Kategorie

Pomorskie: Samorządowcy obawiają się wzrostu opłat za odpady

Samorządowcy woj. pomorskiego obawiają się wzrostu opłat za wywóz odpadów po 1 lipca 2013 roku, kiedy wprowadzone zostaną w życie nowe rozwiązania tzw. ustawy śmieciowej, czyli znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Dyrektor Zakładu Komunalnego Gminy Kościerzyna Zbigniew Malek powiedział PAP, że gmina i miasto Kościerzyna oraz mieszkańcy "bardzo stracą po wejściu w życie ustawy".

"Gmina posiada własne składowisko odpadów w Gostomiu k. Kościerzyny, odpowiednio zmodernizowane i zabezpieczone, ma odpowiedni sprzęt, a teraz - zgodnie z nowelizacją ustawy - odpady z jej terenu są wożone (od sierpnia 2012 r. - PAP) na składowisko 50 km dalej, koło Starogardu Gdańskiego" - powiedział.

Reklama

Zgodnie z nowelizacją, do połowy 2012 r. samorządy województw miały czas na zaktualizowanie wojewódzkich planów gospodarki odpadami oraz wskazanie miejsc składowania i przetwarzania odpadów. Zgodnie z planem przyjętym przez sejmik woj. pomorskiego, gmina Kościerzyna swoje odpady musi dostarczać do zakładu utylizacji w Starym Lesie k. Starogardu.

Wojewódzki plan gospodarki odpadami określa m.in. podział województwa na tzw. subregiony. Wyznaczone składowiska mają obejmować obszar zamieszkały przez co najmniej 150 tys. mieszkańców.

Składowisko w Gostomiu k. Kościerzyny mogące działać do 2017 r. może teraz przyjmować tylko tzw. balast, np. popioły, gruz.

Także wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski uważa, że "ceny będą wyższe niż dotychczas, a gmina traci na tej ustawie". Wyjaśnił, że w celu obniżenia kosztów obsługi odbioru odpadów Kościerzyna wraz z 19 gminami powiatów kościerskiego i starogardzkiego tworzą Międzygminny Związek Wieżyca. Związek ma przeprowadzić przetarg na firmę wywożącą odpady.

Reklama

Zwrócił uwagę, że problemem będzie też wybranie sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów. Nowela daje gminom możliwość obliczania opłaty śmieciowej nie tylko od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, ale też na podstawie zużycia wody czy powierzchni lokalu. Zdaniem wójta, "to nie wyczerpuje możliwości naliczania, zwłaszcza na terenach wiejskich i na obszarach, gdzie są domki letniskowe".

Poinformował, że w wyborze najlepszego sposobu naliczania opłat ma pomóc zlecona przez gminy analiza finansowa i administracyjna. O wysokości opłaty śmieciowej będzie decydowała rada gminy.

Zdaniem wójta, gmina Kościerzyna przystąpi do realizacji ustawy od 1 lipca 2013 r. "Zamysł ustawy był dobry, a czy jej wykonanie jest właściwe, to zobaczymy" - dodał.

Także Dorota Marszałek-Jalowska z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Gdyni obawia się wzrostu opłat za wywóz odpadów. Poinformowała PAP, że w gminie trwają prace nad uchwałami, będącymi podstawą tworzonego systemu gospodarki odpadami. Ogłoszenie przetargów planowane jest na jesień 2012 r., a metoda naliczania opłat za wywóz śmieci ma być przyjęta pod koniec roku. "Teraz trwają burzliwe dyskusje na ten temat" - wyjaśniła.

Podkreśliła, że wyższe opłaty będą ponosili mieszkańcy, którzy nie będą segregować odpadów. Gdynia planuje prowadzić gospodarkę odpadami zgodnie z nowelizacją ustawy od 1 lipca 2013 r. Gdynia nie obawia się przetargu na firmę wywożącą odpady, bo w gminie nie ma takiej firmy komunalnej. Poinformowała, że wszystkie odpady wywożone są przez podmioty prywatne lub spółki komunalne innych gmin. W Gdyni 52 firmy mają pozwolenie na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców.

Marszałek-Jalowska uważa, że nowelizacja ustawy spowoduje rewolucję w gospodarce odpadami. Jej zdaniem, "nacisk na selektywną zbiórkę i segregację odpadów spowoduje wzrost poziomu odzysku i recyklingu odpadów". Obecnie większość śmieci zamiast do ponownego przetworzenia, trafia na wysypiska.

Gmina Gdynia liczy również na to, że zmniejszy się liczba dzikich wysypisk, bo powszechność opłaty powinna sprawić, że przestanie opłacać się nielegalne pozbywanie się odpadów.

Także wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej, Maciej Lisicki, obawia się wzrostu opłat.

Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku poinformowała PAP, że przetargi na wybór firm, które zajmą się na zlecenie miasta wywozem odpadów komunalnych, zostaną ogłoszone na początku 2013 r.

Gdańsk także nie obawia się przetargu na wybór firmy wywożącej odpady. Obecnie wszystkie odpady komunalne w gminie transportowane są przez firmy prywatne.

Także władze Gdańska liczą na to, że wejście w życie nowych przepisów spowoduje przede wszystkim zmniejszenie liczby nielegalnych wysypisk oraz wzrost poziomu odzysku i recyklingu odpadów. Zakładają, że wzrośnie jakość usług świadczonych przez odbierających odpady.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła w życie od 1 stycznia 2012 r. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 roku na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?