reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Śląskie: Projekt powołania szkół sportowych dla dzieci niepełnosprawnych

Śląskie: Projekt powołania szkół sportowych dla dzieci niepełnosprawnych

Naukę w klasach sportowych od szkoły podstawowej zakłada projekt powołania Zespołu Społecznych Zintegrowanych Szkół Sportowych "Razem" w województwie śląskim. Nad jego realizacją czuwa komitet honorowy składający się m.in. z samorządowców i wykładowców.

Spotkanie komitetu honorowego w sprawie powołania szkół sportowych dla niepełnosprawnych odbyło się w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

Inicjatywa powołania Zespołu Społecznych Zintegrowanych Szkół Sportowych "Razem" pojawiła się ponad rok temu. Jak wyjaśnił zaangażowany w projekt instruktor aktywnej rehabilitacji Mirosław Pawłowski, ma to być szkoła "inna niż wszystkie", której absolwenci zajmą się sportem także po jej ukończeniu. "Musimy jednak najpierw przekonać rodziców dzieci niepełnosprawnych do pomysłu, żeby posłali dziecko do szkoły sportowej, w której będzie się stykało na co dzień z rywalizacją. Nie jest to łatwe" - powiedział podczas spotkania w Katowicach Pawłowski.

Prezes Śląskiego Związku Uczniowskich Klubów Sportowych Andrzej Wróblewski poinformował, że rozpoczęły się starania o ulokowanie placówek w dwóch miastach - Sosnowcu i Myszkowie. Związek jest zainteresowany już dwoma konkretnymi placówkami, ale rozmowy z samorządowcami nadal trwają. Osoby zaangażowane w projekt zamierzają uruchomić klasy pierwsze szkoły podstawowej i gimnazjalnej w roku szkolnym 2013/2014.

Przewodniczący komitetu poseł Marek Plura z PO wyjaśnił, że pomysłodawcy chcą, aby liczba dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych w klasach była mniej więcej równa - inaczej niż jest w klasach integracyjnych, gdzie liczba dzieci niepełnosprawnych to najwyżej pięcioro uczniów. Proporcje pół na pół - jego zdaniem - zdejmą z dzieci niepełnosprawnych "poczucie inności".

Kwestia finansowania szkoły nie została jeszcze rozstrzygnięta. Plura zastrzegł, że "nie byłaby to szkoła, w której rodzice partycypowaliby w czesnym". Do jej utrzymania powinny wystarczyć dotacje z budżetu państwa, a w razie potrzeby stowarzyszenie będzie się starać o dodatkowe środki. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama