REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd Rudy Śląskiej przejmie dworzec kolejowy

REKLAMA

Po długich staraniach samorząd Rudy Śląskiej przejmie w dzierżawę zabytkowy budynek dworca kolejowego w Chebziu - dzielnicy miasta. Samorządowcy chcą, by zaniedbany i systematycznie dewastowany obiekt odzyskał dawną świetność.

Kompleks stacyjny w Chebziu powstał pod koniec XIX wieku i składał się m.in. z budynku głównego dworca, budynku biurowego, poczty, warsztatów i zabudowań peronu. Jednym z ciekawszych obiektów zabytkowych w tym kompleksie jest budynek kolejowy, z elewacją z różnokolorowej cegły z odsłoniętą stalową konstrukcją.

REKLAMA

REKLAMA

Kolejne akty wandalizmu pogarszały stan techniczny obiektu i sprawiły, że przed dwoma laty usunięto go ze Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Teraz jest szansa, że rudzka stacja kolejowa powróci w szeregi śląskiego dziedzictwa poprzemysłowego i po remoncie wróci na prestiżowy szlak.

W najbliższy czwartek dotychczasowy właściciel dworca - Polskie Koleje Państwowe - formalnie przekażą władzom miasta zabytkowy budynek. W przyszłości samorząd planuje częściową zmianę jego funkcji. Chodzi o adaptację innych niż hala dworcowa pomieszczeń na potrzeby działalności użytku publicznego lub komercyjnej. Ich zagospodarowanie nie zakłóci jednak podstawowego, czyli komunikacyjnego przeznaczenia budynku.

Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic przypomniała w piątek, że samorząd od dawna zabiegał o przywrócenie dworca w Chebziu do należytego stanu technicznego. "Wielokrotnie zwracaliśmy się z prośbą do właściciela obiektu o wykonanie niezbędnych prac remontowych. Niestety bezskutecznie. Teraz dzięki przejęciu dworca przez miasto jest szansa, że odzyska on swój dawny blask" - uważa prezydent miasta.

REKLAMA

Dotychczas PKP nie miały pieniędzy na remont dworca, a miasto nie miało przesłanek prawnych do wykonania tam jakichkolwiek robót renowacyjnych we własnym zakresie. Dworzec jest bowiem własnością Skarbu Państwa, zarządzaną dotąd przez kolej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uniknąć całkowitej dewastacji dworca, władze Rudy Śląskiej oraz PKP zaczęły rozważać trzy możliwości działania, służące uchronieniu obiektu przed kompletnym zniszczeniem. W grę wchodziło całkowite przejęcie dworca przez samorząd, wieloletnia dzierżawa lub utworzenie spółki o charakterze związku transportowego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ten ostatni wariant został jednak przez gminę odrzucony.

Ostatecznie do czasu przejęcia własności dworca miasto zdecydowało się na podpisanie umowy dzierżawy. Decyzja podyktowana była przede wszystkim tym, że procedura związana z przejęciem obiektu przez samorząd ciągnęłoby się miesiącami, a to narażałoby zabytkowy budynek na dalsze spustoszenie.

Pierwsze skutki starań władz miasta o przejęcie budynku dworca widać już teraz. Dzięki nim PKP oczyściło kilka tygodni temu elewację budynku, którą od dłuższego czasu szpeciło graffiti.

Pierwszy budynek dworca kolejowego w Chebziu został wybudowany w 1859 r. Obecnie używany kompleks stacyjny powstał pod koniec XIX wieku i składał się m.in. z budynku głównego dworca, budynku biurowego, poczty, warsztatów i zabudowań peronu. Oprócz peronu dolnego, który obsługuje linię kolejową nr 137, do stacji należy także peron górny, znajdujący się po drugiej stronie budynku stacyjnego. Na stacji kolejowej zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Śląskich do Gliwic, Katowic, Dąbrowy Górniczej, Ząbkowic, Zawiercia i Częstochowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

REKLAMA

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

REKLAMA