reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Samorząd Rudy Śląskiej przejmie dworzec kolejowy

Samorząd Rudy Śląskiej przejmie dworzec kolejowy

Po długich staraniach samorząd Rudy Śląskiej przejmie w dzierżawę zabytkowy budynek dworca kolejowego w Chebziu - dzielnicy miasta. Samorządowcy chcą, by zaniedbany i systematycznie dewastowany obiekt odzyskał dawną świetność.

Kompleks stacyjny w Chebziu powstał pod koniec XIX wieku i składał się m.in. z budynku głównego dworca, budynku biurowego, poczty, warsztatów i zabudowań peronu. Jednym z ciekawszych obiektów zabytkowych w tym kompleksie jest budynek kolejowy, z elewacją z różnokolorowej cegły z odsłoniętą stalową konstrukcją.

Kolejne akty wandalizmu pogarszały stan techniczny obiektu i sprawiły, że przed dwoma laty usunięto go ze Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Teraz jest szansa, że rudzka stacja kolejowa powróci w szeregi śląskiego dziedzictwa poprzemysłowego i po remoncie wróci na prestiżowy szlak.

W najbliższy czwartek dotychczasowy właściciel dworca - Polskie Koleje Państwowe - formalnie przekażą władzom miasta zabytkowy budynek. W przyszłości samorząd planuje częściową zmianę jego funkcji. Chodzi o adaptację innych niż hala dworcowa pomieszczeń na potrzeby działalności użytku publicznego lub komercyjnej. Ich zagospodarowanie nie zakłóci jednak podstawowego, czyli komunikacyjnego przeznaczenia budynku.

Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic przypomniała w piątek, że samorząd od dawna zabiegał o przywrócenie dworca w Chebziu do należytego stanu technicznego. "Wielokrotnie zwracaliśmy się z prośbą do właściciela obiektu o wykonanie niezbędnych prac remontowych. Niestety bezskutecznie. Teraz dzięki przejęciu dworca przez miasto jest szansa, że odzyska on swój dawny blask" - uważa prezydent miasta.

Dotychczas PKP nie miały pieniędzy na remont dworca, a miasto nie miało przesłanek prawnych do wykonania tam jakichkolwiek robót renowacyjnych we własnym zakresie. Dworzec jest bowiem własnością Skarbu Państwa, zarządzaną dotąd przez kolej.

Aby uniknąć całkowitej dewastacji dworca, władze Rudy Śląskiej oraz PKP zaczęły rozważać trzy możliwości działania, służące uchronieniu obiektu przed kompletnym zniszczeniem. W grę wchodziło całkowite przejęcie dworca przez samorząd, wieloletnia dzierżawa lub utworzenie spółki o charakterze związku transportowego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ten ostatni wariant został jednak przez gminę odrzucony.

Ostatecznie do czasu przejęcia własności dworca miasto zdecydowało się na podpisanie umowy dzierżawy. Decyzja podyktowana była przede wszystkim tym, że procedura związana z przejęciem obiektu przez samorząd ciągnęłoby się miesiącami, a to narażałoby zabytkowy budynek na dalsze spustoszenie.

Pierwsze skutki starań władz miasta o przejęcie budynku dworca widać już teraz. Dzięki nim PKP oczyściło kilka tygodni temu elewację budynku, którą od dłuższego czasu szpeciło graffiti.

Pierwszy budynek dworca kolejowego w Chebziu został wybudowany w 1859 r. Obecnie używany kompleks stacyjny powstał pod koniec XIX wieku i składał się m.in. z budynku głównego dworca, budynku biurowego, poczty, warsztatów i zabudowań peronu. Oprócz peronu dolnego, który obsługuje linię kolejową nr 137, do stacji należy także peron górny, znajdujący się po drugiej stronie budynku stacyjnego. Na stacji kolejowej zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Śląskich do Gliwic, Katowic, Dąbrowy Górniczej, Ząbkowic, Zawiercia i Częstochowy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama