) i niespełna 900 zł w przypadku korzystania z kanalizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponad 90-tysięczne Jaworzno realizuje wart ponad 200 mln zł projekt budowy i modernizacji kanalizacji, w większości finansowany z unijnych środków. Okazało się jednak, że stworzenie dostępu do kanalizacji nie wystarcza, by wszyscy właściciele nieruchomości przyłączyli do niej swoje posesje. Część mieszkańców woli pozostać przy szambach, tłumacząc to kosztami przyłączenia i korzystania z kanalizacji. Przedstawiciele spółki wodociągowej podjęli kampanię zachęcającą mieszkańców do przyłączenia do kanalizacji.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek utrzymania na nich czystości i porządku, m.in. poprzez przyłączenie posesji do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Podłączenie do kanalizacji nie jest wymagane jedynie wtedy, gdy budowa sieci lub przyłącza jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona lub nieruchomość wyposażona jest w przydomową oczyszczalnię ścieków. W pierwszym przypadku istnieje jednak obowiązek wyposażenia posesji w bezodpływowy zbiornik nieczystości ciekłych.

Przepisy mówią również, że właściciele nieruchomości posiadający zbiorniki bezodpływowe mają zgłosić je do gminnej ewidencji, zawrzeć umowę na opróżnianie tych zbiorników oraz dokonywać ich rocznych przeglądów. Nieczystości ciekłe muszą być usuwane z nieruchomości na tyle często, by nie doszło do zanieczyszczenia gleby i wód podziemnych, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Każdy wywóz nieczystości musi zostać potwierdzony właściwym dokumentem.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

REKLAMA

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA