Warszawa skontrolowała taksówkarzy: niektórzy jeżdżą bez licencji, prawa jazdy, a nawet po alkoholu
REKLAMA
REKLAMA
Kontrole taksówek i przewozów osobowych. Setki nieprawidłowości
Urząd m.st. Warszawy poinformował, że podczas kontroli taksówek i przewozów osobowych stwierdzono 523 nieprawidłowości. Weryfikacji została poddana legalność prowadzenia przewozu osób taksówką i samochodem osobowym na terenie miasta, sprawdzane jest także przestrzeganie przez przewoźników obowiązujących norm prawnych z zakresu transportu drogowego, prawa o ruchu drogowym, prawa podatkowego oraz legalności pobytu cudzoziemca na terenie RP.
"Urząd m.st. Warszawy wspólnie z odpowiednimi służbami przeprowadził w 2023 roku łącznie 1835 kontroli pojazdów prowadzących przewozy osobowe" - poinformowała rzeczniczka prasowa Monika Beuth. Dodała, że było możliwe dzięki jednoczesnemu zaangażowaniu w kontrole różnych uprawnionych służb, posiadających niezależne od siebie, różne kompetencje kontrolne - w szczególności Policji, Straży Granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego.
Do najczęściej występujących naruszeń należała jazda bez licencji (100 kierowców) lub z podrobioną (3); 68 kierowców nie miało badań lekarskich i psychologicznych kierowcy; 62 poruszało się pojazdem bez uprawnień do kierowania; 2 było po zażyciu narkotyków; 6 spożyło wcześniej alkohol; 39 posługiwało się fałszywym prawem jazdy; 3 okazało się osobami poszukiwanymi przez policję. Zatrzymano 159 dowodów rejestracyjnych pojazdów.
Miasto odnotowało, że wskutek kontroli wzrosło zainteresowania uzyskaniem legalnej licencji na świadczenie usług transportowych.
Niestety, w ramach bezpośredniej obsługi (na tzw. okienku) podczas składania wniosków o uzyskanie identyfikatora kierowcy taksówki policja zatrzymała 48 klientów posługujących się fałszywym prawem jazdy.
"W 2023 r. na policję przekazano także 29 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku ze złożeniem fałszywych orzeczeń lekarskich, psychologicznych, tłumaczeń na język polski dokumentów lub oświadczeń" - poinformowało miasto.
Wyjaśniło, że urząd w 2023 r. doposażył stanowiska bezpośredniej obsługi (komunikacyjne i transportowe) w urządzenia mobilne do weryfikacji dokumentów pod kątem ich autentyczności (w szczególności praw jazdy, dowodów osobistych, dowodów rejestracyjnych), to również w znacznym stopniu przyczynia się do ujawniania oszustw.
Już w 2024 roku, pod koniec stycznia zostały przeprowadzone kolejne kontrole, jak informuje miasto, łącznie 102 czynności sprawdzająco-kontrolne, w wyniku których stwierdzono wiele nieprawidłowości.
Ratusz przypomina, że na "aplikację" mogą wykonywać przedsiębiorcy posiadający licencję "TAXI". Wsiadając do taksówki należy zwrócić uwagę, czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem "TAXI" wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek, a także czy wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, znajduje się specjalny identyfikator z danymi kierowcy (imieniem, nazwiskiem i zdjęciem).(PAP)
Autor: Luiza Łuniewska
lui/ jann/
REKLAMA
REKLAMA