REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lublin: ruszył serwis "NaprawmyTo.pl"

REKLAMA

Portal NaprawmyTo.pl przeznaczony do zgłaszania różnych usterek i awarii - np. dziur w jezdni, uszkodzonych latarni, dzikich wysypisk śmieci - uruchomiono w Lublinie. Ma służyć lepszemu zarządzaniu miastem i sprawnej komunikacji mieszkańców z urzędem.

"To jest nam bardzo potrzebne. Projekt ten wkomponowuje się w budowanie aktywności mieszkańców w dzielnicach i większej wrażliwości na to, że wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za przestrzeń miasta" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

REKLAMA

REKLAMA

Na głównej stronie serwisu znajduje się mapa Lublina. Użytkownik, który chce zgłosić awarię czy usterkę umieszcza w określonym miejscu na mapie szare kółeczko. Następnie opisuje problem wykorzystując katalog kilkunastu kategorii spraw pogrupowanych w działy: infrastruktura, bezpieczeństwo, budynki, przyroda i inne. Można również dołączyć zdjęcie. Zgłoszenie - nazywane w systemie alertem - kierowane jest do instytucji i służb, które są odpowiedzialne za daną kategorię zgłaszanego problemu.

Alerty można wysyłać anonimowo, ale wtedy zanim trafią do odpowiednich służb, są weryfikowane przez opiekuna systemu, którym jest Stowarzyszenie Homo Faber. Do opiekuna systemu trafiają też alerty z kategorii "inne". "Jeśli przychodzi trudny alert, jakaś np. wielowątkowa sprawa, to my będziemy szukać odpowiednich instytucji i sposobów rozwiązania problemu" - powiedział Piotr Skrzypczak z Homo Faber.

Na stronie NaprawmyTo.pl można na bieżąco śledzić, ile i jakich alertów zgłoszono, ile i które są w fazie naprawiania, ile i które zostały już naprawione, a ile i które naprawione nie będą i dlaczego. System umożliwia też powiadamianie użytkowników, którzy tego chcą, o wszelkich alertach zgłoszonych np. w ich dzielnicy, czy na wskazanej przez nich ulicy. Jest też funkcja "poprzyj", umożliwiająca poparcie jakiegoś alertu bez konieczności jego osobnego zgłaszania.

REKLAMA

Inicjatorem budowy serwisu jest Fundacja im. Stefana Batorego, a za koordynację prac nad powstaniem serwisu odpowiada Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia". Program był w ciągu roku 2012 prowadzony pilotażowo w 32 wybranych miastach i gminach w Polsce. O tym, czy będzie w nich kontynuowany, zdecydują tamtejsze samorządy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Lublin dzierży palmę pierwszeństwa, bo jako pierwszy zdecydował się na przejście od fazy prototypu do fazy implementacji, wprowadzenia w życie. To już tu jest na serio" - powiedział prezes "Stoczni" Kuba Wygnański.

Podkreślił, że podobne rozwiązania zastosowano już w wielu miastach na świecie, bo - jak zaznaczył - obecnie nie ma już wątpliwości, czy wprowadzać model udziału obywateli w zarządzaniu miastem lub gminą, ale dyskusja dotyczy tego, w jaki sposób to realizować.

"Witamy Lublin w rodzinie takich miast, o których mówi się, że są +smart+, że potrafią zarządzać w sposób interaktywny. Mamy ambicje, żeby to narzędzie +NaprawmyTo.pl+ rozwijało się także w innych miastach" - dodał Wygnański.

W ciągu trzech pierwszych dni funkcjonowania w Lublinie portalu NaprawmyTo.pl mieszkańcy Lublina zgłosili ponad 450 różnych alertów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA