REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podlaskie: Ponad 13,5 mln euro z UE na współpracę transgraniczną

REKLAMA

Ponad 13,5 mln euro może trafić do województwa podlaskiego w ramach realizacji wspólnych projektów podmiotów, w tym samorządów z regionu oraz ich partnerów z Białorusi - poinformował członek zarządu województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski.

Pieniądze pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2007-2013. Wnioskodawcami mogą być m.in. samorządy i organizacje pozarządowe z województw: podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego. W ramach drugiego naboru wniosków do podziału jest w sumie 43 mln euro.

REKLAMA

W środę na konferencji prasowej w Białymstoku Cieślukowski mówił o poszczególnych projektach podmiotów z województwa podlaskiego. Na działanie dotyczące ochrony środowiska, do rozdysponowania jest 17 mln euro. Otrzyma je siedem projektów, z których dwa pochodzą z województwa podlaskiego.

REKLAMA

Jednym z nich jest projekt złożony wspólnie przez Hajnówkę (Podlaskie) oraz Kamieniec na Białorusi, wart ponad 4 mln euro, gdzie unijne dofinansowanie wynosi 3,5 mln euro. W jego ramach w Hajnówce zostanie zmodernizowana, zaś w Kamieńcu wybudowana, oczyszczalnia ścieków.

Gmina Czeremcha (Podlaskie) i gmina Wysokie na Białorusi wybudują na swoim terenie sieć kanalizacyjną, łącznie w obu gminach powstanie ponad 21 km sieci. Wartość projektu sięga ponad 4 mln euro, a unijne wsparcie ok. 3,5 mln euro.

30 projektów otrzyma w sumie 28 mln euro dofinansowania przeznaczonego m.in. na inicjatywy społeczności lokalnych. Podmioty z województwa podlaskiego i ich partnerzy z Białorusi będą realizować łącznie dziesięć takich projektów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cieślukowski powiedział, że takie dofinansowanie otrzymają przede wszystkim szpitale. To m.in. wspólny projekt Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach i szpitala w Grodnie (Białoruś), gdzie wsparcie wynosi ponad 3,5 mln euro. W szpitalu w Suwałkach zostanie zmodernizowany i wyposażony w specjalistyczny sprzęt oddział onkologii i hematologii.

Drugim ważnym projektem - zdaniem Cieślukowskiego - jest projekt modernizacji Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy (Podlaskie) i szpitala psychoneurologicznego w Brześciu. Dofinansowanie wynosi prawie 1,8 mln euro.

Dofinansowanie otrzyma też projekt szpitala w Hajnówce i szpitala zakaźnego w Grodnie. Dzięki unijnemu wsparciu powstanie również hala sportowa w Suwałkach, a w Oszmianach na Białorusi - stadion.

Cieślukowski powiedział, że także na listach rezerwowych znalazły się projekty z Podlaskiego. Dodał, że dużą szansę na dofinansowanie ma projekt złożony przez Straż Pożarną w Hajnówce, wspólnie z samorządami z powiatu hajnowskiego oraz jednostki straży pożarnej na Białorusi, a dotyczący ścisłej współpracy służb pożarniczych obu krajów i zakupu sprzętu pożarniczego.

REKLAMA

Na liście rezerwowej znalazł się też projekt Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku i szpitala w Grodnie. Dotyczy on inwestycji w sprzęt i wyposażenie do diagnostyki udarów i intensywnej opieki medycznej. Cieślukowski powiedział, że projekt ma szansę na dofinansowanie dzięki przesunięciu pieniędzy z innych priorytetów. Dodał, że musi to jednak zatwierdzić Komisja Europejska.

Poinformował też, że wszystkie umowy powinny być podpisane do końca tego roku, a od połowy przyszłego powinny być wdrażane. Dodał, że na realizację projektów jest czas do końca 2015 roku.

Obecny na konferencji konsul generalny Białorusi w Białymstoku Aleksandr Berebenya powiedział, że głównym celem tych projektów jest pomoc ludziom. "Żeby normalnie żyć w tym XXI wieku" - ocenił. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA