REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie partie byśmy teraz zagłosowali? Ilu Polaków ufa politykom? Którym najbardziej? [badania CBOS - styczeń 2024 r.]

Ilu Polaków ufa politykom? Którym najbardziej? Na jakie partie byśmy zagłosowali? [badanie CBOS - styczeń 2024 r.]
Ilu Polaków ufa politykom? Którym najbardziej? Na jakie partie byśmy zagłosowali? [badanie CBOS - styczeń 2024 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2024 roku największa grupa Polaków ufa Szymonowi Hołowni, Rafałowi Trzaskowskiemu oraz Andrzejowi Dudzie cieszą się największym zaufaniem społecznym. Z największą nieufnością spotyka się Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Koalicja Obywatelska może liczyć na 29 proc. głosów; PiS - 24 proc.; Trzecia Droga - 14 proc.; Konfederacja - 11 proc.; a Lewica - 9 proc. - tak wynika z sondażów CBOS przeprowadzonych w II połowie stycznia 2024 r..

Poparcie dla partii politycznych w styczniu 2024 roku 

W drugiej połowie stycznia, po raz kolejny w tym miesiącu, CBOS zapytał Polaków za pośrednictwem sondażu telefonicznego o ich aktualne preferencje wyborcze.

Na temat swoich sympatii partyjnych wypowiedziało się 79 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę. To o 1 punkt procentowy mniej, niż w pierwszej połowie stycznia i 2 punkty procentowe mniej, niż w grudniu zeszłego roku.

W końcu stycznia na czele rankingu popularności partii politycznych znalazła się – Koalicja Obywatelska popierana przez 29 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. PiS znalazł się na drugim miejscu i obecnie może liczyć na głosy niespełna jednej czwartej respondentów chcących wziąć udział w wyborach (24 proc).

W porównaniu z sondażem z pierwszej połowy stycznia poparcie dla PiS obniżyło się o 5 punktów procentowych, zaś – zestawiając z wynikiem z grudnia – o 6 punktów. Z kolei notowania KO w odniesieniu do grudnia poprawiły się o 4 punkty procentowe i w ciągu ostatnich tygodni ten wynik się nie zmienił.

Na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga, na którą chce oddać swój głos 14 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W porównaniu z pierwszą połową stycznia ugrupowanie to zyskało 4 punkty procentowe, lekko przekraczając również swój grudniowy wynik.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja WiN z poparciem co dziewiątego z uczestników wyborów (11 proc.). Jak napisano w komunikacie CBOS "w ciągu ostatnich dwóch miesięcy notowania tego ugrupowania znalazły się na lekko rysującej się linii wznoszącej".

Ostatnie miejsce wśród ugrupowań mających swoich przedstawicieli w parlamencie zajęła Lewica, mająca wśród zdeklarowanych wyborców 9 proc. sympatyków. W porównaniu z pierwszą połową stycznia Lewica poprawiła swoje notowania o 2 punkty procentowe, osiągając tym samym wynik z grudnia.

Co dwudziesty z zdeklarowanych uczestników głosowania (5 proc., w stosunku do poprzedniego pomiaru wzrost o 1 punkt procentowy) oddałby głos na jakieś inne ugrupowanie niż te, które obecnie wchodzą w skład parlamentu. Mniej wyborców niż w pierwszej połowie stycznia, bo co jedenasty z ankietowanych wybierających się na wybory (9 proc., spadek o 3 punkty procentowe), nie potrafi powiedzieć, na którą z partii lub z ugrupowań by głosował.

****
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 22 do 26 stycznia 2024 r. na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ mrr/

REKLAMA

Którym politykom Polacy ufają, a którym nie?

W styczniu wśród badanych przez CBOS największym 54 proc. zaufaniem cieszy się marszałek Sejmu Szymon Hołownia (bez zmian w stosunku do grudnia ub.r.); 31 proc. ankietowanych nie ufa marszałkowi (wzrost o 3 punkty procentowe).

Kolejne miejsca w rankingu zajmują prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda - obu politykom ufa po 46 proc. respondentów. W porównaniu z grudniem odsetek ufających Trzaskowskiemu nie zmienił się, a odsetek ufających Andrzejowi Dudzie spadł o 5 punktów procentowych. Prezydentowi stolicy nie ufa 35 proc. (spadek o 4 punkty procentowe). Prezydentowi Dudzie nie ufa 42 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe).

Zaufanie do wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza deklaruje 44 proc. badanych (spadek o 3 punkty procentowe). Liderowi PSL nie ufa 27 proc. badanych (wzrost o 2 punkty procentowe).

Na kolejnym miejscu uplasował się premier Donald Tusk, któremu ufa 43 proc. respondentów (wzrost deklaracji zaufania o 5 punktów procentowych). Szefowi rządu nie ufa 44 proc. respondentów (spadek o 5 punktów procentowych).

B. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu (PiS) ufa w styczniu 37 proc. badanych (o 5 punktów procentowych mniej niż w grudniu ub.r.); 53 proc. respondentów deklaruje nieufność do jego osoby (o 5 punktów więcej niż przed miesiącem).

Wicemarszałkowi Sejmu Krzysztofowi Bosakowi (Konfederacja) ufa 35 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe); nie ufa mu 34 proc badanych (spadek o 2 punkty procentowe).

Szefowej resortu edukacji Barbarze Nowackiej ufa 34 proc. (wzrost o 5 punktów procentowych); nie ufa jej 23 proc. (wzrost o 4 punkty procentowe).

Ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi ufa 32 proc. (wzrost o 6 punktów procentowych); nie ufa mu 24 proc. (wzrost o 11 punktów procentowych).

Po 32 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do szefa MSZ Radosława Sikorskiego, szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W przypadku tych trzech polityków większe są jednak grupy nieufających im (odpowiednio 38 proc., 41 proc. i 58 proc.). Liderowi PiS ubyły w rankingu zaufania 4 punkty procentowe, natomiast o 3 punkty procentowe wzrosła nieufność.

Nieznacznie mniejsze odsetki badanych ufają marszałek Senatu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej (31 proc.), wicemarszałkowi Sejmu Włodzimierzowi Czarzastemu (30 proc.) i szefowi MAP Borysowi Budce (30 proc.). O ile jednak w przypadku Włodzimierza Czarzastego grupy deklarujących zaufanie i nieufność do jego osoby są równoliczne, to w przypadku Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Borysa Budki nieufający im są w przewadze (nieufność do nich deklaruje odpowiednio 33 proc. i 36 proc. badanych). W porównaniu z grudniem nie odnotowano istotnych zmian w społecznym odbiorze tej trójki polityków.

25 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza i tyle samo (25 proc.) wyraża nieufność do jego osoby.

Najmniejsza grupa respondentów deklaruje zaufanie do najmniej rozpoznawalnego z uwzględnionej w badaniu siedemnastki wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Wraz ze wzrostem jego rozpoznawalności minimalnie (po 2 punkty procentowe) wzrosły zarówno odsetki ufających mu (do 21 proc.), jak i deklarujących wobec niego nieufność (do 13 proc.).

****
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 11 do 21 stycznia 2024 roku na próbie liczącej 1015 osób (w tym: 59,8 proc. metodą CAPI, 27,0 proc. – CATI i 13,2 proc. – CAWI).(PAP)
reb/ par/

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

REKLAMA

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

Bon energetyczny przyjęty przez rząd. Ma mieć wartość od 300 do 1200 zł, przy progach dochodowych 2500 lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie

Ustawa o bonie energetycznym została przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jak wynika z nowych regulacji bon energetyczny będzie świadczeniem dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wartość bonu energetycznego to przedział od 300 do 1200 zł. Wniosek o wypłatę bonu będzie można złożyć od 15 lipca do 30 września 2024 r.

REKLAMA

Jak zapłacić 100 zł zamiast 460 zł za bilet z Warszawy do Wiednia? Rusza wielka akcja PKP Intercity

Ministerstwo Infrastruktury informuje o kampanii "20 tysięcy biletów na 20 lat Polski w Unii Europejskiej", która inauguruje obchody rocznicy 20-lecia obecności Polski w UE w obszarze infrastruktury. W ramach promocyjnej oferty PKP Intercity będzie można nawet za 20 proc. ceny regularnej udać się pociągiem do Wiednia, Pragi, Berlina czy Budapesztu.

Majówka z mObywatelem. Zobacz, jak wykorzystać aplikację w hotelu, pociągu czy wypożyczalni sprzętu sportowego

W okresie majówki, kiedy większość z nas planuje odpoczynek i wyrusza w podróż, warto pamiętać o wygodnych i bezpiecznych narzędziach. Aplikacja mObywatel to nie tylko cyfrowy portfel na dokumenty, ale także wszechstronny asystent, który ułatwia codzienne życie. Dlaczego warto spędzić majówkę z mObywatelem?

REKLAMA