reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Opolskie: samorząd za stworzeniem strefy ekonomicznej

Opolskie: samorząd za stworzeniem strefy ekonomicznej

Samorząd województwa jesienią zamierza wnioskować do rządu o utworzenie Opolskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w związku z projektem utworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej - zapowiedziały władze samorządowe województwa opolskiego.

Zdaniem marszałka województwa opolskiego Józefa Sebesty, ściąganie inwestorów i tworzenie miejsc pracy w regionie - to najważniejszy element programu utworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej. "Gdy będzie praca i związane z nią poczucie bezpieczeństwa, młodzi ludzie zechcą zakładać rodziny" - tłumaczy Sebesta.

Stąd pomysł, by tereny inwestycyjne całego województwa objąć Specjalną Strefą Ekonomiczną, która daje duże ulgi podatkowe inwestorom. Zdaniem władz regionu na początek strefa mogłaby objąć 1000 hektarów. "Łącznie w województwie mamy 5 tys. ha terenów inwestycyjnych" - powiedział Sebesta.

Przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Wierdak dodał, że gdyby postawa przedstawicieli wałbrzyskiej czy katowickiej strefy ekonomicznej była inna, to region opolski nie zabiegałby o utworzenie własnej strefy. "Bliższa koszula ciału, dlatego jeśli pojawiał się inwestor, to częściej trafiał na Górny czy Dolny Śląsk, gdzie funkcjonują strefy, niż do nas" - wyjaśnił PAP Wierdak.

Województwo opolskie chce też dążyć do tego, by - w związku z utworzeniem Specjalnej Strefy Demograficznej - obniżyć w regionie koszty pracy. Mówi się też o wprowadzeniu zmian w sposobie opodatkowania - opolanie mieliby płacić podatki nie od osoby czy małżeństwa, ale od rodziny - uwzględniające liczbę dzieci.

"Eksperci ogólnokrajowi, którzy pracują z nami nad założeniami Specjalnej Strefy Demograficznej, stwierdzili, że nie byłyby to rozwiązania niezgodne z konstytucją. Stanowiłoby co najwyżej wyłom prawny. Tak jak jest właśnie w przypadku stref ekonomicznych w kwestii stosowanych tam ulg w podatkach" - mówi Sebesta.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, wiceprezydenta Centrum im. Adama Smitha, które współpracuje z Opolskim przy tworzeniu założeń Specjalnej Strefy Demograficznej, specjalne uwarunkowania dotyczące kosztów pracy czy podatków na Opolszczyźnie to nawet nie "wyłom prawny" tylko "rozwiązanie szczegółowe".

"Mają pomóc wyciągnąć województwo opolskie z dramatycznej zapaści demograficznej, w jakiej się znajduje" - uważa Sadowski.

Specjalna Strefa Demograficzna to pilotażowy projekt dotyczący utworzenia pakietów rozwiązań, które miałyby przeciwdziałać wyludnianiu się regionu. W ramach Strefy miałyby być realizowane cztery pakiety: żłobkowo-przedszkolny; edukacyjny; pakiet praca oraz pakiet "zachód słońca" dla seniorów.

W ramach pakietu żłobkowo-przedszkolnego władze województwa zapowiadają np. różnicowanie opłat za żłobki czy przedszkola w zależności od liczby dzieci w rodzinie oraz dodatkowe pieniądze na wydłużanie godzin pracy placówek czy środki na finansowanie szkoleń i opłacania opiekunek domowych. Wszystko po to, by rodzicom ułatwić podejmowanie pracy i decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama