reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Opolskie: samorząd za stworzeniem strefy ekonomicznej

Opolskie: samorząd za stworzeniem strefy ekonomicznej

Samorząd województwa jesienią zamierza wnioskować do rządu o utworzenie Opolskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w związku z projektem utworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej - zapowiedziały władze samorządowe województwa opolskiego.

Zdaniem marszałka województwa opolskiego Józefa Sebesty, ściąganie inwestorów i tworzenie miejsc pracy w regionie - to najważniejszy element programu utworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej. "Gdy będzie praca i związane z nią poczucie bezpieczeństwa, młodzi ludzie zechcą zakładać rodziny" - tłumaczy Sebesta.

Stąd pomysł, by tereny inwestycyjne całego województwa objąć Specjalną Strefą Ekonomiczną, która daje duże ulgi podatkowe inwestorom. Zdaniem władz regionu na początek strefa mogłaby objąć 1000 hektarów. "Łącznie w województwie mamy 5 tys. ha terenów inwestycyjnych" - powiedział Sebesta.

Przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Wierdak dodał, że gdyby postawa przedstawicieli wałbrzyskiej czy katowickiej strefy ekonomicznej była inna, to region opolski nie zabiegałby o utworzenie własnej strefy. "Bliższa koszula ciału, dlatego jeśli pojawiał się inwestor, to częściej trafiał na Górny czy Dolny Śląsk, gdzie funkcjonują strefy, niż do nas" - wyjaśnił PAP Wierdak.

Województwo opolskie chce też dążyć do tego, by - w związku z utworzeniem Specjalnej Strefy Demograficznej - obniżyć w regionie koszty pracy. Mówi się też o wprowadzeniu zmian w sposobie opodatkowania - opolanie mieliby płacić podatki nie od osoby czy małżeństwa, ale od rodziny - uwzględniające liczbę dzieci.

"Eksperci ogólnokrajowi, którzy pracują z nami nad założeniami Specjalnej Strefy Demograficznej, stwierdzili, że nie byłyby to rozwiązania niezgodne z konstytucją. Stanowiłoby co najwyżej wyłom prawny. Tak jak jest właśnie w przypadku stref ekonomicznych w kwestii stosowanych tam ulg w podatkach" - mówi Sebesta.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, wiceprezydenta Centrum im. Adama Smitha, które współpracuje z Opolskim przy tworzeniu założeń Specjalnej Strefy Demograficznej, specjalne uwarunkowania dotyczące kosztów pracy czy podatków na Opolszczyźnie to nawet nie "wyłom prawny" tylko "rozwiązanie szczegółowe".

"Mają pomóc wyciągnąć województwo opolskie z dramatycznej zapaści demograficznej, w jakiej się znajduje" - uważa Sadowski.

Specjalna Strefa Demograficzna to pilotażowy projekt dotyczący utworzenia pakietów rozwiązań, które miałyby przeciwdziałać wyludnianiu się regionu. W ramach Strefy miałyby być realizowane cztery pakiety: żłobkowo-przedszkolny; edukacyjny; pakiet praca oraz pakiet "zachód słońca" dla seniorów.

W ramach pakietu żłobkowo-przedszkolnego władze województwa zapowiadają np. różnicowanie opłat za żłobki czy przedszkola w zależności od liczby dzieci w rodzinie oraz dodatkowe pieniądze na wydłużanie godzin pracy placówek czy środki na finansowanie szkoleń i opłacania opiekunek domowych. Wszystko po to, by rodzicom ułatwić podejmowanie pracy i decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama