reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Olsztyn: Lokatorzy wycofują pozwy przeciw gminie ws. podwyżki czynszu

Olsztyn: Lokatorzy wycofują pozwy przeciw gminie ws. podwyżki czynszu

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Olsztynie wycofują z sądu pozwy przeciw gminie o nieuzasadnione podwyżki czynszów. Najemcy zdecydowali się na rezygnację z postępowania w sądzie po niekorzystnych dla nich wyrokach.

Poinformowała o tym reprezentująca lokatorów Natalia Gątarska, która jest także najemcą mieszkania komunalnego w Olsztynie.

Na początku sierpnia sąd rejonowy w Olsztynie oddalił pierwsze trzy pozwy najemców, którzy zaskarżyli gminę o nieuzasadnione podwyżki czynszów.

Gątarska powiedziała, że lokatorzy, którzy złożyli pojedyncze pozwy zdecydowali się na ich wycofanie. Także najemcy, którzy w pozwie zbiorowym skarżą gminę wycofują go z sądu.

"Widzimy po pierwszym rozstrzygnięciu sądowym, że kolejne procesy nie mają sensu. Nie będziemy ponosić nieuzasadnionych kosztów, bo nas na to nie stać" - powiedziała Gątarska. Dodała, że lokatorzy, którzy przegrali pierwszą sprawę w sądzie nie będą także składać apelacji.

Jak podkreśliła najemcy mieszkań komunalnych w Olsztynie chcą założyć stowarzyszenie i w ten sposób uczestniczyć w uchwalaniu uchwał ich dotyczących.

Dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Karpowicz powiedział, że "jest otwarty na współpracę z lokatorami".

"Im więcej głosów w dyskusji tym lepiej. Najemcy mogą uczestniczyć w tworzeniu prawa współpracując z radnymi czy z wydziałem do spraw lokali komunalnych w urzędzie miasta" - zaznaczył.

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Olsztynie wystąpili przeciw gminie, bo nie zgadzają się na 130-proc. podwyżkę czynszu. Kwestionowali także sposób naliczenia stawki bazowej.

Do końca lipca lokatorzy mieszkań komunalnych w Olsztynie za metr kwadratowy płacili 2,89 zł, a po podwyżce od 1 sierpnia - 6,24 zł.

Sąd oddalając pierwsze pozwy najemców ocenił, że gmina miała prawo do "skokowej podwyżki czynszu". Jednocześnie sąd przyznał rację lokatorom, wskazując, że prezydent Olsztyna zarządzeniem podał źle wyliczoną, bo zawyżoną o 32 grosze nową stawkę czynszu.

Według najemców, gdy prezydent podpisywał zarządzenia ws. podwyżek czynszów, obowiązywało już obwieszczenie wojewody warmińsko-mazurskiego, który ustalił wskaźnik kosztu odtworzenia jednego metra kw. na 4440 zł. Z wyliczeń lokatorów wynika, że przy takim wskaźniku stawka bazowa czynszu powinna wynieść 5,92 zł za metr kw. Natomiast prezydent - według lokatorów - posłużył się wskaźnikiem wyższym, niekorzystnym dla lokatorów i w ten sposób zawyżył stawkę bazową czynszu do 6,24 zł za metr kw. Prezydent skorygował tę stawkę zarządzeniem wydanym w lipcu, gdy lokatorzy złożyli już pozwy w sądzie. Ostatecznie stawka bazowa po podwyżce wynosi 5,92 zł za metr kw.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama