REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie partie byśmy teraz zagłosowali? Ilu Polaków ufa politykom? Którym najbardziej? [badania CBOS - styczeń 2024 r.]

Ilu Polaków ufa politykom? Którym najbardziej? Na jakie partie byśmy zagłosowali? [badanie CBOS - styczeń 2024 r.]
Ilu Polaków ufa politykom? Którym najbardziej? Na jakie partie byśmy zagłosowali? [badanie CBOS - styczeń 2024 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2024 roku największa grupa Polaków ufa Szymonowi Hołowni, Rafałowi Trzaskowskiemu oraz Andrzejowi Dudzie cieszą się największym zaufaniem społecznym. Z największą nieufnością spotyka się Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Koalicja Obywatelska może liczyć na 29 proc. głosów; PiS - 24 proc.; Trzecia Droga - 14 proc.; Konfederacja - 11 proc.; a Lewica - 9 proc. - tak wynika z sondażów CBOS przeprowadzonych w II połowie stycznia 2024 r..

Poparcie dla partii politycznych w styczniu 2024 roku 

W drugiej połowie stycznia, po raz kolejny w tym miesiącu, CBOS zapytał Polaków za pośrednictwem sondażu telefonicznego o ich aktualne preferencje wyborcze.

Na temat swoich sympatii partyjnych wypowiedziało się 79 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę. To o 1 punkt procentowy mniej, niż w pierwszej połowie stycznia i 2 punkty procentowe mniej, niż w grudniu zeszłego roku.

W końcu stycznia na czele rankingu popularności partii politycznych znalazła się – Koalicja Obywatelska popierana przez 29 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. PiS znalazł się na drugim miejscu i obecnie może liczyć na głosy niespełna jednej czwartej respondentów chcących wziąć udział w wyborach (24 proc).

W porównaniu z sondażem z pierwszej połowy stycznia poparcie dla PiS obniżyło się o 5 punktów procentowych, zaś – zestawiając z wynikiem z grudnia – o 6 punktów. Z kolei notowania KO w odniesieniu do grudnia poprawiły się o 4 punkty procentowe i w ciągu ostatnich tygodni ten wynik się nie zmienił.

Na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga, na którą chce oddać swój głos 14 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W porównaniu z pierwszą połową stycznia ugrupowanie to zyskało 4 punkty procentowe, lekko przekraczając również swój grudniowy wynik.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja WiN z poparciem co dziewiątego z uczestników wyborów (11 proc.). Jak napisano w komunikacie CBOS "w ciągu ostatnich dwóch miesięcy notowania tego ugrupowania znalazły się na lekko rysującej się linii wznoszącej".

Ostatnie miejsce wśród ugrupowań mających swoich przedstawicieli w parlamencie zajęła Lewica, mająca wśród zdeklarowanych wyborców 9 proc. sympatyków. W porównaniu z pierwszą połową stycznia Lewica poprawiła swoje notowania o 2 punkty procentowe, osiągając tym samym wynik z grudnia.

Co dwudziesty z zdeklarowanych uczestników głosowania (5 proc., w stosunku do poprzedniego pomiaru wzrost o 1 punkt procentowy) oddałby głos na jakieś inne ugrupowanie niż te, które obecnie wchodzą w skład parlamentu. Mniej wyborców niż w pierwszej połowie stycznia, bo co jedenasty z ankietowanych wybierających się na wybory (9 proc., spadek o 3 punkty procentowe), nie potrafi powiedzieć, na którą z partii lub z ugrupowań by głosował.

****
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 22 do 26 stycznia 2024 r. na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ mrr/

REKLAMA

Którym politykom Polacy ufają, a którym nie?

W styczniu wśród badanych przez CBOS największym 54 proc. zaufaniem cieszy się marszałek Sejmu Szymon Hołownia (bez zmian w stosunku do grudnia ub.r.); 31 proc. ankietowanych nie ufa marszałkowi (wzrost o 3 punkty procentowe).

Kolejne miejsca w rankingu zajmują prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda - obu politykom ufa po 46 proc. respondentów. W porównaniu z grudniem odsetek ufających Trzaskowskiemu nie zmienił się, a odsetek ufających Andrzejowi Dudzie spadł o 5 punktów procentowych. Prezydentowi stolicy nie ufa 35 proc. (spadek o 4 punkty procentowe). Prezydentowi Dudzie nie ufa 42 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe).

Zaufanie do wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza deklaruje 44 proc. badanych (spadek o 3 punkty procentowe). Liderowi PSL nie ufa 27 proc. badanych (wzrost o 2 punkty procentowe).

Na kolejnym miejscu uplasował się premier Donald Tusk, któremu ufa 43 proc. respondentów (wzrost deklaracji zaufania o 5 punktów procentowych). Szefowi rządu nie ufa 44 proc. respondentów (spadek o 5 punktów procentowych).

B. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu (PiS) ufa w styczniu 37 proc. badanych (o 5 punktów procentowych mniej niż w grudniu ub.r.); 53 proc. respondentów deklaruje nieufność do jego osoby (o 5 punktów więcej niż przed miesiącem).

Wicemarszałkowi Sejmu Krzysztofowi Bosakowi (Konfederacja) ufa 35 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe); nie ufa mu 34 proc badanych (spadek o 2 punkty procentowe).

Szefowej resortu edukacji Barbarze Nowackiej ufa 34 proc. (wzrost o 5 punktów procentowych); nie ufa jej 23 proc. (wzrost o 4 punkty procentowe).

Ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi ufa 32 proc. (wzrost o 6 punktów procentowych); nie ufa mu 24 proc. (wzrost o 11 punktów procentowych).

Po 32 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do szefa MSZ Radosława Sikorskiego, szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W przypadku tych trzech polityków większe są jednak grupy nieufających im (odpowiednio 38 proc., 41 proc. i 58 proc.). Liderowi PiS ubyły w rankingu zaufania 4 punkty procentowe, natomiast o 3 punkty procentowe wzrosła nieufność.

Nieznacznie mniejsze odsetki badanych ufają marszałek Senatu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej (31 proc.), wicemarszałkowi Sejmu Włodzimierzowi Czarzastemu (30 proc.) i szefowi MAP Borysowi Budce (30 proc.). O ile jednak w przypadku Włodzimierza Czarzastego grupy deklarujących zaufanie i nieufność do jego osoby są równoliczne, to w przypadku Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Borysa Budki nieufający im są w przewadze (nieufność do nich deklaruje odpowiednio 33 proc. i 36 proc. badanych). W porównaniu z grudniem nie odnotowano istotnych zmian w społecznym odbiorze tej trójki polityków.

25 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza i tyle samo (25 proc.) wyraża nieufność do jego osoby.

Najmniejsza grupa respondentów deklaruje zaufanie do najmniej rozpoznawalnego z uwzględnionej w badaniu siedemnastki wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Wraz ze wzrostem jego rozpoznawalności minimalnie (po 2 punkty procentowe) wzrosły zarówno odsetki ufających mu (do 21 proc.), jak i deklarujących wobec niego nieufność (do 13 proc.).

****
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 11 do 21 stycznia 2024 roku na próbie liczącej 1015 osób (w tym: 59,8 proc. metodą CAPI, 27,0 proc. – CATI i 13,2 proc. – CAWI).(PAP)
reb/ par/

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA