reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dolnośląskie: Część gmin krytykuje nowe zasady gospodarki odpadami

Dolnośląskie: Część gmin krytykuje nowe zasady gospodarki odpadami

Część dolnośląskich gmin obawia się upadku swoich spółek komunalnych w związku z nowymi regulacjami tzw. ustawy śmieciowej. Nowej ustawy nie krytykują gminy, w których odbiorem śmieci zajmują się firmy prywatne.

Prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz samorządowcy z kilku gmin byłego województwa jeleniogórskiego, m.in. Karpacza czy Lwówka Śląskiego, krytycznie podchodzą do rozwiązań nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

W Bolesławcu odbiorem i zagospodarowaniem większości odpadów zajmuje się spółka komunalna, ale - jak powiedział PAP prezydent - w mieście działa też firma prywatna. "Zatem jest konkrecja na rynku, co niby miała dopiero zapewnić nowa regulacja". Dodał, że "nowa regulacja taki wybór ograniczy, ponieważ gmina wybierze w przetargu firmę i to z jej usług będą musieli korzystać mieszkańcy".

Wybór firmy w przetargu - zdaniem Romana - może doprowadzić do upadku "dobrze działającej" spółki komunalnej. "W przetargu głównym kryterium wyboru jest cena, nie zaś jakość. Jeżeli nasza spółka przegra, będę musiał zwolnić 60 osób" - mówił prezydent. Bolesławiec zainwestował w rozwój spółki ok. 10 mln zł.

Roman obawia się, że w przetargach wystartują firmy, które zastosują ceny dumpingowe. "Takie doświadczenia mają już Czesi, których rynek zdominowały firmy niemieckie. Mówią nam, aby nie iść tą drogą" - mówił prezydent.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Marek Mielczarek przyznaje, że nowe regulacje budzą emocję wśród części samorządowców.

"W kompetencji gmin leży również sposób zagospodarowania odpadów i tutaj mogą one angażować swoje spółki komunalne bezprzetargowo. I tak już się dzieje. Te spółki będą mogły również startować w przetargach na wywóz odpadów od mieszkańców. Z racji dotychczasowej pozycji rynkowej znajdują się one w pozycji trochę uprzywilejowanej. Oczywiście mogą tu wystąpić pewne zakłócenia rynkowe, ale techniki dumpingowe mają +krótkie nogi+ i można im przeciwdziałać w ramach obowiązującego prawa zamówień publicznych i kodeksu cywilnego" - powiedział Mielczarek.

W Wałbrzychu do końca 2012 r. ma zostać uchwalonych kilka uchwał określających zasady gospodarowania odpadami komunalnymi i obowiązki mieszkańców w tym zakresie.

"Analizowane są również koszty systemu w celu ustalenia stawki opłaty, jaką będą ponosić mieszkańcy. Ponadto przygotowywany jest przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych. Zostanie on ogłoszony w styczniu 2013 r." - podała PAP kierownik biura nadzoru nad mieniem i wspólnot mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu Aleksandra Winiarska.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama